Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Utolsó alkalommal láthatják a Vénuszt, amint elhalad a Nap korongja előtt

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2012. május 25. 18:00
Utolsó alkalommal láthatják a Vénuszt, amint elhalad a Nap korongja előtt
Aki látni szeretné ezt a ritka eseményt, annak korán kell kelnie 2012. június 6-án
A 2004. június 8-i Vénusz átvonulás

Mikor egy bolygó elhalad a fényes központi csillagunk előtt, akkor a bolygó kicsiny fekete korongként látható, amely lassan araszol a Nap előtt. Mind a Merkúr, mind a Vénusz pályája a Földén belül található, így csak ezek a bolygók haladhatnak el a Föld és a Nap között. Az átvonulások igen ritka csillagászati események. Évszázadonként átlagosan 13 Merkúr átvonulás látható. Ezzel ellentétben a Vénusz esetében mindössze két esemény látható egy és negyed századon belül. Vénusz átvonulásra akkor kerül sor, ha a bolygó a Nap és közöttünk helyezkedik el, azaz alsó együttállásban van a Nappal és ezzel egy időben keresztezi a földpálya síkját.

Ha már tanúi lehettünk egy 100 év utáni Vénusz-átvonulásnak, akkor nyolc évre rá várhatjuk a következő eseményt. Ennek oka, hogy a Vénusz keringési ideje 224,701 nap és a Föld keringési ideje 265,256 nap egy 8 éves, 2922 nap rezonanciában vannak egymással. Más szóval, mialatt a Föld nyolcszor kerüli meg a Napot, ezalatt a Vénusz tizenhárom teljes keringést végez. Ennek következményeként nyolc év után a Vénusz és a Föld pontosan ugyanúgy helyezkedik el a Naphoz képest, mint korábban. Valójában a két érték nem pontosan egyezik meg, mivel a Vénusz 22 órával hamarabb ér a nyolcéves égi találkozó helyszínére, mint a Föld. A harmadik ilyen nyolcéves periódus bekövetkeztekor a Vénusz már túl korán érkezik a találkozóra és átvonulás nem lesz látható. A következő átvonulás vagy 105,5 vagy 121,5 évvel később következik be, a Vénusz pályájának ellentétes csomópontjánál. A júniusi találkozást leszálló csomónak, míg a decemberit felszálló csomónak nevezik. Általában mindig egy átvonulási páros látható, amelyek nyolc év különbséggel zajlanak le.

Aki látni szeretné ezt a ritka eseményt annak korán kell kelnie 2012. június 6-án, de ha mégsem sikerülne, akkor 2016. május 9-én 11.12-kor a Merkúr átvonulását figyelhetjük majd meg, amely hasonló esemény lesz, mint a mostani. Most a felkelő napkorongon, pici, sötét, kerek foltot lehet majd látni távcső nélkül is. De mivel a naptevékenységi maximum időszakában járunk, más sötét foltok is fellelhetők lesznek a Napon, melyek rendszerint elnyúltabb formájúak és ebben a kis időszakban mozdulatlannak látszanak, míg a Vénusz áthalad a Nap előtt. Központi égitestünk június 6-án reggel öt óra környékén emelkedik a látóhatár fölé, azaz nálunk csak ekkortól lehet megpróbálkozni a jelenség megfigyelésével. Napkeltekor a Vénusz korongja már a Nap előtt lesz, így városunkból az átvonulásnak csak az utolsó órájának lehetünk tanui. A Vénusz a napkorong felső részén lesz, és jobbra felfelé fog levonulni róla. Nem sokkal reggel 7 óra előtt a jelenség már véget is ér. 6.37-kor a Vénusz belülről, 6.55-kor pedig kívülről érinti a napkorongot.

A Vénusz átvonulását bárhonnan megtudjuk figyelni, ha derült idő lesz. Ami nagyon fontos, hogy a Napra szabad szemmel soha nem szabad közvetlenül ránézni, viszont ha meg akarjuk nézni a jelenséget, minimum 12-14-es hegesztőüveg, vagy speciális napfogyatkozáskor használt szemüveg segítségével tehetjük meg.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)