Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Űrutazás akár a karosszékből is!

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. november 11. 18:00
Űrutazás akár a karosszékből is!
Elkészült az első igazán részletes és interaktív panorámafotó az esti égboltról
A látvány, amelyben kedvünkre barangolhatunk. Forrás: http://skysurvey.org

A városokat és környéküket bevilágító sok mesterséges fény miatt nehéz manapság igazán szép csillagos égboltot látni. Nagyon messze kell ahhoz menni, hogy olyan helyet találjunk, ahol igazán élvezni lehessen a gyönyörű látványt, és persze akkor is csak az űr Földről látható részének csak egy szeletét élvezhetjük. Viszont mára már otthon a fotelból, számítógépek és az Internet segítségével, de ami a legfontosabb, egy fanatikusra is szükség van, aki elhatározta, hogy csinál egy teljes, 360 fokos fényképfelvételt a Föld éjszakai égboltjáról. A 360 fok pedig nem csak egy kört jelent, hanem a teljes égi gömb lefotózását. S ki volt ez a fanatikus, hát Nick Risinger, aki egy 5000 megapixeles óriásfotót készített, amin gyakorlatilag úgy látható az égbolt, mintha a Föld tökéletesen átlátszó lenne. A lenyűgöző 360 fokos panorámafotót több mint harminchét ezer fényképből fűzte össze. Ez eddig a legteljesebb nem színhamis összetett amatőr felvétel, ami valaha készült a Földről látható égi objektumokról. A végeredmény egy igazi interaktív égboltkép, ami virtuálisan bebarangolható, felnagyítható és ha az alján a kis „i” gombra kattintunk, kiegészíti a képet rengeteg asztronómiai infóval is.

Nick Risinger amerikai amatőr asztrofotós több, mint egy évvel ezelőtt vágott bele a Photopic Sky Survey nevű programjának megvalósításába. Elképzelése az volt, hogy megörökítse a fényképezőgépeinek révén elérhető teljes látható égbolt minden apró részletét és azt egy interaktív internetes oldalon megossza másokkal is az elképesztően csodás látványt. Az elszánt amatőrcsillagász, több hónap során mintegy százezer kilométert utazott céljának megvalósításának érdekében. A képek utáni hajsza során az USA legkevésbé fényszennyezett vidékeiről Arizona, Texas, Nevada, Colorado, Kalifornia és Oregon tájairól és valamint Dél-Afrikából készültek.

 


Az amatőr asztrofotós aprólékosan előkészítette a fotósorozatok menetét, hiszen ilyen aprólékos és részletes panorámaképet nem lehet másképpen megszerkeszteni. Az égboltot 624 egyenlő területű, kb. 12 fok átmérőjű részre osztotta fel, ami nagyjából akkora területet jelent, mint amikor kimegyünk az esti égbolt alá és látszólag kitakarunk a kinyújtott karunk nyitott tenyerével az égboltból. Minden egyes mezőről 4-4 rövid, közepes és hosszú expozíciós idejű felvételt készített, mind ezt egyszerre hat fényképezőgépének segítségével. Egy megfelelő asztrofotó képszerkesztő program segítségével a megfelelő képek átlagolásával jelentősen tudott javítani a képek jel/zaj arányán és csodaszép képeket varázsolni belőlük.

A kemény munkájának végeredménye egy lenyűgöző 37 440 felvételből összeállított, 5000 megapixeles mozaikkép, melyet a http://skysurvey.org/ weboldalon bárki megtekintheti, aki el akar merülni az esti égbolt rejtélyes világában. Ha a "ZOOM IN" alatti képre kattintunk, akkor egyre jobban betekinthetünk a Tejútrendszerünk világába, ha viszont az "INTERACTIVE 360°" alatti képre kattintunk, akkor pedig ugyan ezt tehetjük meg, csak ez a kép annyival több, hogy ha az "i" betűre kattintva kirajzolódik, hogy melyik csillagképben járunk. A Tejút sávjának részleteiben elmerülve, csodás nyílthalmazokban, gázfelhők szerkezetében órákig el tudunk barangolni és gyönyörködni. Ez a program akár a mindennapok szürkeségéből is ki tud ragadni minket.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)