Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A fekete lyukak titkainak feltárása

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. október 28. 18:00
A fekete lyukak titkainak feltárása
Eddig soha nem látott pontossággal egy szuper masszív fekete lyuk szerkezetét ismerték meg
A Markarian 509 galaxisban lévő megfigyelt feketelyuk fantáziarajza. Forrás: esa.com

A fekete lyukak az Univerzum legfélelmetesebb objektumai. Mindent bekebeleznek, ami az útjukba kerül. A fekete lyuk elnevezést 1960-ban John Wheeler fizikus találta ki annak leírására, hogy mi történik akkor, ha az anyag egy végtelenül kis pontba sűrűsödik össze. Valójában a fekete lyukak a téridő azon tartományai, amelyekbe anyag és sugárzás csak belehullhat, de kijönni semmi sem képes, még az elektromágneses sugárzás, azaz a fény sem. Ennél azonban többről van szó, mivel a fekete lyukakból sem anyag, sem energia nem távozhat el, semmilyen információnk nincs a benne zajló folyamatokról.

Azt a határvonalat, ahonnan már nincs visszatérésre esély, az objektum eseményhorizontjának nevezzük. A fekete lyukakban a gravitáció minden más erőt felülmúl, s az anyag egy számunkra ismeretlen, végtelenül sűrű állapot felé omlik össze, amit szingularitásként írhatunk le. Jelenleg azonban még a létrejöttük is vitát képez a tudósok között. A ma legjobban elfogadott elmélet szerint, a csillagtömegű fekete lyukak legalább 25 naptömegű csillagok életének végén keletkeznek. A csillagtömegű fekete lyukak az adott csillag élete végén történő szupernóva-, illetve egyesek által hipernóva-robbanásnak nevezett kataklizma során születnek. A csillag anyaga összeomlik, és centrumában kialakul egy fekete lyuk. Ugyanekkor az itt keletkező sugárzás jelentős része két, ellentétes irányba mutató sugár formájában távozhat. Itt érdemes megemlíteni, hogy a galaxisok centrumában lévő, a Napnál több milliószor nehezebb, szuper nagytömegű fekete lyukak más folyamat során keletkezhetnek.

 

 

A mostani nemzetközi kutatásban négy kontinens 21 intézményének 26 csillagásza vett részt Jelle Kaastra, a Holland Űrkutatási intézet asztrofizikusának vezetésével. A tudósok az Európai Űrügynökség  XMM-Newton röntgencsillagászati műholdfelvételei mellett elemezték a NASA Hubble, Chandra és Swift űrteleszkópjai által készített képeket és a WHT és PARITEL földi telepítésű távcsövekkel végezett megfigyeléseket is. A csillagászati eszközök sokasága igen széles vizsgálatokat tett lehetővé. Szinte az összes hullámhosszon készültek megfigyelések. Egyaránt készültek képek infravörös fényben, a látható fény tartományában, ultraibolya fényben és történtek röntgen- és gammacsillagászati megfigyelések is.

A vizsgált szuper masszív fekete lyuk 500 millió fényévnyire, a Markarian 509 katalógusjelű galaxisban található, amely 300 milliónyi naptömegnyi anyagot tartalmaz. Ráadásul a fekete lyuk napról napra növekszik, ahogy folyamatosan szippantja magába az anyagot. Az objektumot száz napon át figyelték, s ezen időszak alatt felülmúlta önmagát, fényessége az eddig ismert 25 százalékos ingadozás helyett 60 százalékos változásokat produkált, ami arra utal, hogy óriási turbulenciák jönnek létre a fekete lyuk által beszippantott gázok folyamában. A felvételeken jól látható az is, hogy az óriási gravitáció által beszippantott anyag spirálisan áramlik be a fekete lyukba. A megfigyelések azonban az anyag ellentétes irányú mozgását is kimutatták. Az óriás feketelyuk ugyanis folyamatosan gázlövedékekkel bombázza környezetét, ezek a fekete lyukat tápláló anyagból szakadnak ki és óránként több millió kilométeres sebességgel spriccelnek szét. A tudósokat az is meglepte, hogy a tápláló anyag 15 fényévnyire található a fekete lyuktól, sokkal távolabb, mint a szakemberek korábban feltételezték. A nemzetközi kutatócsoport vezetője azt is elmondta, hogy régóta viták tárgyát képezi az asztronómusok körében a kiáramló gázok eredete, de a további vizsgálatok talán majd magyarázatot adnak erre a rejtélyre is.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)