Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg június 15-én, szerda este

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. június 10. 18:00
Teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg június 15-én, szerda este
Utoljára 2008. február 21-én láthattunk ilyen eseményt

Hosszú idő után ismét teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg június 15-én, szerda este. A teljes holdfogyatkozás az esti óráktól kezdődően éjfél után egy órával ér majd véget. A fogyatkozás majdnem teljes egészében látható lesz. A kelő Hold korongján már egy kis harapás lesz látható, de a fő látványosságról még nem maradtunk le. Az időjárás-előrejelzések szerint is derült idő várható ezen az éjszakán. Utoljára 2008. február 21-én láthattunk ilyen eseményt.

A fogyatkozás alatt nagyon szép égi háttérben lesz részünk, hiszen a Kígyótartó csillagkép legsűrűbb Tejutas részén jár majd égi kísérőnk, a Skorpió és a Nyilas csillagkép között. A nyári napfordulóhoz közeli időpontnak köszönhetően a Hold végig alacsonyan lesz látható, amely kiváló lehetőséget ad egyedi tájképek, nagyobb látószögű felvételek készítéséhez is. Külön érdekesség, hogy a fogyatkozás közepén a Nap még csupán 10°-ra lesz a horizont alatt, így kis ügyességgel szép alkonyati és kékes hátterű képeket is tudunk majd készíteni.

Gyulán a holdkelte 19:35-kor lesz, míg az ország nyugati felében 19:45-kor. A fogyatkozás fázisának kezdete és a teljes árnyék megjelenése a holdperemen 19 óra 25 perckor veszi kezdetét. A Hold keleti pereme érinti a Föld félárnyékát, amely még nem lesz látható, mert nagyon kicsiny fényességváltozással jár. A félárnyék jelenlétére először fél órával a részleges fázis kezdete előtt láthatunk majd utalást, amikor egy lágy szürkés-barnás homály kezd a Hold keleti részén megjelenni. Az idő múltával az erősödő félárnyék jelzi, hogy közeleg a fő látványosság, és 20 óra 23 perckor láthatóvá válik a Föld árnyéka, ahogy megérinti a Hold délkeleti peremét. Az árnyék lassan befedi égi kísérőnket, majd 1 órával a megjelenése után teljesen be is fedi azt. Erre 21 óra 23 perckor kerül sor, és kezdetét veszi a Hold lassú színváltozása. Legsötétebbnek 22 óra 12 perckor látszik majd, amikor legmélyebben tartózkodik a Föld árnyékában. 100 perc alatt a Hold áthalad a Föld árnyékán és 23 óra 02 perckor újra előbukkan a megvilágított holdfelszín, ami jelzi a jelenség közelgő végét. Ezután még egy óránk van, hogy az árnyék levonulását figyelemmel kísérhessük. A jelenség végére 16-án, csütörtökön hajnalban 0 óra 02 perckor kerül majd sor. Igaz úgy húsz-harminc percig a félárnyék halvány lenyomata fátyolosítja még majd a holdkorong nyugati részét, noha a valóságban csak 1 óra 01 perckor hagyja el teljesen, amit mi már szabad szemmel nem láthatunk.

A világ más tájait tekintve, a fogyatkozás teljes egészében látható lesz Afrika nagy részéről, az Indiai-óceánról, a Közel-Keletről, Ázsia középső vidékeiről és az Antarktiszről. A következő teljes holdfogyatkozás 2011. december 10-én lesz, amelyet 51 percen keresztül figyelhetünk meg, viszont sajnos csak részben látszik majd hazánkban, mivel aznap a már elfogyott holdkorong fog felkelni.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)