Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Csillagászati centrum épül a Bakonyban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. május 27. 18:00
Csillagászati centrum épül a Bakonyban
Jövő év tavaszán nyílik meg az Európában páratlan létesítmény, az új Pannon Csillagda
A Pannon Csillagda látványterve

Jövő év tavaszán nyílik meg Bakonyban az új Pannon Csillagda, ami számos csillagászattal és űrkutatással kapcsolatos kiállítást, foglalkozást és bemutatót ígér. Az új létesítmény a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben, a természeti kincsek közvetlen közelében épül fel.

Sajnos rohanó világunkban az ember nem csak a természettel, a természetes életmóddal veszítette el kapcsolatát, hanem a csillagfényes éjszakákkal is. Ez az ok ösztönözte a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságát, hogy ökoturisztikai programjaik alapvető részévé tegye a csillagászati bemutatókat. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 2007-ben kezdte el csillagászati koncepciójának kidolgozását és megvalósítását. A Magas-Bakonyi Tájvédelmi Körzetben rendkívül kedvezőek a körülmények. A fényszennyezettség itt nagyon alacsony, amely igen nagyban hozzájárult a Nemzetközi Csillagoségbolt-park kialakításának jövőképéhez, valamint a komplex csillagászati élménycentrum megvalósításának gondolatához. Általában a nemzeti parkok felügyelete alatt állnak azok a területek, amelyek védettek a fényszennyezéstől, és alkalmasak csillagászati bemutatóközpontok üzemeltetésére, és hosszútávon is képesek megőrizni a fényszennyezéstől ezeket a térségeket.

A leendő Csillagdában digitális planetárium, csillagászati távcsövek, valamint csillagászati és űrkutatás történeti kiállítások kapnak majd helyet. Az első része állandó kiállításokból fog állni, amelyek a csillagászat történetét foglalják össze. A kiállítások mellett, a két korszakalkotó csillagász, Galilei és Newton életét és munkáságát is megismerhetik majd a látogatók. A tervek szerint két foglalkoztatóban Galilei híres távcsövének pontos másolatát lehet majd összeállítani, illetve Newton egyes fénytani kísérleteit ismételhetik meg az érdeklődők. Ezen kívül természetesen a magyar csillagászat történetének részletes bemutatása is helyet kap majd.

A kiállítás az űrkutatás történetével és a meteorok színes világával fejeződik majd be. Itt az űrkutatás fontos állomásai lesznek bemutatva, amely az első űrutazástól egészen korunk űrturizmusáig kalauzolják majd a látogatókat. A szkafander, a modellek, a vizuális installációk és a Mars űrszonda másolata teszi izgalmassá a tárlatot. Itt a látogatók bepillantást nyerhetnek az asztronauták életébe. Szkafander sisakot vehetnek fel és a kilövés előtt álló űrhajóknál használt, vízszintesre döntött háttámlájú pilótaszékbe ülve ismerkedhetnek meg az űrhajós komforttal. Végül a Tűzgömbteremben a hullócsillagok, a valódi meteorit darabok kapnak majd méltó helyet. A digitális planetáriumban különleges audiovizuális rendszer segítségével félgömbfelületre vetített vizuális tartalmak biztosítják majd a tökéletes 3D élményt. Ennek a fejlett technikának köszönhetően az égbolt csodálatos világával, illetve az Univerzum beutazása során szinte közvetlenül ismerkedhetünk meg az összes rejtélyes és izgalmas objektummal, amiről eddig csak hallhattunk vagy olvashattunk. 

A látogatóközpont csillagászati távcsövei nem csak az éjszakai csillagos égbolt bemutatására lesznek majd alkalmasak, hanem a Nap megfigyelésére is. A műszerek egy része megfelel a nemzetközi tudományos elvárásoknak is, amely vonzó lehet a kutatóintézetek, illetve az egyetemek számára. Az Internet segítségével is kommunikáló távcsövekkel akár kedvenc égi objektumunk fotója is elkészíthető lesz általunk. A Pannon Csillagda Európában páratlan létesítmény lesz.

 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)