Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Csillagászati szempontból mozgalmas év előtt állunk

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. február 04. 18:00
Csillagászati szempontból mozgalmas év előtt állunk
Két holdfogyatkozás, több bolygóegyüttállás és meteorraj-maximumok várhatók 2011-ben
Perseidák. Forrás: nasa.com

2011-ben számos érdekes, szabad szemmel is látható csillagászati eseménynek lehetünk majd tanúi. Már január elején részleges napfogyatkozás volt, amelyet sajnos városunkban, csak pár perc erejéig lehettet látni a rossz időjárási viszonyok miatt. De reméljük az év további részében a  fontosabb égi eseményeknél kegyesebb lesz hozzánk az időjárás.

Most februárban a Vénusz a főszereplő, hiszen Ő ragyog a legfényesebben, mint csillag. A Vénusz vagy más néven az Esthajnalcsillag a Nap előtt két-három órával szokott megjelenni délkeleti irányba a hajnali égbolton. Könnyen fel tudjuk ismerni, hiszen egyedül csak ő ragyog feltűnően a többi csillag között. Bolygó mivoltát abból is tudhatjuk, hogy fénye rezzenéstelennek mutatkozik a csillagokhoz képest. A csillagok fénye mindig enyhén ingadozik, és ha felnézünk az  égre úgy tűnnek, mint ha "pislognának". Ennek azaz oka, hogy a csillagok pontszerű fényforrásnak tekinthetők, s a kavargó légkörön áthaladva hol több, hol kevesebb sugárzás jut a szemünkbe tőlük. Viszont a bolygók sokkal közelebb vannak hozzánk, s ennek köszönhetően a különböző területeikről felénk érkező fénysugarak intenzitásának változása nagyjából kiegyenlíti egymást, s ezért fényük állandónak mutatkozik.

Ezek után várhatóan április 3-án mutatkozik majd meg a Szaturnusz. Ami sajnos elég messze van a Földtől, de 378 naponta eléri a legkisebb földtávolságát, ami 1,3 milliárd kilométer, s ennek köszönhetően, igaz csak távcsővel ugyan, de remekül megfigyelhető a gyűrűrendszere, illetve legnagyobb holdja, a Titán. Május elején a Vénusz, a Merkúr, a Mars és a Jupiter egymás közelében nyújtanak majd különleges látnivalót a reggeli égbolton, viszont csak a látóhatár felett elég alacsonyan. A négy planétát ezért csak olyan helyről lehet majd megfigyelni, ahol jó rálátás nyílik a horizont keleti részére. Ha ez még nem lenne elég, akkor május 1-jén és 31-én a keskeny, csökkenő fázist mutató holdsarlót is meglehet figyelni a fényes Vénusz közelében. Tehát elmondhatjuk, hogy csodálatos látványban lehet részünk a tavasz utolsó hónapjában.

A nyár is tartogat nekünk meglepetéseket. Teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg hazánkban 2011. jú­ni­us 15-én. Holdunk a Föld teljes árnyékába 20:22-kor kezd belépni, majd egész korongja egy óra alatt, 21:22-re sötétül el. Azaz ekkor ölt vörös árnyalatot, mivel a Föld légköre által megtört napfény egy része ekkor a Holdra vetül. S hogy mért pont vöröses színben pompázik ekkor az égi kísérőnk? A magyarázat viszonylag egyszerű, a fehér napfényből a kék komponens a fényszóródás révén megszűnik, s ezért kap vöröses árnyalatot a Hold. Egyébként ez a halovány vöröses derengés a legszebb a teljes holdfogyatkozásban. A jelenség azért is különleges, mert szabad szemmel is jól látható, viszont ha van egy kisebb távcsövünk, akkor a látvány fokozható.  S ha tehetjük, menjünk ki Gyula határába, mert akkor még jobban élvezhetjük az égi eseményt, hiszen nem zavarnak minket a város fényei. Nyár vége felé, augusztusban érkezik hozzánk a már jól ismert meteorraj, a Perseidák, amelynek maximuma augusztus 12-ről 13-ra virradó éjszakára szokott esni. Mivel ekkor épp telihold lesz, sajnos kevés hullócsillagot észlelhetünk majd. Viszont érdemes ebben az esetben is a kivilágított várostól távoli helyen próbálkozni és úgy helyezkedni, hogy a Holdat egy fával vagy egyéb tereptárggyal kitakarni vagy akár csak hátat fordítani neki.

Az októberi hónap is tartogat nekünk érdekes csillagászati eseményeket. Először is a Mars október első napján fog megjelenni az égbolton a Rák csillagképben. Ha a bolygót távcsővel vagy kézi látcsővel figyeljük majd meg, akkor láthatjuk a vöröses színben pompázó felszínét. Ebben a hónapban érkezik hozzánk az általában szerény aktivitást produkáló Drakonida meteorraj is. Bizonyos előrejelzések alapján október 8-án este nagyobb meteorhullást hozhat, és óránként akár 100 hullócsillag is feltűnhet az égen. Viszont rossz hír, hogy ekkor is teliholdhoz közeli holdfázis lesz, ami jelentősen nehezíti a megfigyelést.

S hogy az év utolsó hónapja se maradjon ki, december 10-én ismét teljes holdfogyatkozásnak lehetünk tanúi. A teljes fogyatkozás  15:31-kor következik be. A jelenség viszont más lesz, mint a nyári, mert még ekkor nappal lesz, mikor a Hold már a Föld árnyékban fog tartózkodni. S ennek következményeképpen nehéz feladat lesz a megfigyelése, ha nem tökéletesen tiszta a légkör.

Tehát érdemes naptárunkba előre feljegyezni ezeket a csillagászati eseményeket, hogy le ne maradjunk róluk.

Forrás:mcse.hu

Holdfogyatkozáskor. Forrás: nasa.com
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)