Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ébredezik a Nap

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2010. június 25. 15:00
Ébredezik a Nap
Képünk illusztráció

Előrejelzések szerint 2013 környékén lesz a Napunk a legaktívabb, amely hatással lesz a műholdakra , a telekommunikációra és az elektronikai berendezésekre is.

A megszokottnál most tovább tartott a naptevékenységi minimum, de az elmúlt pár hónapban egyre több napfolt jelenik meg a központi csillagunkon. A mostani napciklus körülbelül két éve kezdődött, s az előrejelzések szerint 2013-ban éri el a maximumát. Így az elkövetkezendő pár évben egyre több napfoltra és napkitörésre számíthatunk.  Egy-egy hevesebb napkitörés alkalmával akár több milliárd tonna anyagot is kilövellhet a Napunk a Föld felé, amely nagysebességű, töltött részecskéket (elektronok, protonok, könnyű ionok) tartalmaz. S ez a jelenség van hatással a műholdakra és az elektromos berendezéseinkre.

Ezek a részecskék folyamatosan áramlanak a Napból a Föld irányába napszél formájában, csak a bolygónk mágneses tere nagy részét eltéríti. Viszont mindig vannak olyan részecskék, amelyek átjutnak a Föld mágneses terén és a pólusokon bespirálozva kölcsönhatásba lépnek a légkör molekuláival, s ekkor lehetünk szemtanúi sarki fénynek. Ezek  nem okoznak komolyabb problémákat. A napkitörések folyamán ezeknek a részecskéknek a száma viszont megsokszorozódik, s így az elektromos berendezéseinkre hatással lehetnek.

A NASA és a NOAA szakemberei június elején Washingtonban tartottak konferenciát a növekvő napaktivitás várható hatásairól és a szükséges előkészületekről. A szakértők abban egyetértettek: az a legfontosabb feladatuk, hogy a  Napból a Föld felé kiáramló részecskesugárzás mennyiségét folyamatos nyomon kell követniük, ami a Napot figyelő űrszondák segítségével valósítanak meg. A cél az, hogy pontosabban előre tudják jelezni  a naptevékenységeket és megpróbáljanak megoldást találni arra , hogy hogyan tudják majd csökkenteni a napkitörések által okozott problémákat.

A videón egy napkitörés látható ahogyan eléri a Földet.

 

Forrás: science.nasa.gov

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)