Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Feszített ütemben zajlik a Kisdelta árvízi szükségtározó korszerűsítése Gyula külterületén

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. március 30. 12:45
Feszített ütemben zajlik a Kisdelta árvízi szükségtározó korszerűsítése Gyula külterületén
Befejezéséhez közeledik a vízbeeresztő műtárgy szegmenstábláinak beemelése a Fehér-Körös mellett
Befejezéséhez közeledik a vízbeeresztő műtárgy elzáró tábláinak behelyezése. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

Feszített ütemben zajlik a Kisdelta árvízi szükségtározót korszerűsítő projekt Gyula város külterületén, befejezéséhez közeledik a vízbeeresztő műtárgy elzáró tábláinak behelyezése a Fehér-Körös mellett. Ezzel párhuzamosan épül a vízvisszavezető műtárgy, s lassan megkezdődik a tározóhoz csatlakozó töltés kialakítása is. A munkálatokról és a projekt előrehaladásáról sajtótájékoztató keretében számoltak be a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársai március 30-án.

Juhász Zoltán szakági projektmenedzsment tag kifejtette, a Kisdelta vízbeeresztő műtárgyába – épp úgy, mint a Mályvádi szükségtározó alsó és felső megnyitási helyein – 8 darab elzáró tábla épül be. Ezek az ún. szegmenstáblák egyenként 8 méter szélesek és 13,6 tonna tömegűek, így a hatalmas elemeket egy 80 tonnás autodaru segítségével emelik be a műtárgy nyílásaiba. Mivel a szerkezetbe jégmentesítő fűtés is beépült, az íves kialakítású, acél táblák mozgatása – s így a vízbeeresztő műtárgy nyitása és zárása – bármilyen időjárási viszonyok között megoldható lesz. A Kisdeltánál már 6 szegmenstábla a helyére került.

- A beemelés után a táblákat rögzítik a tartókarokhoz, majd a felgumizás következik, ami vízállóvá teszi az elzáró berendezést. A szegmenstáblák beszerelésével párhuzamosan zajlik a műtárgyon keresztülömlő víz sebességét csökkentő utófenék építése, illetve a tölcséres kialakítású szárnyfalak kialakítása, melyek megvezetik a vizet – tájékoztatta lapunkat Juhász Zoltán.

A projektmenedzsment tag arról is beszámolt, hogy a híd és a műtárgyak közötti tötésszakaszt szélességében és magasságában is bővítik, melyhez a földanyagot a folyó hullámteréből termelik ki. A műtárgyakat végül szilárd burkolatú úton lehet majd megközelíteni.

A helyszínen Kisházi Péter Konrád, a KÖVIZIG Árvízvédelmi és Folyószabályozási Osztályának vezetője elmondta, a munkálatok célja, hogy az árvízbiztonság növelése érdekében lehetővé tegyék a vízbeeresztő műtárgy szabályozott nyitását és zárását, ugyanakkor a betározott víz visszajuttatását is. Kisházi Péter Konrád hangsúlyozta, a munka feszített ütemben történik, így lassan megkezdődhet a műtárgyhoz csatlakozó töltés megépítése is.

A helyszíni bejárás során kiderült, hogy az előbbiekkel párhuzamosan zajlik az új vízvisszavezető műtárgy közbenső aknájának építése, mivel a 2,56 m átmérőjű vasbeton csövek már a helyükre kerültek. Továbbá a kivitelező a folyópart állékonyságát biztosító kőburkolat kialakításához is hozzálátott.

Kisházi Péter Konrád hozzátette, a Kisdelta és a Mályvádi szükségtározók korszerűsítése, illetve az ezekhez kapcsolódó egyéb fejlesztések egy több mint 11 milliárd forintos összköltségű beruházás keretében valósulhatnak meg. A munkálatok várhatóan ősszel fejeződnek be.

 

Helyükre kerültek a Kisdelta vízvisszavezető műtárgyának vasbeton csövei. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)