Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A csokoládé-élményközpontra és a Szigeterőd programra is rábólintott a gyulai grémium

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2015. március 27. 08:30
A csokoládé-élményközpontra és a Szigeterőd programra is rábólintott a gyulai grémium
A képviselő-testület Gedeon Józsefet nevezte ki a Gyulai Várszínház Nonprofit Kft. ügyvezetőjévé
Több, a helyi turizmust érintő témával is foglakozott március 26-ai ülésén a gyulai képviselő-testület. A grémium döntése értelmében csokoládé-élményközpontot alakíthatnak ki a Százéves cukrászdában, a tervek elkészítésére 13 millió forintot különítettek el a költségvetés tartalékkeretéből. A Szigeterőd program építészeti és környezetrendezési koncepciójára 16 millió forintot biztosított a testület. A tanácskozáson személyi kérdésekben is döntés született: a nonprofit társasággá alakult Gyulai Várszínház élére Gedeon Józsefet nevezték ki, a Gyulasport Nonprofit Kft. vezetésével pedig Szabó Andrea Tündét bízták meg.
A gyulai képviselő-testület március 26-ai ülése. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

A grémium visszahívta vezetői tisztségéből a Gyulasport Nonprofit Kft. ügyvezetőjét. Felföldi Sándort 2012-ben öt évre nevezték ki a cég élére, az ügyvezető azonban azt kérte az önkormányzattól, hogy március 26-tól közös megegyezéssel szüntesse meg megbízatását, mivel munkáját a Gyulai Várfürdőnél folytatja tovább. A képviselő-testület június 30-ig Szabó Andrea Tündét bízta meg a társaság vezetésével, és arról is döntött, hogy a poszt betöltésére pályázatot ír ki.  

A testület döntése értelmében a gyulai önkormányzat az idei Körös-völgyi Sokadalom megrendezését 1 millió forinttal, míg a Gyulai Várfürdő Kupa lebonyolítását 1,5 millió forinttal támogatja. Az összeget az idei költségvetés terhére biztosítja a város.

Balogh Lajos (Fidesz) felhívta rá a figyelmet, hogy a tavalyi raliversenyen néhány sofőr letért a kijelölt útvonalról, és ráhajtott a kukoricaföldekre. A képviselő arra volt kíváncsi, hogy kihez fordulhatnak azok a gazdák, akiket kár ér az utat elhagyó versenyzők miatt.

Dr. Görgényi Ernő (Fidesz) kifejtette: a kupát szervező Cargo Racing Kft. rendelkezik felelősségbiztosítással, így meg tudja téríteni a versenyzők által okozott kárt. Bod Tamás (Együtt-MSZP) kérdésére a polgármester azt is elmondta, a cég tavaly az elvárásoknak megfelelően bonyolította le a versenyt, idén pedig az előző évinél is nagyobb volumenű rendezvényt szervez.

A Mogyoróssy János Városi Könyvtár két benyújtásra váró pályázatáról is tárgyalt a grémium. Az egyiket családbarát munkahelyek fejlesztésére írta ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a másikat fiataloknak szóló irodalmi programsorozat szervezésére költheti az intézmény. A projektek nem igényelnek önerőt.

A tanácskozáson két, turizmussal kapcsolatos napirendi pontról, a Százéves cukrászdában tervezett csokoládé-élményközpontról és a Szigeterőd program előkészítéséről is tárgyalt a testület. Dr. Görgényi Ernő kiemelte, a következő évtizedek fontos célkitűzése, hogy Gyula a nemzetközi turisztikai piac meghatározó szereplőjévé váljon. Mint kifejtette, ehhez további fejlesztésekre van szükség.  

A önkormányzat a kormány gazdaságfejlesztési, innovációs programjából finanszírozná a Százéves cukrászda épületének kibővítését. A tervek szerint a pincében és a télikertté átalakított udvaron éttermet hoznának létre, és az épület felső szintjét is felújítanák. Az élményközpontban csokoládémozi és bonbonműhely is működne.

A városvezető elmondta: a minősített gyógyhelyek számára kiírt pályázat a református templomtól a Hétvezér utcáig tartó közterületi szakasz rekonstrukciójára is lehetőséget biztosíthatna. Az engedélyezési és a megújítási tervek elkészítése 13 millió forintba kerül, ezt az összeget az idei költségvetés tartalékkeretéből finanszírozza a város. 

A képviselő-testület 16 millió forintot biztosított a Szigeterőd programmal kapcsolatos fejlesztési tervek előkészítésére, illetve az építészeti és környezetrendezési koncepció elkészítésére. Dr. Görgényi Ernő emlékeztetett rá: a régi palánkvár és az azt körülvevő Körös-meder helyreállításának kérdésével az ötvenes évek óta foglalkoznak Gyulán, Halmos Béla városrendező építész már 1957-ben megtervezte a szigeterődöt.

A régészeti és a levéltári kutatások egy évvel ezelőtt kezdődtek el, az előkészítés során a történelmi hitelességet, a középkori emlékek korszerű bemutatását és a Gyulai Várfürdő további fejlesztésének megalapozását is szem előtt tartják a szakemberek – hangsúlyozta a polgármester.   

A grémium döntése értelmében az önkormányzat együttműködési megállapodást köt a START Rehabilitációs Foglalkoztató és Intézményei Közhasznú Nonprofit Kft.-vel, továbbá 4 millió forintot biztosít a cég gyulai telephelyének rezsiköltségeire. A megváltozott munkaképességűek rehabilitációs célú foglalkoztatását ellátó társaság idén 14 fővel több megváltozott munkaképességű foglalkoztatását vállalta, ezzel 130 főre növelte az átlag foglalkoztatotti létszámot.

A képviselők módosították a Gyulai Várfürdő Kft. társasági szerződését. Mint ismert, a kormány határozatban döntött arról, hogy térítésmentesen adja át az önkormányzatnak a Gyulai Várfürdő Kft. 2,64 százalékos állami tulajdonrészét. Az üzletrész átvételével 93,39 százalékról 96,03 százalékra emelkedett a város tulajdoni hányada a több mint 1,5 milliárd forintos törzstőkéjű cégben.

A tanácskozáson döntés született a Gyula Várszínház nonprofit társasággá alakításáról. A cég ügyvezetőjévé 2019. január 31-ig Gedeon Józsefet nevezték ki. A cég felügyelőbizottságának elnökévé dr. Varga Lillát, tagjaivá Gyulavári Györgyöt és Máthé Zoltánt választották.

A városatyák még januárban döntöttek arról, hogy megvizsgálják a takarítási tevékenység kiszervezésével elérhető megtakarítás mértékét. Dr. Görgényi Ernő elmondta, az előzetes kalkulációk alapján a 29 dolgozó elbocsátásával járó lépés minimális költségcsökkenést eredményezne, ezért az önkormányzat nem javasolja azt. A testület végül nem támogatta a kiszervezést.

A grémium megszavazta a Magyarország legszebb konyhakertje elnevezésű programhoz való csatlakozást. A kertművelést népszerűsítő kezdeményezés 2012-ben indult útjára, idén mintegy 180 település jelentkezett a versenyre – ismertette a részleteket Balogh Lajos mezőgazdaságért felelős tanácsnok.

                

Szabó Andrea Tünde, a Gyulasport Nonprofit Kft. megbízott ügyvezetője. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)