Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A hajdina

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2015. március 07. 13:00
A hajdina
Rosttartalma segíti a bélműködést, hozzájárul a bélrendszeri daganatok megelőzéséhez
Képünk illusztráció. Forrás: puregoodness.net

Száz éve még általánosan ismert volt, főleg a mezőgazdaságból élő, szegényebb családok asztalán. Ma az egészségtudatos táplálkozás követői fedezik fel újra. A hajdinát nevezik pohánkának, pogánykának, pogánybúzának, tatárkának, szerecsenbúzának is. Bár botanikailag a keserűfűfélék családjába tartozik, mégis a gabonafélékhez sorolják, mert lisztes magját a búzához hasonlóan fogyasztják.

A hajdina rendkívül értékes élelmiszer, a szénhidrát-, a fehérje-, az ásványi anyag-, a vitamin- és a rosttartalma miatt egyaránt. Figyelemreméltó a magas metionin-, lizin-, arginin-tartalma. Ezek az aminosavak többek között a májsejtek egészségéért felelnek.

Jelentős mennyiségű ásványi anyagot: kalciumot, káliumot és magnéziumot, vasat, rezet és cinket tartalmaz. A B-vitaminok családjának szinte minden tagjából, az antioxidáns hatású C-, E- vitaminból valamint a P-vitaminnak is nevezett rutinból is nagy mennyiség van benne, ami különösen a szív és az érrendszer védelmében tölt be nagy szerepet.

Rosttartalma segíti a bélműködést, hozzájárul a bélrendszeri daganatok megelőzéséhez.

A hajdinát leggyakrabban a rizs alternatívájaként használják. Alkalmazhatjuk köretként, levesbetétként, töltelékeket lazíthatunk, salátákat gazdagíthatunk vele. Reggeli kásának is kiváló. A hajdina jól fűszerezhető. Kifejezetten jól megy a bazsalikom és a majoránna íze hozzá. A hajdinalisztet búza- vagy rozsliszttel keverve kenyérfélékhez, pékárukhoz lehet használni, valamint ételek sűrítésére is alkalmas.

 

Húsos hajdinakása

40 dkg hajdina
2 közepes fej vöröshagyma
40 dkg pulykahús
2 evőkanál olaj
fűszerpaprika
majoránna
bors
rozmaring

A hajdinát meleg vízben átmossuk, majd ázni hagyjuk 1-2 órát. A pulykahúst apró kockákra vágjuk. A vöröshagymákat megtisztítjuk, és ketté, majd keresztben szeletekre vágjuk. Két kanál olajon üvegesre pároljuk a hagymát, ezután megszórjuk fűszerpaprikával, megkeverjük, majd felengedjük egy bögre vízzel. Ezután beletesszük a felkockázott húst, megforgatjuk, és annyi vizet adunk hozzá, ami ellepi. Sózzuk és fűszerezzük majoránnával, borssal, rozmaringgal. Néha megkavarva kis lángon kb. fél órát főzzük. A hajdinát leszűrjük és 2 evőkanál olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a húst, és még adunk hozzá egy bögre vizet is. További 20 percig kislángon pároljuk.

Energia:           2472 kcal
Fehérje:            123 g
Zsír:                80 g
Szénhidrát:         304 g

Jó étvágyat!

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)