Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A kamaszkor krízise is téma volt a Gyulai Ifjúsági Központ szülő-csoportfoglalkozásán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2015. február 22. 16:30
A kamaszkor krízise is téma volt a Gyulai Ifjúsági Központ szülő-csoportfoglalkozásán
Szicsek Margit pszichológus azt tanácsolta a szülőknek, ne ijedjenek meg, ha gyerekük átmenetileg eltávolodik tőlük
Szicsek Margit előadása a Gyulai Ifjúsági Központban. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

A kamaszkor lélektani sajátosságairól tartott előadást Szicsek Margit pszichológus a Gyulai Ifjúsági Központban. Az intézmény és a Mi egy Másért Gyulai Gyermekekért és Ifjúságért Közhasznú Egyesület által szervezett szülő-csoportfoglalkozáson az érdeklődők arra vonatkozóan is tanácsot kaphattak, hogy hogyan vészelhetik át a pubertáskori krízist, serdülő gyermekük leválását.

A szakember kiemelte, a serdülőkor az egyik legnehezebb, egyben az egyik legcsodálatosabb időszaka az ember életének. Mint minden korszaknak, a pubertáskornak is megvan a maga krízise, amit meg kell élnünk a továbblépéshez. Ekkor kezdődik meg a szülőkről való leválás, amit a felnőtt identitás, vagyis a felelősségvállalás kialakulása zár le. Szicsek Margit elmondta, a nyugati társadalmakban a tanulmányok elhúzódása és a munkakeresés nehézségei miatt egyre inkább kitolódik ez a periódus. Mint megtudtuk, a problémakört a pszichológia kapunyitási pániknak nevezte el.

A pszichológus a prepubertáskor jellemzőiről is szót ejtett. Mint kifejtette, az önismeret igénye 13 éves kor táján kezd kibontakozni, ekkor kezdődik meg a szülőktől való elkülönülés. A gyerekekben egyre erőteljesebb lesz az énesség, egyre kevésbé lesznek belátók, miközben önmagukat értékes tulajdonságokkal ruházzák fel. Mivel ebben az időszakban kezd kialakulni az érdeklődési kör, a szülőknek érdemes odafigyelniük arra, hogy serdülőkor előtt álló csemetéjük sokféle dologban kipróbálja magát. Szicsek Margit a téma kapcsán azt is megjegyezte, az elektronikus világban – gyakran épp a rossz szülői példák hatására – a gyerekek intimszférája is kitágult, sokszor olyan dolgokat is megosztanak a közösségi portálokon, amiket nem kellene.

Az előadásból kiderült, a fiatalok a pubertáskor felé haladva komoly agyi átalakuláson mennek át, ez az oka annak, hogy nem képesek megfontoltan viselkedni, tervezni, cselekedeteik elsősorban érzelmileg vezéreltek. A biológiai érés hatására a nemi hormonok termelődése is beindul, ezért jellemző a kamaszokra a türelmetlenség, a hangulatingadozás. A szakember azt tanácsolta a szülőknek, ne ijedjenek meg attól, ha pubertáskorú gyerekük elvonul, hiszen ha jó a kapcsolat kettejük között, a kamasz előbb-utóbb úgyis megnyílik előttük.

A fiatal csak úgy tud leválni a szülőről, ha átmenetileg eltávolodik tőle – ecsetelte Szicsek Margit. Minden gyereknek a saját nemű szülőjével kell megvívnia a harcát, ezért a lányok az anyjukat, a fiúk az apjukat kezdik el kritizálni. A pszichológus szerint akkor járunk el a legbölcsebben, ha segítjük a leválást, a serdülőkori ütközések ugyanis elősegítik, hogy a kamasz megtanuljon döntéseket hozni.

Az előadáson az is szóba került, hogy milyen vészjelekre kell odafigyelnie a szülőknek. Problémát jelenthet, ha a kamasz túlzottan ragaszkodik a gyerekkori magatartásmódokhoz, ha túl merev a viselkedése, vagy ha megpróbál érzelmileg kívül maradni bizonyos helyzeteken. Szicsek Margit azt ajánlotta, próbáljunk meg a serdőlőkre saját nyelvükön és az érzelmeken keresztül hatni. Mint fogalmazott, a szülőnek akkor sem szabad feladnia, ha úgy érzi, zátonyra futott a kapcsolata kamaszgyerekével. Alkalmat kell teremteni a kötődés erősítésére, ez lehet egy közös vacsora, séta vagy filmnézés – tette hozzá a pszichológus.

Az előadás végén a hallgatóság vethetett fel problémákat, tehette fel kérdéseit a szakembernek. A jelenlévők elsősorban a tanulási problémák és a motiváltság összefüggéseiről, a gyerekekkel szemben támasztott túlzott elvárásokról, illetve az internetfüggősségről érdeklődtek az előadótól. A foglalkozás egyik legfontosabb következtetése az volt, hogy a konfliktusok legcélravezetőbb megoldása a nyílt, őszinte, feltárulkozó beszélgetés.

               

Szicsek Margit pszichológus. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)