Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Énekkart, tánccsoportot és iparos kört alapítana a Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. február 05. 12:00
Énekkart, tánccsoportot és iparos kört alapítana a Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyulán
A Német Nemzetiségi Önkormányzat közmeghallgatásán a tavalyi és a 2015. évi eseményekről is szó esett
Közmeghallgatást tartott a Német Nemzetiségi Önkormányzat. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

Egy német nemzetiségi tánccsoport, egy énekegyüttes, valamint egy iparos kör megalakításáról is szó esett a Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzata által rendezett február 4-i közmeghallgatáson. Az Apor Vilmos téri német klubban megtartott találkozót Mittag Mónika, az önkormányzat elnöke vezette, aki elsőként a 2014. év eseményeit összegezte.

Az önkormányzat igen tartalmas és sikeres évet zárt. Számos nagyszabású eseményt rendezett és támogatott, versenyekben működött közre, ápolta a sváb hagyományokat, pályázatokat nyert, bekapcsolódott a legtörékenyebb vár elkészítéséhez kapcsolódó Guinness-rekord-kísérletbe, számtalan módon segítette az Implom iskola és a Németvárosi Óvoda munkáját, német tábort és kirándulásokat szervezett, felújította a Német Klub lépcsőjét, bővítette a Sírkereszt Emlékhelyet és számos egyéb eredménnyel büszkélkedhet.

Szilágyiné Solymosi Mária, a nemzetiségi önkormányzat képviselője elmondta, mindez nem sikerülhetett volna Mittag Mónika nélkül, aki mindig irányította és nógatta őket a magasabb célok elérésére. Az elnök reakciójában hangsúlyozta, szerencséje van, hogy egy olyan csapat veszi körül, mellyel öröm együtt dolgozni.

Kónya István alpolgármester hozzátette, a képviselőtestületben mindannyian elismerik a közösség munkáját, hiszen a hagyományőrzéssel, a szokások és a német nyelv ápolásával, továbbörökítésével nem kis feladatot vállaltak magukra. Kónya István úgy fogalmazott, Gyula város változatlan intenzitással a közösség mellett áll. 

Mittag Mónika a továbbiakban az idei programokról beszélt, köztük a szovjet bányákba elhurcolt németek tiszteletére rendezett januári megemlékezésről, mely során a „Málenkij robot” 70. évfordulója alkalmából egy páratlan emlékmű kerülhetett a városrész főterére. Mindez mintegy 4 és fél millió forintos támogatásból valósulhatott meg. A Szűz Máriát ábrázoló, "Szeplőtelen fogantatás" szobor felszentelését József napján tartja az önkormányzat, melyet egy körmenettel összekapcsolt ünnepség keretében rendezne meg. A továbbiakban az is kiderült, hogy a hagyományos németvárosi szüretet és sváb bált idén a városrészhez közelebb eső Vigadóban ülnék meg, ahová lovas szekerekkel vonulhatna a vendégsereg.

Kovács Lajosné Murvai Zsuzsa, a K. Schriffert Hagyományőrző Kör elnöke, a klub 2015. évi programjairól tájékoztatta az egybegyűlteket, ám mindenekelőtt hangsúlyozta, az új „Málenkij robot” emlékművel tovább gyarapodott városrészük azon „szentélyeinek” száma, melyeket a közösség tagjainak gondoznia kell, így a jövőben erre különös figyelmet kell fordítaniuk. Kovács Lajosné Murvai Zsuzsa az idei programot illetően különféle előadásokat, kirándulást és rendezvényeket irányzott elő, köztük a júliusi hálaadó szentmisét, melyet a málenkij robotról való hazatérés emlékére rendeznek majd. A kör elnöke kifejtette, ezt követően jelenhet meg a január 10-i és a júliusi megemlékezésről az a kiadvány, melyet korábban Mittag Mónika is jóváhagyott. 

Hoffmann Ferenc, az összejövetel egyik résztvevője hozzászólásában javasolta, idén Ritter Imre, a magyarországi németek szószólója is tarthatna előadást városunkban, mely során munkájáról, tevékenységéről beszélhetne az érdeklődőknek. Mittag Mónika, a felvetésre reagálva elmondta, tudomása szerint a szószóló az év első felére tervez egy gyulai látogatást, így ennek kapcsán mindenképpen megpróbál egyeztetni vele. 

A következő napirendi pontban Mittag Mónika egy német nemzetiségi tánccsoport, valamint egy énekkar megalapításának ötletét vázolta fel a jelenlévők előtt. A tánccsoportot Horváth Péter néptáncpedagógus vezetné, az énekkart pedig Megyesiné Pflaum Márta fogná össze. A művészeti csapatok létrehozásának célja egyrészt a szórakozás lenne, másrészt produkcióikkal a rendezvények műsorát is színesíthetnék. Kovács Lajosné Murvai Zsuzsa és Fazekas Sándorné hozzáfűzték, véleményük szerint a K. Schriffert Kör tagjainak, valamint a Németvárosi Óvoda pedagógusainak egy része szívesen részt venne a kezdeményezésben.

Mittag Mónika a közmeghallgatáson tájékoztatta a megjelenteket arról, hogy a nemzetiségi önkormányzat testületében személyi változás történt, ugyanis Vincze Zoltán lemondott tisztségéről munkahelyi elfoglaltsága miatt. Helyébe Megyesiné Pflaum Márta lépett, aki múlt héten tette le az esküt. 

Vincze Zoltán biztosította a jelenlévőket, hogy az előbbiek ellenére ezután is aktív részese kíván lenni a helyi rendezvényeknek, továbbá a lemondás fejében egy új egylet létrehozásának ötletét is felvetette. A volt testületi tag elmondta, ismét létre szeretné hozni a nagy múlttal rendelkező, de már nem létező Németvárosi Iparosok Körét, melynek koordinálását maga vállalná. Vincze Zoltán hangsúlyozta, nem iparosok tömörülését kívánja létrehozni, hanem a Németvároson élő, dolgozó, és a nemzetiségi önkormányzattal szimpatizáló, olyan kézműves és jó szándékú emberek csoportját, akik a K. Schriffert Körhöz hasonlóan jobb kézként segíthetik az önkormányzat munkáját.

A közmeghallgatás végeztével lakossági hozzászólásokra nyílt lehetőség. Sebestény András a Németvárosi temető rendezetlenségére hívta fel a figyelmet. Elmondása szerint az ősszel lehullott leveleket tavaszig sem viszik el a sírkertből, ami ellen tenni kell. Mittag Mónika hozzátette, mindent megtesznek az ügy érdekében.

 

Mittag Mónika. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)