Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Elsőfokú a belvízvédelmi készültség Gyula város külterületén

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • HÍREK • 2015. január 27. 15:30
Elsőfokú a belvízvédelmi készültség Gyula város külterületén
Tájékoztató a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság belvízvédelmi helyzetéről - 2015. január 27.
Belvíz Szeghalom és Dévaványa külterületén. Fotó: KÖVIZIG

2014 decemberében 60,7 mm csapadék hullott igazgatóságunk működési területére. Ez az érték bőven meghaladja az előző 20 éves december havi átlagértéket (39,0 mm) - tájékoztatta a Gyulai Hírlapot Bak Sándor, a KÖVIZIG igazgatója. A legnagyobb csapadékösszeget (75,4 mm) Nagytóti állomáson mérték. Összefüggő hótakaró a hónap utolsó napjaiban alakult ki Békés megye keleti területén, 1-2 cm vastagságban. Talajfagyot december utolsó napjaiban, csak a komolyabb lehűlés után tudtak az állomásokon mérni, a KÖVIZIG teljes területén 2-5 cm mélységben.

Januárban folytatódott a bőséges csapadékot eredményező időjárás. Január 26-ig 51,8 mm csapadék hullott területi átlagban, ez közel 20 mm-rel több a teljes január havi sokéves átlagértéknél. Az utóbbi 10 napban 37,2 mm volt a csapadék mennyisége. Január első felében a december végi erős lehűlés még éreztette hatását, a talaj felső rétege helyenként 12 cm mélységig volt fagyott állapotban. A második hét végére már csak 3 cm volt az átlagos talajfagy mélysége, majd a hónap többi napjára teljesen felolvadt. Január 4-9. között hótakaró borította a felszínt, 8 cm maximális és 4 cm átlagos vastagságban.

A meteorológiai előrejelzések szerint a Körösök vízgyűjtőjén, február 2-ig - területi átlagban - 25 mm csapadék várható. A következő napokban havazás is lehetséges, valamint a hőmérséklet is csökkenni fog, de csak az éjszakákat fogja fagy jellemezni.

 

Belvízvédelem

Igazgatóságunk működési területén 2014. november 27-től december 31-ig 9 belvízvédelmi rendszerben volt készültség. Ebből 5 rendszerben II. fokú, 4-ben pedig I. fokút készültséget tartottunk. Év végére a területre hullott nagy mennyiségű csapadék lefagyott, ezért a készültségeket megszüntettük. Január 4-től - az újabb nagy mennyiségű csapadékkal - ismét védekezési periódus kezdődött, mely jelenleg is tart. Igazgatóságunk mind a 10 belvízvédelmi szakaszán belvízvédelmi készültség van érvényben.

 

I. fokú a belvízvédelmi készültség:

a 12.06-os Hosszúfoki, és a 12.07-es Fehér-Fekete-Körös közti belvízvédelmi szakaszokon.

 

II. fokú a belvízvédelmi készültség:

a 12.01-es Réhelyi, a 12.02-es Szeghalmi, a 12.03-as Gyomai, a 12.04-es Holt-Sebes-Körösi, 12.05-ös Kettős-Körös jobb parti, a 12.08-as Élővíz-csatorna, a 12.09-es Mezőberényi belvízvédelmi szakaszokon.

 

III. fokú a belvízvédelmi készültség:

a 12.10-es Dögös-Kákafoki belvízvédelmi szakaszon.

Az elöntött területek nagysága 18445 ha, melyből vetés: 6040 ha, szántó: 5970 ha, rét/legelő: 3790 ha, egyéb: 2645 ha. A csapadék hatására a belvíz összegyülekezés még intenzív, ezért a közeljövőben az elöntött terület nagyságának növekedésével kell számolni. Az elmúlt napon 178 fő vett részt a belvízvédekezésben, melyből 138 fő nappal, 40 fő éjszaka teljesített szolgálatot.

Az elmúlt 24 órában összesen 48 szivattyútelep üzemelt igazgatóságunk területén, melyből 36 folyamatosan (éjjel-nappal) működött. A 31 üzemelő esésnövelő szivattyútelep az elmúlt napon összesen 1138 em3 belvizet emelt át a főcsatornákba, a 17 torkolati szivattyútelep pedig 3441 ezer m3-t a főbefogadókba. A periódus kezdete óta összesen 15131 em3 vizet emeltünk át folyóinkba. A tegnapi napon az összes üzemelő kapacitás 62,48 m3/sec volt.

A szivattyúzási igényt az is fokozza, hogy a csapadékok nem csak területünkön jelentkeztek, hanem a folyók teljes vízgyűjtő területén (beleértve a romániai részt is), ezért azok vízszintje is megemelkedett. Ez szinte valamennyi helyen ellehetetlenítette a gravitációs kivezetést. Meg szeretnénk jegyezni, hogy ez a vízszintemelkedés csak a folyók medrében okoz nagyobb teltséget, az eddig lehullott csapadék mennyiségének ismeretében, készültségei szintet elérő árhullám nem valószínűsíthető az előrejelzések alapján.

Igazgatóságunk működési területén 5 belvíztározó van, melyek jelenleg is üzemelnek. A tározókban összesen 2,72 millió m3 belvizet tartunk vissza.

Önkormányzati belvízvédekezés még csak Kétegyházán történik, ahol I. fokú a belvízvédelmi készültség.

A Szarvas Békésszentandrási-holtág a 12.10-es számú belvízvédelmi szakaszban található. Komplex hasznosítású holtág, elsődleges feladata a belvízelvezetés. Befogadója a Dögös-Kákafoki-főcsatornának (hossza 55 km) és a Malomzug-Décsipusztai-csatornának is. A holtághoz tartozó vízgyűjtőterület közel 1000 km2. A gravitációs vízkivezetési lehetőség hiányában, a többlet vizeket a torkolatnál lévő Békésszentandrási szivattyútelep emeli a Hármas-Körösbe. A holtág mintegy 30 km hosszú, belvíztározási kapacitása 2,5 millió m3, telítettsége jelenleg 75%-os.

A vízgyűjtőterület belvízmentesítése a 30 km hosszúságú holtágon keresztül történik, azonban a gyorsabb levezetés érdekében használni szoktuk az Anna-ligeti átvágást, mely elsősorban a Malomzug-Décsipusztai részt érinti. Az idei télen azonban, ez a vízvezetési útvonal nem működik, egy DAOP projekt keretében folyó rekonstrukciós munka miatt. Ennek során az Anna-ligeti műtárgy is átépítésre kerül, és ezért itt egy teljes elzárás készült.

Az elmúlt 4 napban lehullott csapadék, jelentős terhelést adott a csatornák vízgyűjtőinek. A Hármas-Körösön levonuló kisebb árhullám megszüntette a holtág gravitációs vízkivezetési lehetőségét. A holtág vízszintjének csökkentése érdekében beüzemelésre került a Békésszentandrási szivattyútelep mind a 4 gépegysége, éjjel-nappali üzemrendben. A teljes kapacitás sem bizonyult elegendőnek a vízszint csökkentésére, ezért megkezdődött a provizórium felszerelése, az előre kialakított telepítési helyre, a szivattyútelep mellett.

A holtág két város belterületét érinti, így a „belvízérzékenység” magas. A holtág hossza és jelentős feliszapoltsága miatt, a szivattyúzás hatása a felső végen késleltetve fejti ki hatását. Jelenleg folyik az érkező vízhozamok mérése, melyek alapján megállapíthatóvá válik, hogy szükséges-e provizórikus szivattyúk telepítése a holtág felső végére is a szivornyáknál - tájékoztatta lapunkat Bak Sándor.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)