Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Aktuális archaizmus – Első alkalommal szerepelt Gyulán önálló irodalmi esttel a friss Bárka-díjas

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2015. január 27. 11:00
Aktuális archaizmus – Első alkalommal szerepelt Gyulán önálló irodalmi esttel a friss Bárka-díjas
Vári Fábián László sokoldalú költészetéből is ízelítőt adott a gyulai közönségnek

Immár hagyománnyá vált, hogy a friss Bárka-díjasok egyike Gyulán is bemutatkozik az elismerés átadójának előestéjén. Ezúttal Vári Fábián László József Attila-díjas kárpátaljai költővel beszélgetett dr. Elek Tibor irodalomtörténész a Mogyoróssy János Városi Könyvtár előadótermében. Kettejük párbeszédéből szerteágazó irodalmi tevékenység rajzolódott ki, a bő egyórás esten a szárnybontogatás nehézségeitől kezdve a kárpátaljai fiatalok irodalomszervező csoportján át a népköltészet szemléletformáló hatásáig sok mindenről szó esett. A közönség természetesen Vári Fábián László sokoldalú költészetéből is ízelítőt kaphatott, nem is akárhogyan: a szerző nem egyszerűen felolvasott – előadott.

Képükön (balról jobbra): dr. Elek Tibor és Vári Fábián László. Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Noha Vári Fábián László pályájának vezérfonalát költészete adja, műfordítói, népdalgyűjtői és prózaírói munkássága sem elhanyagolható. Mint mesélte, a szovjet hatalom által behatárolt szellemi, irodalmi közegben, cenzurális viszonyok között nem volt könnyű az indulás. Egész életére rányomta a bélyegét, hogy apját 18 esztendősen a szovjet lágerekbe hurcolták jóvátételi munkára. – Ha a 60-as években Kárpátalján három-négy férfiember összejött, különösen, ha egy liter bor is az asztalra került, tíz perc múlva a lágerélményekről folyt a beszéd. Ezt szívtam magamba, ezt tanultam meg arról, hogy mi a múlt – idézte fel emlékeit a költő.

Vári Fábián László az ungvári egyetemre kerülve, 1968-ban, forrongó világba csöppent, hiszen erre az időszakra tehető a kárpátaljai magyar közösség öntudatra ébredése, kulturális életének föllendülése. A fiatal költő tagja lett a Kovács Vilmos író szellemi köréhez tartozó Forrás Stúdiónak, amely ellen 1971-ben hajsza indult. – Burzsoá magyar nacionalisták lettünk húszévesen – emlékezett vissza a költő a diktatúrában eltöltött évekre. Az ellenzéki mozgalmakban való részvétele miatt kicsapták az egyetemről, és 1972-ben besorozták a szovjet hadseregbe. Féléves kiképzés után az NDK-ba vitték, ahol egy légvédelmi rendszer hordozható kilövőállomását bízták rá egészen addig, amíg el nem rontotta az egyik gépet. Élményeit 2011-ben megjelent, Tábori posta című önéletrajzi emlékezésregényében írta meg.

A politikai retorzió természetesen irodalmi pályájára is kihatott, a hatalom által elrendelt szilencium igencsak hosszúra nyújtotta a pályakezdés időszakát. Bár első versei a 60-as évek végén láttak napvilágot, önálló kötettel csak 1991-ben jelentkezett. Lírájának egyik legfőbb forrásává a népköltészet vált, verseiben a sűrített beszédmód és a szürrealista látásmód egyaránt fellelhető. Az esten balladagyűjtő szenvedélyéről is szó esett. Az első népdalgyűjtőútra elsőéves egyetemistaként, kötelező feladatot teljesítve indult el, a következő évben azonban már saját kedvére járta a falvakat, hogy felkutassa a kárpátaljai magyarság népballadáit. Talán nem véletlen, hogy a szerencse népmesékbe illően talált rá egy sikertelen gyűjtőútról hazajövet: a jogdíjat borban mérő kőműves segéd, Árpi hat balladát énekelt fel neki a sebtében beszerzett orsós magnetofonra. A költőnek és társainak a kultúrmisszót teljesítő Forrás Stúdió berkein belül, Stumpf Benedek András vezetésével, 75 balladatípus 120 változatát sikerült összegyűjteniük 1970 és 71 nyarán.

Az esten felolvasott szövegekből sokrétű líra bontakozott ki, amelyben a közéleti-politikai verseknek éppúgy helye van, mint a szerelmi és az emberi értékek pusztulásáról valló költeményeknek. Dr. Elek Tibor megfogalmazása szerint Vári Fábián László költészete szembenézés a romlás és a pusztulás lehetőségével, mégis bajvívó magatartás jellemzi, hiszen költői világa a megtartó értékeket igyekszik fölvillantani. A szűkre szabott idő miatt a szerző készülő új regényéből, a Vásártérből nem hallhattunk részleteket, annyit azonban megtudtunk, hogy az önéletrajzi ihletésű könyv a szerző gyerekkorát idézi meg.

A költő első gyulai irodalmi estjén archaikus világba kalauzolta hallgatóságát, ugyanakkor múltból merítkező, historizáló költői beszédmódja olyan örök és aktuális témákkal párosult, amelyek maivá és időszerűvé tették líráját. Vári Fábián László értéktelenségben is értéket kereső költészetének darabjait egyszerűen jó hallgatni – időtlenül.

          

Vári Fábián László. Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2015. január 27. 13:36
Vári Fábián László sokoldalú költészetéből is ízelítőt adott a gyulai közönségnek
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)