Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Egy ifjú zseni és a magyar jazz doyenjei adtak koncertet Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Oláh Szabolcs • KULTÚRA • 2014. november 16. 18:00
Egy ifjú zseni és a magyar jazz doyenjei adtak koncertet Gyulán
A 40 év jazz című zenei történelemórán Kőszegi Imre, Berkes Balázs és Rozsnyói Péter lépett fel a Gyulai Várszínház kamaratermében
Rozsnyói Péter, Berkes Balázs és Kőszegi Imre. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Rendhagyó zenei történelemóra tanúi voltak a Gyulai Várszínház vendégei november 13-án a teátrum kamaratermében, ahol a magyar jazz doyenjei, Kőszegi Imre és Berkes Balázs, valamint egy tehetséges ifjú jazz-zongorista, Rozsnyói Péter lépett a színpadra.

A 40 év jazz című koncert előtt Gedeon József színházigazgató köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében elmondta, a nyugatról betörő zenei műfajjal éppen négy évtizeddel ezelőtt ismerkedett meg egy debreceni jazzfesztiválon. Azóta tudjuk: a stílushoz való kötődése hosszú távra szólt, amelynek köszönthetően Gyula város évek óta rendszeresen látja vendégül a jazz ifjú tehetségeit és neves zenészeit. A várszínház a Gyulai Vár Jazz Fesztivált jövőre 24. alkalommal rendezi meg.

A direktor a jazz mérföldköveit idézte fel. Az afroamerikaiaktól eredő műfaj az első világháború előtt indult hódító útjára, és a második világháború után különböző stílusokra kezdett szétválni. Ekkor még – mint a „nyugati dekadens kultúra” képviselője – tiltott zene volt hazánkban egészen a hatvanas évekig, akkortól a műfaj lassacskán teret nyert Magyarországon. Határainkon belül a jazz a ’80-as évektől kapott új hangnemet, amikor népzenénk és a nagy magyar zeneszerzők stílusa átütött a nyugatról jött muzsikán, és létrejött a magyar jazz, amelynek képviselői már többször játszottak Gyulán.

Az idén hetvenéves Liszt Ferenc-díjas jazzdobos, Kőszegi Imre közönségének elárulta, életének kezdetétől a dobolás vonzotta. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium dobszakát több mint ötven éve végezte el, majd a legnagyobb hazai és külföldi nevekkel kezdett el muzsikálni – amelyek közül talán a leghíresebb Frank Zappa. Hat évig volt a Magyar Jazz Szövetség elnöke. Számos zenekart alapított, sajátos játéka több mint másfélszáz jazz- és popzenei felvételen hallható. Gyulai közönségének több megmosolyogtató, exkluzív sztorival szolgált: például amikor a gimi zenekarában együtt zenélt a pattanásos Szörényi Leventével

Berkes Balázs 77 évesen is aktív zenész. Több mint fél évszázaddal ezelőtt szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola nagybőgő szakán. Azóta sikerrel lépett fel a világ számos zenei fesztiválján. Sereg zenekarban zenélt, többek között a Super Trióban, amelyet Kőszegi Imrével és a tavaly elhunyt zongoristával, Vukán Györggyel alkotott. A kamaraterem közönségének a jazzbőgős első találkozásukról, ismeretségükről beszélt, amely 51 és fél éven kitartott – Vukánnal több mint öt évtizeden keresztül zenéltek együtt. Berkes Balázs hangsúlyozta, a jazz-muzsikálás elengedhetetlen feltétele az zenészek egymás iránti tisztelete.

Az est harmadik muzsikusa, Rozsnyói Péter a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazztanszékén végzett az ezredforduló után. A fiatal zenész már Londonban is bemutatta tehetségét, és 2006-ban Magyarországot képviselte a montreux-i jazz-zongora versenyen, ahol a világ 470 jelentkezőjéből 12 muzsikust választottak a döntőbe. Rozsnyói Péter amellett, hogy kiváló „jazzista”, professzionálisan ad elő Bach-darabokat is. Ahogy gyulai közönségének mondta: elragadja Bach invenciózussága és dallamossága, műveiben az értelem és érzelem tökéletes szintézise.

A félórás jazz-történetóra után az ifjú zseni és a magyar jazz doyenjeinek zenei műsorát hallhattuk. A koncerten az elmúlt 40 év magyar jazztörténelméből hallhattunk egy és negyed órás ízelítőt. Bravúros, finom zongorafutamok, pontos bőgőalapok, és véget nem érő dobszólók idézték porondra neves zenészek – többek között Nat King Cole, Miles Davis, Thelonious Monk – szerzeményeit. Pergőn sepert, cintányéron lovagolt a swing, lendületet adott a billentyűknek és a bőgőhúroknak a fusion, versenyt tekert a hangszereken a bebop.

A Super Trió – eredeti felállásban – többé már nem állhat össze, ám aznap este a két „öreg róka” egy ifjú zongoristával kiegészülve lendületet kapott. Vukán György zongoraszékére azonban nem ülhet akárki. Aki hallotta a billentyűs zseni játékát, minden bizonnyal egyetért velem abban, hogy ha valaki, akkor Rozsnyói Péter bizonyosan érdemes rá.

 

Kőszegi Imre. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2014. november 17. 09:37
A 40 év jazz című zenei történelemórán Kőszegi Imre, Berkes Balázs és Rozsnyói Péter lépett fel a Gyulai Várszínház kamaratermében
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)