Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Etiópia legrangosabb orvosaként gyógyított a gyulai származású dr. Mészáros Kálmán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Csomós Éva • KULTÚRA • 2014. szeptember 30. 13:00
Etiópia legrangosabb orvosaként gyógyított a gyulai származású dr. Mészáros Kálmán
A kalandos életútját ismertető könyv bemutatóját a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban tartották
Bemutatták A királyok királyának orvosa című kötetet a gyulai könyvtárban. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

A királyok királyának orvosa címmel mutatták be a frissen megjelent, dr. Mészáros Kálmán orvos-vadász életéről szóló könyvet szeptember 25-én, a Mogyoróssy János Városi Könyvtár Simonyi-olvasótermében. A dr. Mészáros Kálmán halálának 43. évfordulóján rendezett könyvbemutatón jelen volt a kalandos életúttal rendelkező doktor dédunokája, Feyér Balázs, valamint a könyv szerzői (Eszenyi Miklós, Handa Gergely, Zahuczky László) közül Zahuczky László és Eszenyi Miklós, aki vetítéssel egybekötött előadást tartott az gyulai származású orvos életéről.

A rendezvény elején Feyér Balázs elmesélte, hogy pár éve, egy gyulai látogatása során a Városháza utcán lévő, a Gyula hírnevét öregbítők arcképét felsorakoztató kirakat büszkeség-falán meglepetten fedezte fel dédapja fényképét, ami részben ösztönözte arra, hogy életéről az utókor számára emléket állítson, vagyis hogy ez a könyv elkészüljön. Majd felolvasta nagymamája - dr. Mészáros Kálmán lánya - üdvözlő sorait, aki hajlott korára (93 éves) és megromlott egészségi állapotára való tekintettel személyesen nem tudott jelen lenni, de jókívánságait küldte minden jelenlévő gyulai számára.

A kalandos életű orvos és messze földön híres vadász az egykori Vadaskert utcában álló nádfedeles házból – a régi kemping helyén - indult a nagyvilágba, nem jó szándékból és még csak nem is kalandvágyból, hanem inkább elkeseredetten és kényszerből, mivel orvosi diplomája megszerzése után sehol nem tudott magának állást szerezni. Miután a tizennyolcadik jelentkezését is elutasították, úgy határozott, hogy olyan helyre vándorol, ahol kevés az orvos, és így biztosan munkához juthat. Így került a katasztrofális orvoshiánnyal küzdő afrikai kontinensre, Abesszínia fővárosába, Addisz-Abebába, ahol csalódások közepette élt, s embertelen körülmények között dolgozott, gyógyítva a maláriában szenvedőket és trópusi férgekkel fertőzött bennszülötteket, sebészeti műtéteket hajtott végre, szüléseket vezetett le. Vigaszt csak a vadászat jelentett számára, sok nagyvadat kapott puskavégre, élményeit Zeiss mozigépével számos filmfelvételen rögzítette, melyeket a közönség a mozifilmek előtti filmhíradókban láthatott.

Élete akkor vett mesébe illő fordulatot, amikor a császár keresztapjának életét is sikerült megmentenie, mert attól kezdve az uralkodó család tagjait gyógyította és a hadsereg főorvosa lett, majd diplomáciai feladatokat is ellátott. Helytállásáért Etiópia tiszti csillagának lovagja kitüntetéssel illették. Az olasz-abesszin háborúban az etióp császári csapat vereséget szenvedett, így visszatért Magyarországra, de külföldi kapcsolatai miatt 1949-ben letartóztatták. Szabadulása után a Borsod megyei Ároktőre költözött, ahol nyugdíjazásáig háziorvosként dolgozott.

Amikor 1956 őszén a Magyar Nemzeti Múzeumban kiállított Kittenberger-gyűjtemény elégett, a tulajdonában lévő trófeákat és állatbőröket ajánlotta fel a múzeumnak, melyek többnyire ma is az Afrika-tárlat részét képezik. Az örökös szolgálatban álló orvos és híres Afrika-vadász 1971. szeptember 25-én, Mezőcsáton hunyt el.

Az este során dr. Mészáros Kálmán életútját alaposan megismerhettük, ám a róla megjelent könyvről nem sok szó esett.

 

Feyér Balázs. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)