Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyula városában maradhatnak a Stéberl család 100 éves bútorereklyéi

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2014. szeptember 29. 14:30
Gyula városában maradhatnak a Stéberl család 100 éves bútorereklyéi
A berendezési tárgyakat Kecskeméti Mihály és a Gyulai Városbarátok Köre mentette meg
Képünkön (balról jobbra): Dinya Imre, Kecskeméti Mihály és Durkó Károly. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Kecskeméti Mihály magánvállalkozó és a Gyulai Városbarátok Köre kitartó munkájának hála, Gyula városában maradhatnak a Stéberl család több mint 100 éves bútordarabjai. Az örömteli hírről sajtótájékoztató keretein belül számolt be szeptember 29-én Durkó Károly, a Gyulai Városbarátok Körének elnöke, Dinya Imre a  Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesületének elnöke és Kecskeméti Mihály magánvállalkozó.

- A bútorokat eredetileg az amerikai gyártó cég szerette volna visszavinni a tengerentúlra, hiszen ezek már ott is ereklyének számítanak. Gyakorlatilag 100 éves darabokról beszélünk, melyek még mindig kitűnő állapotban vannak. A család valószínűleg ebédlő berendezésként használta ezeket, feltételezéseink szerint igen hosszú időn keresztül, valamikor a két háború között – tájékoztatta a sajtó munkatársait Durkó Károly.

A Gyulai Városbarátok Körének elnöke elmondta, szerencsére volt egy olyan ember, aki meggyőzte a családot arról, hogy a bútorzatnak városunk ereklyegyűjteményét kell gazdagítania. Örömükre szolgál, hogy most, több éves kutatómunka után – amelyet Kecskeméti Mihály végzett – kijelenthetik, hogy ez a gyűjtemény itt marad Gyulán.

Stéberl András 1916-ban, a lányának az esküvőjére csináltatta ezeket a bútorokat Amerikában. A berendezési tárgyakkal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy mindegyik eredeti – csupán a székeken lévő kárpit nem az – mondta el Kecskeméti Mihály.

Kecskeméti Mihálynak köszönhetően egy eredeti Stéberl mérleg már régóta gyarapítja múzeumunk kiállítási eszközeinek sorát, illetve két évvel ezelőtt – Stéberl egyik unokájának  köszönhetően – Stéberl András dolgozószobájának eredeti íróasztalát és egy háromajtós szekrényt is sikerült megszerezni, melyek már szintén a kiállítás gyűjteményét gazdagítják. Igazán nagy öröm, hogy a körülöttünk látható bútorokkal együtt már majdnem egy komplett Stéberl-lakás bútorzatát birtokolhatjuk – hangzott el Dinya Imrétől.

Durkó Károly a sajtótájékoztató végén arról is szót ejtett, hogy hamarosan egy komoly dokumentumfilm is készül Stéberl Anrdás életéről, hogy a film tovább öregbítse majd a gyulai hentesipar kiemelkedő alakjának, a gyulai kolbásznak és ezzel együtt Gyula városának hírnevét.

      

Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)