Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Sziklára helyezett emléktábla őrzi dr. Gyarmati Sándor emlékét a gyulai Újvároson

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2014. szeptember 25. 22:00
Sziklára helyezett emléktábla őrzi dr. Gyarmati Sándor emlékét a gyulai Újvároson
Az orvos, mezőgazdász, politikus és muzsikus munkássága, embersége előtt több mint százan tisztelegtek
Emléktáblát avattak dr. Gyarmati Sándor emlékére a gyulai Újvároson. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

Sziklára helyezett emléktábla őrzi dr. Gyarmati Sándor emlékét a gyulai Újvároson. A Kiváló Polgár, orvos, mezőgazdász, volt önkormányzati képviselő és muzsikus emléke előtt szép számmal, több mint százan tisztelegtek szeptember 25-én délután, a Kerecsényi utca és a Régitemető utca sarkán lévő téren.

Az emléktáblát avató ünnepség stílusosan harmonikaszóval kezdődött: Bihari Valéria, a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanára és Mészáros Gergő keringőkkel indította az egykori harmonikásra emlékező eseményt.

Balogh Lajos önkormányzati képviselő, a Kisgazda Polgári Egyesület megyei alelnöke köszöntőjében elmondta, dr. Gyarmati Sándor neve még halála után 14 évvel is sokszor szóba kerül. A lokálpatriótát gyakran emlegetik ma is a kisgazdák, az egészségügyi dolgozók, a politikusok, a zenészek körében, vagy egy-egy igazi disznótor alkalmával.

- Ha dr. Gyarmati Sándor 1998-ban vállalta volna a polgármesteri jelölést, ki merem jelenteni, ő lett volna Gyula város polgármestere. 2000-ben halálával nagy embert veszített városunk. Kilenc évvel később jött az ötlet az Újváros hajdani önkormányzati képviselőjének adózó tér kialakítására – fűzte hozzá Balogh Lajos, aki külön megköszönte azon személyek és szervezetek segítségét, amelyek segítették a kezdeményezést.

Kónya István önkormányzati képviselő, a Békés Megyei Önkormányzat alelnöke beszédében kifejtette, dr. Gyarmati Sándor nem kis örökséget hagyott hátra s mint önkormányzati képviselő, magas mércét állított az őt követő képviselők elé.

- Az elmúlt évek alatt igyekeztünk bizonyítani, hogy méltók vagyunk dr. Gyarmati Sándor nyomdokaiba lépni képviselőként – mondta Kónya István, és Szabó Magda Ajtók című művéből idézett: „Csak azok halnak meg, akik egész életükben nem csináltak semmit. Aki tett valamit, nem magáért, hanem másokért, mindenkiért, az megmarad.”

A megemlékezést Turi-Kovács Béla országgyűlési képviselő, a Kisgazda Polgári Egyesület országos elnöke folytatta.

- Ritka dolog az, ha valaki a saját hazájában, otthonában legyen próféta, és ott nyerjen elismerést. Ritka, de nem példátlan. Baj, hogy egy ember érdemeit sokszor csak a halála után ismerjük el, és jó dolog az, hogy ha halála előtt is megbecsüljük. Dr. Gyarmati Sándort ez a város már életében is szerette, megbecsülte. Most nemcsak rá emlékezünk, hanem a közösség emberéről is, akik ma, vagy holnap, sok munkával és odaadással igyekeznek olyat tenni, ami előre viszi az életet. Ő ilyen ember volt - mondta Turi-Kovács Béla.

Dr. Kovács József országgyűlési képviselő a megyei szájsebész életének fontosabb állomásait jelenítette meg. Dr. Gyarmati Sándor 1940-ben született, 1964-ben avatták orvosdoktorrá, attól az évtől kezdve dolgozott a Pándy Kálmán Kórházban. Három szakvizsgát tett, majd megyei főorvosi szakfelügyelői főorvosi kinevezést kapott. 1978-ban vette át a fogászati és szájsebészeti osztály vezetését példaképétől, dr. Gyarmati István fogorvos nagybátyjától, aki a kórház igazgatójaként is letette névjegyét a II. világháború idején.

- Dr. Gyarmati Sándort fiatalos lendületének, szakmai igényességének köszönhetően mindig követte a kor követelményeit. A modern klinikai szemléletet magáévá téve elévülhetetlen érdemei vannak intézményünk szájsebészeti profiljának kialakításában. Igényes szakmai munkáját bizonyítja, hogy már 1982-ben elsajátította a modern fültőmirigy-sebészet alapjait, és az országban elsők között foglalkozott műfoggyökér-beültetéssel. Munkásságát a Magyar Implantológiai Társaság azzal ismerte el, hogy héttagú országos vezetőségébe beválasztotta. A kapcsolata a betegekkel és munkatársaival mintaértékű volt, tükrözte embertársai iránti érdeklődését és segítőkészségét. Szakmai és magánéletében is jellemző volt rá a humánum és a mérhetetlen baráti hangvétel – emlékezett dr. Kovács József.

A köszöntők után az önkormányzati képviselők, valamint dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere leleplezték az emléktáblát, amely a tér közepén elhelyezett sziklán kapott helyet. A Csőke Péter kőfaragómester által készített, dr. Gyarmati Sándorra emlékező tábla előtt koszorúval emlékezett Gyula Város Önkormányzata, a Kisgazda Polgári Egyesület, a Gyulai Gazda és Polgári Egyesület, a Hagyományőrző Gazda- és Kertbarát Kör, dr. Kovács József, valamint virággal emlékeztek barátai és tisztelői.

Baráth János református lelkipásztor Isten áldását kérte dr. Gyarmati Sándor emlékére és örökségére. Végül zenész barátai és egykori muzsikustársai – dr. Jeszenszky Géza, Kepenyes Pál, Gombkötő Géza és Tar Gyula – muzsikaszóval zárták a megemlékezést.


 „Parasztnak születtem, orvos meg csak lettem.” (dr. Gyarmati Sándor, 1940-2000)

 

Újváros önkormányzati képviselői (barló jobbra) Kónya István és Balogh Lajos. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
GYULAI HÍRLAP • 2014. szeptember 26. 13:58
Az orvos, mezőgazdász, politikus és muzsikus munkássága, embersége előtt több mint százan tisztelegtek
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)