Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Magas rangú japán küldöttség tett látogatást Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. szeptember 19. 10:00 • Frissítve: 2014. szeptember 19. 16:30
Magas rangú japán küldöttség tett látogatást Gyulán
Dr. Görgényi Ernő: Nyitottak, elfogadók és érdeklődők vagyunk más népek és nemzetek kultúrája iránt
Magas rangú japán küldöttség vendégeskedett Gyulán. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

A magyarországi japán nagykövetség legmagasabb rangú küldöttsége érkezett szeptember 18-án Gyulára. Kato Kikuko első osztályú tanácsos, a nagykövetség képviseletvezető-helyettese és delegációja az első Békés Megyei Japán Napra látogatott el. A Magyar–Japán Baráti Társaság és a MAPON Gyulai Magyar–Japán Kulturális Egyesület nagyszabású rendezvényének a kulturális kapcsolatok megerősítése volt a legfőbb célja.

A küldöttséget a közelmúltban felújított Vigadó előtt fogadta dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere, Izsó Gábor, Békés polgármestere, Gajda Róbert, a Békés Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja és Kónya István, a Békés megyei közgyűlés alelnöke.

Dr. Görgényi Ernő köszöntőjében hangsúlyozta: az elmúlt húsz évben ilyen magas rangú, hivatalos japán küldöttséget nem fogadott a város. A polgármester beszédében említést tett a gyulai várról, valamint a város neves szülöttéről, a Himnusz zeneszerzőjéről és a nemzeti opera megteremtőjéről, Erkel Ferencről, a világhírű fizikusról, Bay Zoltánról és a településen békében együtt élő nemzetiségekről.  

– Nyitottak, elfogadók és érdeklődők vagyunk más népek és nemzetek kultúrája iránt, a japán kultúrának is sok tisztelője él városunkban – emelte ki a városvezető, hozzátéve, hogy a japán nap legfontosabb célja egymás kultúrájának megismerése.

Kato Kikuko elmondta: egy év telt el azóta, hogy hazánkba érkezett, s ez idő alatt azt tapasztalta, hogy nagyon sokan érdeklődnek a japán kultúra iránt, tekintenek szeretettel Japánra.

– 2014 a visegrádi négyek és Japán kapcsolatának az éve – fejtette ki a tanácsos, hozzátéve, hogy az öt ország, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia, valamint Japán kapcsolatainak megünneplése az emberek közötti kapcsolatok elmélyítésére is jó alkalmat teremt.

Gajda Róbert kiemelte: a két ország kultúrája ezer szállal kötődik egymáshoz, a magyarság a japán néphez hasonlóan büszke hagyományaira, múltjára és történelmére.

– A diplomáciai kapcsolatok 1869-ben, a kiegyezés után kezdődtek meg a két ország között, s kisebb-nagyobb szünetekkel azóta is folyamatosak. A két ország viszonya a rendszerváltást követően élénkült fel igazán, ami elsősorban olyan szervezeteknek köszönhető, mint az 1987-ben megalakult Magyar–Japán Baráti Társaság, amely a mai rendezvénynek is társszervezője – mondta a kormánymegbízott.

A Békés megyei kormányhivatal vezetője emlékeztetett rá, hogy Orbán Viktor tavaly novemberben hatvanfős, szakemberekből álló küldöttséggel tett látogatást Japánban. Mint kifejtette, a tárgyalások egyik legfontosabb eredménye, hogy a két országnak sikerült megállapodást kötnie a megújuló energiaforrások hasznosításáról és fejlesztéséről. 

Gajda Róbert hangsúlyozta: a megújuló energiaforrások hasznosítása mellett a mezőgazdaság és a gépgyártás az a két legfontosabb terület, amely sarokköve lehet a Békés megye és Japán közötti együttműködésnek.  

Dr. Vihar Judit, a Magyar–Japán Baráti Társaság elnöke a 17. században élt japán költő, Macuo Basó haikuját olvasta fel a megjelenteknek. – Basó haikuja a barátságról szól, arról, hogy mi, emberek nagyok sok dologban egyformák vagyunk – hangzott el a beszédben.

Fodor György, a MAPON Gyulai Magyar–Japán Kulturális Egyesület elnöke történelmi jelentőségű eseménynek nevezte a japán delegáció látogatását. Mint mondta, szervezetük a kapcsolatépítést tekinti legfontosabb feladatának, de a tagok ismeretterjesztő előadásokkal is igyekeznek közelebb vinni az érdeklődőkhöz a felkelő nap országát.

– Tagjaink több mint másfél esztendeje elkötelezték magukat amellett, hogy szabad idejükben, civilként mindent megtesznek a japán kultúra magyarországi és a magyar kultúra Japánban történő népszerűsítése érdekében. Egyesületünk jelképesen, kétszer 12 pontban fogalmazta meg vállalásait, igyekeztünk minden területet felölelni – mutatta be az egyesület tevékenységét az elnök.

A rendezvényen Gyula mellett Békés és Békéscsaba is lehetőséget kapott a bemutatkozásra. A vendégek kora délután kisvonattal járták körbe településünket, majd látogatást tettek a Gyulai Várfürdőben és a várban is. A szervezők japán nap keretében egyebek mellett ikebana-, kimonó- és harcművészeti bemutatóval, dobkoncerttel, valamint szusikóstolóval várták az érdeklődőket a várkertben.

      

 

Kato Kikuko. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)