Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Taiko dobok és japán harci kiáltások visszhangoztak a gyulai várkertben

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • KULTÚRA • 2014. szeptember 18. 23:00
Taiko dobok és japán harci kiáltások visszhangoztak a gyulai várkertben
Első alkalommal rendezték meg a Békés Megyei Japán Napot Gyulán
Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Taiko dobok és japán harci kiáltások visszhangoztak, fűszeres tea és füstölő illata szállt, kimonós hölgyek sétálgattak szeptember 18-án a gyulai várkertben: a Magyar–Japán Baráti Társaság és a MAPON Gyulai Magyar–Japán Kulturális Egyesület japán napot rendezett Gyulán.

A rendezvény alkalmából japán küldöttség is érkezett városunkba. Kato Kikuko, a Magyarországi Japán Nagykövetség képviseletvezető-helyettese és a delegáció többi tagja délelőtt a megnyitó ünnepségén vett részt, kora délután pedig megismerhette Gyula város nevezetességeit. A felkelő nap országának kultúráját megcsillogtató délután tradicionális hangzású keleti zenével kezdődött: hatalmas méretű és hangú taikók, azaz japándobok dobogtak a vár előtti Rondella terasz színpadán. A Kiyo-Kito Taiko zenekar (Laár Dávid, Takaku Keijiro, Vastag Gábor, Deli Zoltán, Rankasz Mária és Kiss Adrienn) gondoskodott róla, hogy a dobok és más egyéb ütősök összjátéka és a közös ősi ritmusok felébresszék az ember szellemét – anyanyelvtől és nemzeti hovatartozástól függetlenül.

A várkert vendégei Hajnal Krisztina segítségével bepillanthatott az ”életben tartott virágok”, az ikebana-készítés művészetébe. Csomai Zsuzsannának köszönhetően pedig részletesen megismerkedhettünk az ősi japán viselettel. Japánban a mai napig hordanak kimonót, amely jelzi viselője származását, rangját, korát és családi állapotát, sőt az aktuális évszakot is. A bemutató során többek között azt is megtudhattuk, hogy a háromrétegű ruházat több tízméternyi kelméből is állhat. Eközben a várborozóban kiállítás nyílt Wakabayashi Fumio japán grafikusművész alkotásaiból, a Rondella előtt pedig sushit is kóstolhattak a népek s láthattak teaceremóniát.

A kelet-ázsiai szigetország bemutatásából nem maradhattak ki a nemzet ősi harcművészetei sem. Elsőként a békéscsabai Viharsarok Budo Sport Egyesület Kendo szakosztálya mutatta be a „kard útját”, majd a Gyulai Aikido Klub tagjainak kifinomult mozgáskombinációit láthattuk. Végül a mintegy harminc tagból álló, és majd’ másfél évtizede működő Gyulai Karate Egyesület által a shotokan szabadkezes harcművészetbe nyerhettünk betekintést.

A Békés Megyei Japán Nap zárásaként újból a zene került előtérbe: a gyulai Pernahajder Campbell lépett fel. Stílusosan legújabb, Tokiói éjszakák című szerzeményükkel indították koncertjüket, majd további saját dalokkal és popfeldolgozásokkal szórakoztatták a várkert vendégeit.

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2014. szeptember 19. 12:51
Első alkalommal rendezték meg a Békés Megyei Japán Napot Gyulán
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)