Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Magvalva a szilva, sározva az üst - rotyoghat a szilvalekvár a gyulai Németvároson

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Fekete Cintia • HÍREK • 2014. szeptember 06. 06:00
Magvalva a szilva, sározva az üst - rotyoghat a szilvalekvár a gyulai Németvároson
A németvárosi asszonyok három mázsa gyümölcsöt magvaltak ki a szilvalekvárfőzéshez
Magvalják a szilvát a németvárosi asszonyok. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Tegnap délután gyűltek össze Németváros lelkes lakosai az Apor téri Mária Múzeum udvarán, hogy előkészítsék a szilvát a mai lekvárfőzéshez. Kicsik és nagyok, nők és férfiak egyaránt ellátogattak az Apor téri múzeum udvarára, ahol körbe rendezett falócákra ülve, óriás vájlingokba gyűjtötték a kimagozott gyümölcsöt. A munka családias légkörben és felszabadult hangulatban zajlott, hiszen a résztvevők harmonikaszóval és közös énekléssel múlatták az időt. 

Már hetedik éve rendezik meg a Németvárosi szilvalekvárfőzést és szilvalekváros sütemények versenyét Gyulán, amely esemény Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzata és a K. Schriffert Hagyományőrző Kör közös szervezésében valósulhat meg. A gyulai városrész saját – már-már kisebb hagyományőrző fesztivállá nőtt – rendezvénye elsősorban a gyulai német közösségi hagyományok fenntartásáról és fiataloknak való továbbadásáról szól.

- A gyümölcs tisztítását és magvalását mindig a főzést megelőző napon végezzük, hiszen sok idő az, amíg a gyümölcs lekvárrá fő. A mai előkészületek révén azonban már holnap kora reggel alágyújthatunk a rézüstöknek, melyekben idén Stanley szilvából fő majd a lekvár – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot, Kovács Lajosné Murvai Zsuzsa, a K. Schriffert Kör elnöke és a „magvaló csoport” oszlopos tagja.

A szilvafejtésre idén városunk polgármestere, dr. Görgényi Ernő is ellátogatott, hogy maga is belekukkanthasson a németvárosi lakosok közösségi élményként megélt vidám előkészületeibe. A délután folyamán az asszonyok három mázsa gyümölcsöt magvaltak ki, mialatt a férfiak elsősorban a gyümölcsök – magvalást megelőző – megtisztításáért és az üstök sározásáért feleltek.

- Az üstök aljának, illetve külsejének besarazására azért van szükség, hogy valamelyest visszafogjuk a katlanok felmelegedését, és ezáltal elkerüljük, hogy a hirtelen láng odakapja a készülő lekvárt. A sarazást a régi időkben is a főzést megelőző napon, a szilvafejtéssel egy időben végezték, hogy legyen ideje megszikkadni az üstökre kent sáros anyagnak – mesélte Vincze Zoltán, aki több éve aktív részese a németvárosi szilvalekvárfőzésnek és az azt megelőző előkészületeknek is.

Vincze Zoltán a Gyulai Hírlap kérésére azt is elárulta, hogy a főzés során sem cukor, sem tartósítószer nem kerül a lekvárba, mivel a gyümölcs igen magas – a banánéhoz hasonló – cukortartalommal rendelkezik, ami miatt a régi időkben – cukor híján – szilvából készült aszalt gyümölcsök és lekvárok jelentették az édességet az emberek számára. A szilva magas cukortartalma révén a mai németvárosi lekvárfőzésen adalékmentes, igazi szilvaíz kerülhet a befőttesüvegekbe és csuprokba.

 

Tisztítják a szilvát a németvárosi férfiak. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia
GYULAI HÍRLAP • 2014. szeptember 06. 14:44
A németvárosi asszonyok három mázsa gyümölcsöt magvaltak ki a szilvalekvárfőzéshez
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)