Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - 308 gyulai első osztályos gyermeknél szűrik a lisztérzékenységet

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. szeptember 05. 21:55
308 gyulai első osztályos gyermeknél szűrik a lisztérzékenységet
Dr. Abdulrahman Abdulrab: Sok esetben csak akkor ismerik fel a betegséget, amikor már komoly szövődményei alakulnak ki
Képünkön (balról jobbra): dr. Abdulrahman Abdulrab, dr. Görgényi Ernő és Sós Judit. Fotó: Gyulai Hírlap - Súr Enikő

A lisztérzékenység feltárására ingyenes szűrővizsgálatot végeztet az általános iskolák első osztályos tanulói körében a gyulai önkormányzat és a Egészséges Városért Közalapítvány kuratóriuma. A település gyermekorvosai által kezdeményezett szűrőprogram egyedülállónak számít a térségben, hazánkban eddig csupán három városban, Szolnokon, Orosházán és Ajkán szerveztek hasonlót.

Dr. Görgényi Ernő polgármester a témával kapcsolatos pénteki sajtótájékoztatón kiemelte: az önkormányzat örömmel támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek elősegítik a gyermekek egészségének megőrzését és a prevenciót.

– A lisztérzékenység feltárására az idei évtől kezdve rendszeresen szűrővizsgálatot végeztetünk. Legkorábban hétéves korban tárható fel a betegség, ezért az általános iskola első osztályát megkezdő gyermekeknél végeztetjük el az ingyenes szűrést – fejtette ki a városvezető.

Dr. Abdulrahman Abdulrab főorvos, a kuratórium tagja elmondta: a lisztérzékenység örökletesen meghatározott, életre szóló emésztőszervi betegség, melyet a búzában, a rozsban, az árpában és zabban megtalálható, glutén nevű fehérjével szembeni túlérzékenység okoz.

– Sok esetben csak akkor ismerik fel a betegséget, amikor már komoly szövődményei alakulnak ki. A kórkép a vékonybél-nyálkahártya súlyos károsodásával jár, melynek következtében a bélrendszer felszívódási felülete jelentősen csökken. A betegeknél emésztőszervi problémák, hiányállapotok, vérszegénység jelentkezhet, illetve mentális károsodás léphet fel – ismertette a tüneteket a szakember.

A betegség következtében a gyermekek depresszióssá válhatnak, elmaradhatnak a növekedésben, és csökkenhet a koncentrációs képességük, diétával azonban a tünetek maradéktalanul megszüntethetők. A kezeletlen lisztérzékenység felnőttkorban bélrendszeri daganatos megbetegedésekhez, a kisagy sorvadásához és csontritkuláshoz vezethet.

A főorvos hangsúlyozta: a mintavétel gyakorlatilag fájdalommentes, ujjbegyből történő vérvétel. A vizsgálatot gyorsteszttel végzik, a szűrés mindössze öt-tíz percet vesz igénybe. Amennyiben a teszt eredménye pozitív, a gyermekosztály gasztroenterológiai szakrendelésén további vizsgálatokat végeznek, hogy megerősítsék a diagnózist.

– A szűrővizsgálat elvégzéséhez a szülőknek beleegyező nyilatkozatot kell tenniük. A nyomtatványt postai úton kapják meg, és az osztályfőnököknek kell leadniuk – avatott be a részletekbe Sós Judit, a  polgármesteri hivatal szociálpolitikai és gazdaságfejlesztési osztályának vezetője. Mint megtudtuk, a vizsgálat 308 gyulai gyermeket érint. A szűrést az oktatási intézményekben dr. Bódi Piroska gasztroenterológus főorvos, az Egészséges Városért Közalapítvány kuratóriumának tagja, valamint a gyermekgasztroenterológiai szakrendelésen dolgozó asszisztensek és dietetikus végzi szeptember 22-én és 23-án, 13–16 óra között.

Az osztályvezető elmondta: jelenleg az önkormányzat támogatásával, a Gyulakonyha Kft. bevonásával zajlik a diétás étkeztetés, amelynek igényléséhez szakorvosi vélemény szükséges.

      

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)