Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A sertésstratégia célja: 1 millió vágósertés Békés megyéből

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. augusztus 26. 09:00
A sertésstratégia célja: 1 millió vágósertés Békés megyéből
Országosan egyedülállónak számító sertésstratégia kidolgozásába vágtak bele Békés megyében
Kónya István

Országosan egyedülállónak számító sertésstratégia kidolgozásába vágtak bele Békés megyében az ágazat képviselői. A Gyulai Hírlap megkeresésére Kónya István, a megyei közgyűlés alelnöke, egyben a térség sertésstratégiáját kidolgozó munkacsoport koordinátora elmondta, az ágazat összefogásával 2019-re egy millióra szeretnék növelni a sertések számát a megyében, és a célok között szerepel a tervezett kapacitásra méretezett gyulai vágóhíd újraindítása.

Az alelnök kifejtette: a kormány tavaly elfogadott országos sertésprogramja meghatározta, hogy 2017 decemberéig 3 millióról 6 millióra kell növelni az állatok számát. A megyei önkormányzat ehhez illeszkedve olyan stratégia kidolgozására vállalkozott, amelynek célkitűzése, hogy a 3 millióból egy millió vágósertést Békés megyében állítsanak elő. Mint megtudtuk, a megye elképzeléseinek megvalósításhoz több tízmilliárd forintra lenne szükség, csak a gyulai vágóhíd beindítása mintegy 10-12 milliárd forintba kerülne az előzetes becslések szerint.

– A vágóhidat kiemelt állami beruházásként kívánjuk kezelni, azt szeretnénk, ha a kormány stratégiai megállapodás formájában támogatná a megépítését – hangsúlyozta Kónya István.

Az alelnök kiemelte, a tavaly áprilisban megalakult munkacsoportban az ágazat minden szegmense képviselteti magát, a sertéstartók, a feldolgozók és a szakmai hatóságok képviselői egyaránt részt vesznek a témában szervezett megyei gazdafórumokon. A szakemberekből álló grémium két kötetben foglalta össze helyzetértékelését és jövőbeni terveit. A megyei sertésstratégiáról szóló, konkrét fejlesztési elképzeléseket bemutató harmadik kötet várhatóan ősszel készül el.

A munkacsoport koordinátora külön kiemelte a helyi gazdák összefogásának szükségességét. Ennek megfelelően együttműködésre sarkallnák az ágazat képviselőit, és megerősítenék a térség szövetkezeti rendszerét. A cél az, hogy a gazdáknak támpontot és segítséget tudjanak adni az elkövetkező pályázati ciklusban.

– Ilyen szintű stratégiát egyetlen megyében sem készítenek, ezért bízunk abban, hogy lesz arra kormányzati akarat és tőke, hogy mindez megvalósulhasson – fogalmazott Kónya István.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)