Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Muzsikától zeng Gyula – Megkezdődött a Minden Magyarok XX. Jubileumi Nemzetközi Néptáncfesztiválja

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • KULTÚRA • 2014. augusztus 16. 01:00
Muzsikától zeng Gyula – Megkezdődött a Minden Magyarok XX. Jubileumi Nemzetközi Néptáncfesztiválja
A rendezvénysorozat első napján négy különböző helyszínen zajlottak a néptánccal, népzenével, valamint a népi hagyományok művelésével kapcsolatos programok
Magyar muzsikától visszhangzik Gyula városa. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Táncosok, zenészek, gólyalábasok, fodros szoknyák, cirádás kalapok, színes rokolyák, díszes kendők mindenhol, amerre csak a szem ellát - Megkezdődött az idei Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiválja Gyulán. A háromnapos nagyszabású folklórfesztivált immáron 20. alkalommal rendezi meg városunk augusztus 15. és 17. között. A rendezvénysorozat első napján négy különböző helyszínen zajlottak a néptánccal, népzenével, valamint a népi hagyományok művelésével kapcsolatos programok.

A Fesztiválzenekar délelőtt, a Langaléta Garabonciások pedig délután hírveréssel tájékoztatták a belváros járókelőit az idei néptáncfesztivál programjáról. Külföldi táncegyüttesek tértáncot mutattak be a Gyulai Várfürdő területén, a Göndöcs-kertben pedig megtekinthettük újdonsült partnervárosaink – Balatonfüred és Debrecen – néptáncegyütteseinek bemutatóját is.

A fesztivál felvezető programjai után, kora este 14 táncegyüttes vett részt a zenés, táncos felvonuláson, amely a Kossuth térről indult. A felvonuló tánccsoportok a belvároson keresztül a várkertbe indultak, közben két helyszínen – a Harruckern téren és a Bodoki szökőkútnál – adtak elő tértáncot. A csapatok egymás után mutatták be néhány perces táncprodukcióikat, a város ostorcsattogásoktól, élő népi muzsikától és az éneklő együttesek hangjától visszhangzott. A színes forgatag több száz járókelő figyelmét megragadta, akik többsége a várkertig kísérte a vonuló táncosokat.

A fesztivál központi helyszínén Somogyi Béla, Debrecen alpolgármestere köszöntőt mondott, és a fesztivál idejére átadta Gyula városának a Szent Koronát és a gyulai várat ábrázoló virágkompozíciókat.

-  Néhány évvel ezelőtt, néhány magyar várossal azt a döntést hoztuk, hogy összefogunk, és nemcsak külföldi településeket keresünk fel, hanem egymás kultúráját is igyekszünk megismerni. Éppen ezért elkezdtünk egyfajta kapcsolatépítést és 2014-ben úgy döntöttünk, hogy Gyula városa és Debrecen városa jobban megismeri egymást. Ezt a kulturális és turisztikai együttműködést szerződéses formába öntöttük. Jómagam bízom benne és tudom is, hogy ez az egy éves szerződés nem fog egy esztendő múlva befejeződni – hangzott el a debreceni alpolgármester köszöntőjében.

Dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere megköszönte és átvette a gyönyörű virágkompozíciókat, amelyeket a fesztivál ideje alatt a gyulai várkertben tekinthetnek meg az érdeklődők. A háromnapos rendezvénysorozat után a virágkocsikat a gyulai Harruckern Táncegyüttes táncosai kíséretében augusztus 20-án, a 45. Debreceni Virágkarneválon is megcsodálhatjuk.

Dr. Görgényi Ernő beszédében hangsúlyozta: Gyula – a magyar kultúra városa – erre a három napra a magyar néptánc központjává is válik. Annak a művészeti ágnak a centrumává, amely bárki számára érthető és élvezhető formában közvetíti a magyar nép kultúráját. A polgármester elmondta, a rendezvény évről-évre hozzájárul a magyarság együvé tartozásának erősítéséhez, ugyanis a kultúra egyszerre utal a közös múltra, a közös hazára és a közös sorsra, célja pedig egyértelmű: a fizikai távolságot legyűrve segít együtt maradni.

- Mindig megható látni, hogy a magyar emberek, bárhol éljenek is a világban - akár az anyaországban, akár a jelenlegi határainkon túl, akár ők vagy saját őseik elhatározásából lépték át a határt, akár őket vagy őseiket lépte át a határ akaratuk ellenére, de mégis - a mai napig ragaszkodnak népi, nemzeti hagyományaikhoz, és kultúránkat magas szinten művelik – mondta dr. Görgényi Ernő.

Az európai kultúrák közül kiemelkedő, sokszínű magyar hagyományok megemlítése mellett a polgármester felidézte a város nagy múltú néptánchagyományát, hiszen Gyula már 1948 tavaszán helyet adott több mint 800 táncos és zenész részvételével megrendezett I. Országos Magyarországi Néptáncfesztiválnak, mely mintegy megalapozásául, szakmai hátteréül is szolgált a mostaninak.

A Minden Magyarok XX. Jubileumi Nemzetközi Néptáncfesztiválját dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere nyitotta meg.

-   Az emberiség talán legnagyobb kincse népeinek hagyománya, művészete. Ez a művészet a lehető legtermészetesebb emberi megnyilatkozásunk, hiszen a népművészet nem más, mint a mindennapjait élő ember szépség utáni vágyának a megtestesítése. Az elkövetkező napokban Gyula városa a magyar nép zenéjétől és táncaitól fog visszhangozni. Egy olyan nép művészetével fog itt telítődni a levegő, amelyet nem a határok, hanem a közös értékek tartanak egyben. Az a feladatunk, hogy ne csak megmutassuk, de minden pillanatban újrateremtsük a boldogságot. A boldogság egyik legkifejezőbb eszköze pedig maga a tánc – fejtette ki gondolatait megnyitóbeszédében Balatonfüred polgármestere.

A megnyitót követően újból kezdetét vette a tánc. A fesztiválbemutató pénteki estéjén tizenhárom zenés, táncos produkciót tekinthetett meg a publikum, amelyek során elsőként a gyulai Harruckern Táncegyüttes lépett színpadra. A tószínpad nézőtere pillanatok alatt megtelt, és a Csónakázótó partjáról is több százan nézték az előadást. A néptáncfesztivál nyitó napját – a résztvevő együttesek közreműködésével – táncház zárta, ahol a Fesztiválzenekar húzta a talpalávalót.

 ***

 

A Minden Magyarok XX. Jubileumi Nemzetközi Néptáncfesztiváljának további programjai:

Augusztus 16. szombat

Programok a Várfürdőben
15.00 óra Tértánc határok nélkül. Cirkalom Táncegyüttes (Topolya) és Bogáncs Táncegyüttes (Kolozsvár)

Programok a Várkertben
10.00–12.00 óra Bábika Játszóház
10.00–12.00 óra Népi kézműves-bemutató a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjainak részvételével
10.00 óra Vándormuzsikus, avagy a régi világ hangszereinek meséi – Gulyás László interaktív műsora
11.00 János vitéz hiteles története képekben elbeszélve – Boka Gábor előadása
16.00 óra A bajusz – Arany János művének feldolgozása. Közreműködik: Boka Gábor és a Fonó Táncegyüttes
16.00–20.00 óra Népi kézműves-bemutató a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjainak részvételével
16.00–20.00 óra Bábika Játszóház
17.00 óra Rába Táncegyüttes műsora
18.00 óra Csepel Táncegyüttes műsora
19.00 óra Langaléta Garabonciások műsora
20.00 óra Fesztiválbemutató II.
I. rész Monarchia – Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása
II. rész A fesztiválon részt vevő külföldi együttesek műsora. Helyszín: Tószínpad. Táncház a részt vevő külföldi együttesek közreműködésével. Helyszín: Várkert

Programok a gyulai Vigadóban
15.00 óra „Viseletek a Kárpát-medencéből” – Zsótér Béláné népviselet-készítő kiállításának megnyitója

Programok a Göndöcs-kertben
16.00 óra Tértánc külföldi táncegyüttesekkel. Ensemble „Kapantsi” – Bulgária és The Folklore Ensemble Májek – Csehország

 

Augusztus 17. vasárnap

Programok a piactéren
9.00 óra Térzene a Fesztiválzenekarral

Programok a gyulai Vigadóban
11.00 óra Harmadik Zenekar koncertje
10.00–18.00 óra „Viseletek a Kárpát-medencéből” – Zsótér Béláné népviselet-készítő kiállítása látható

Programok a belvárosban
15.00 óra Emléktábla avatás Gyula város szülöttének, Halmos Béla népzenész, a táncház mozgalom elindítójának tiszteletére. Helyszín: Gyula, Ecsedi utca 14.

Programok a Várfürdőben
15.30 óra Tértánc. Rába Táncegyüttes (Győr) és Csepel Táncegyüttes (Budapest)

Programok a Világóránál
17.00 óra Térzene és tértánc külföldi együttesek részvételével. Ensemble „Kapantsi” – Bulgária és DoLusco O Fusco – Spanyolország

Programok a Várkertben
10.00–12.00 óra Bábika Játszóház
10.00–12.00 óra Népi kézműves-bemutató a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjainak részvételével
10.00 óra Csihány csípte mesék – Csernik Szende székely lábbábos műsora
11.00 óra Bogáncs Táncegyüttes műsora
16.00–20.00 óra Népi kézműves-bemutató a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjainak részvételével
16.00 óra Cimbora Táncegyüttes műsora
16.00–20.00 óra Bábika Játszóház
17.00 óra Cirkalom Táncegyüttes műsora
18.00 óra A mese ölelése – Csernik Szende székely lábbábos műsora
19.30 óra Harmadik Zenekar koncertje
20.00 óra Fesztiválbemutató III.
I. rész Ordasok Táncegyüttes műsora
II. rész Fesztiválgála a résztvevő együttesek közreműködésével. Műsor után térzene a Fesztiválzenekarral.

Kísérő program:
Egész napos íjászat a Kerecsényi László Íjász Egyesülettel

 

Somogyi Béla, Debrecen alpolgármestere. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2014. augusztus 17. 09:43
A rendezvénysorozat első napján négy különböző helyszínen zajlottak a néptánccal, népzenével, valamint a népi hagyományok művelésével kapcsolatos programok
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)