Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Több száz hívő imádkozott elhunyt szeretteiért a gyulai nagybúcsún

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2014. augusztus 11. 13:00
Több száz hívő imádkozott elhunyt szeretteiért a gyulai nagybúcsún
Az ünnepi misét dr. Kiss-Rigó László megyepüspök mutatta be a Gyulai Nádi Boldogasszony kegytemplomban
A Gyulai Nádi Boldogasszony kegytemplom körmenetén. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

A Gyulai Nádi Boldogasszony kegytemplom idei nagybúcsúja augusztus 10-ére esett. A búcsúi szentmisét a tavalyi évhez hasonlóan dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyepüspök mutatta be.

A templomi nagybúcsút, szentmisét és körmenetet a kegyhely egyik legnagyobb ünnepének, Nagyboldogasszony napjának tiszteletére rendezi meg minden évben a gyulai katolikus közösség. Nagyboldogasszony napja, így az ünnepi búcsú is Szűz Mária halálához, illetve mennybevételéhez kapcsolódik.

A katolikus egyház egyik legfontosabb Mária-ünnepéhez kötődő nagybúcsú megtartását XVI. Gergely pápa engedélyezte 1839-ben. Az ünnep első magyar királyunk, Szent István számára is hangsúlyos volt, így élete vége felé, éppen augusztus 15-én ajánlotta fel országunkat Boldogságos Szűz Mária oltalmába, aki ezáltal hazánk égi védőszentje lett. Érdekesség, hogy Szent István király is épp augusztus 15-én hunyt el. Mindemellett azonban gyulaiként fontos tudnunk, hogy Nádi Szűz Mária napja helyi jelentőségű búcsúsünnep is egyben, hiszen belvárosi római-katolikus templomunkat a szeplőtelenül fogantatott Szent Szűz, azaz Nádi Szűz Mária tiszteletére áldották meg 1777-ben.

A Gyulai Nádi Boldogasszony templom nagybúcsúján, a bevonuló miséző püspök és kísérete először a Nádi Boldogasszony kegyoltár elé járult, majd a főoltárhoz lépett és a Szűzanyát ábrázoló óriási főoltárkép előtt tartotta meg az ünnepi szentmisét, amelyen hívők és zarándokok – ez alkalommal – elhunyt szeretteikért imádkoztak.

Dr. Kiss-Rigó László beszédét megelőzően részletek hangzottak el a Szentírásból, amely során – többek között – Kovács Péter gyulai esperesplébános is felszólalt. A szeged-csanádi megyepüspök homíliájában Boldogságos Szűz Máriáról, illetve a szent sajátos, magyar megnevezéséről, vagyis a „Nagyboldogasszony” kifejezésről és annak jelentéséről beszélt. Ennek kapcsán főként a nagyság és a boldogság kérdéseit feszegette, mint: Mi is az a nagyság? Mitől válhatunk naggyá? Mit jelent igazán boldognak lenni?

A misét követő szentségi körmenetet szintén dr. Kiss-Rigó László megyepüspök vezette. Ennek során a miséző püspök, kísérete és a több száz fős, katolikus vendégsereg szent énekeket zengve járták körbe a belvárosi templomot, majd visszatérve az Úr házába, az utolsó közös imákat és énekeket követően, a püspök megáldotta a jelenlévőket, majd a főoltár tabernákulumába, oltárszekrényébe helyezte az oltáriszentséget – így zárva le a Mária-ünnepi nagybúcsút.

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)