Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Sanyika nem szeret kezet fogni

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Mocsár-Pörjés JózsefPUBLICISZTIKA • 2014. augusztus 10. 14:00
Sanyika nem szeret kezet fogni
Ma már tudományos tényként leszögezhetjük, hogy a kézfogás egészségtelen emberi szokás
Mocsár-Pörjés József

Sanyika nem szeret kezet fogni. Nagyon nem. Egyáltalán nem. S lehetne ezt a nemszeretemségét a végtelenségig fokozni. Ám nem Sanyika az egyetlen, aki nem szereti a kézfogást gyakorolni. A „Meghalok, ha valakivel kezet kell fognom, mit tegyek?” netes fórumtéma elindítója minden bizonnyal Sanyikához hasonló lelki problémákkal küzd.

Pedig milyen férfias dolog ez az aktus és gesztus: megszorongatni és megrázni egymás kezét. Sanyika természetesen ezt nem így látja. Neki a kézfogás egyenlő az abszolút és permanens fertőzésveszéllyel. Tudatában az egy olyan helyzet és állapot, amikor bacilustömegek kelnek vándorútra azért, hogy nála verjenek tanyát, nála találjanak új otthonra, nála szaporodjanak és sokasodjanak, töltsék be tenyerének gyönyörű világát.

Sanyika helyzetéből adódóan nagyon pedáns ember. Jelentős mértékben és időintervallumban ad kezeinek tisztántartására. A táskájában állandó helye és pontos darabszáma van a kézfertőtlenítőknek. A hosszú évek során tökélyre fejlesztette a különböző halmazállapotú fertőtlenítők használatát. Esetében megvan a helye és az ideje a folyékony, a zselés és a kendős kézfertőtlenítő bevetésének. Ha belegondolunk, furcsán ellentmondásos helyzet a Sanyikáé, mert míg őt félelemmel tölti egy kézfogás-szituáció, egy lehetséges piszkos és kórokozóktól hemzsegő kéztenyér-kontakt, addig vele bátran és egészségtudatosan tudunk kezet rázni.

A kézfogás kultúrtörténetéről, már ha nevezhetjük így, nem sokat lehet olvasni. „A régi időkben, amikor a kézfogás még nem vált egyszerű jelképes cselekedetté, azért nyújtottak egymásnak kezet az emberek, hogy mutassák: nincs náluk semmiféle fegyver, baráti, békés érzelmekkel közelednek.”

Sanyika önmagában békés ember. Igazi pacifista. A kézfogás tekintetében azonban harcban áll a világgal. Mert ugye sértő lehet a szemébe mondani a másiknak, hogy ne haragudj, de én nem szeretek kezet fogni, ezért veled sem akarok. Persze, volt olyan, hogy ezt megtette. Néha értő fülekre is talált kérése, sőt, olyan eset is volt, amikor hozzá hasonló kézfogásundorral élő emberrel akadt össze. Igen, ez a tökéletes szimbiózis Sanyika életében.

Sanyika egyszerű praktikákat is kifejlesztett azért, hogy minél több kézfogást tudjon elkerülni és kivédeni. Ilyen például a nagyon heves és erőteljes kézrázás-technikája, vagy amikor nagyon-nagyon-nagyon megszorítja a másik kezét. Az ilyen tapasztalatokat szerzett emberek jó arányban morzsolódnak le azok közül, akik Sanyikával az életben még egyszer kezet szeretnének fogni. Vannak a tarsolyában kevésbé „alpári” módszerek is. Szinte minden alkalommal beválik a valamilyen kézsérülésre való hivatkozás. Ezzel csak egy probléma van, hogy nem mindig hagynak neki időd elmondani, mert mire belekezdene, már a kezét szorongatják. Ennek a kézfogást elkerülő technikának a továbbfejlesztett, 2.0-ás változata az, amikor valamelyik ujjára álkötést tesz. Ez Sanyikának mindig beválik.

Sanyika nem mellesleg megelőzte korát! Kutatási téma lett a kézfogás egészségügyi hatása. Ma már tudományos tényként leszögezhetjük, hogy a kézfogás egészségtelen emberi szokás. Szerencsére van egészségesebb alternatívája a kézfogásnak, ilyen például az öklözés, az öklök összeérintése. Sanyikának azonban sokkal jobban tetszene az, ha a keleti kultúrákban szokás meghajlás terjedne el hazánkban. 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)