Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai városvezetés támogatja a lakásszövetkezetből kilépő lakóközösségeket

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2014. július 31. 22:00
A gyulai városvezetés támogatja a lakásszövetkezetből kilépő lakóközösségeket
Alt Norbert: Szemmel fogunk tartani minden kilépési eseményt, és ahol kell, ott jogi és egyéb segítséget nyújtunk a lakóknak
Alt Norbert a gyulai Honvéd lakótelepen. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

A lakásszövetkezeten kívül is van élet – jelentette ki Alt Norbert, Gyula város alpolgármestere a Honvéd lakótelep 23. számú tömbje előtt az összegyűlt mintegy ötven lakónak és lakóközösségi képviselőnek. A találkozóra azért került sor, mert több lakásszövetkezet által kezelt lépcsőház lakója jelezte a lakótelepen, hogy leváltaná a lakásszövetkezetet, amely a közös képviseletet látja el a lépcsőházakban. Az elmúlt hónapban két lépcsőház már váltott, ők jelenleg lakógyűlést tartanak, amelyen a szövetkezet elszámol a lakóközösség pénzével.

A városvezető beszámolt arról, hogy a gyulai önkormányzat, valamint a Gyulai Társasházak és Társasházkezelők Egyesülete az elmúlt fél évben kutatásba, felmérésbe kezdett a gyulai társasházak körében, és az eredmények azt mutatták, hogy azokban a társasházakban, amelyeket a lakásszövetkezet kezel, a lakók túlnyomó része elégedetlen a szolgáltatás színvonalával.

- A kutatás óta eltelt időszakban számos lakóközösség kereste fel az önkormányzatot és a társasházakat képviselő egyesületet, hogy ki szeretnének lépni a szövetkezetből. A szövetkezet a korábbi kilépési szándékokat rendre lesöpörte az asztalról, olyan lehetetlen feltételeket támasztva, amely alapvetően sérti a szövetkezeti alapelvet, az önkéntesség és a szabad döntés alapelveit. A városvezetés viszont eldöntötte, hogy minden eszközzel segíti azokat a lakóközösségeket, amelyek ki akarnak válni ebből a rendszerből, természetesen, akik maradni akarnak, azok maradjanak – hangsúlyozta Alt Norbert.

Az alpolgármestertől megtudtuk, néhány hónappal korábban a megyei és országos lakásszövetkezeti vezetők felkeresték a gyulai önkormányzatot, és felajánlották együttműködésüket a szövetkezet működésének helyreállításában, a lakóközösségek szakszerű képviselete érdekében. A városvezetés kérése az volt, hogy változtassanak ügykezelési stílusokon és a lakók számára tiszta és átlátható viszonyokat teremtsenek.

- Az együttműködésből azonban semmi sem lett, innentől kezdve viszont partneri viszonyról nem beszélhetünk önkormányzat és lakásszövetkezet között csupán önkormányzat és a lakóközösségek között. A kilépni szándékozókat azért támogatjuk, mert a lakásszövetkezetből hiányzik a gondos gazda szemlélete, a lakókat puszta befizetőgépeknek tekintik. Az általuk kezelt ingatlanok tulajdonosai nem kapnak korrekt és kielégítő tájékoztatást évek óta, a lakók által összegyűjtött megtakarítások felhasználása nem ismert. Drága és költséges apparátust a lakóközösségek tartják fent a befizetéseikből. Elmaradtak a jelentős fejlesztések, ami az évtizedek alatt történt, az jelentős hitelállomány mellett valósult meg. Jelenleg ismét emelés készülődik, amely a korábbi sikkasztás és rossz gazdálkodás következménye, ez viszont az egyéni lakóközösségek szuverenitását nézve elfogadhatatlan, a kormány és az ország törekvéseivel is szembemegy, melynek célja a lakhatási költségek csökkentése. A kilépés a város közgazdasági szempontjából is hasznos, hiszen az a több ezer háztartás, amely pénzének egy részét a szövetkezeti rendszer fenntartására költi, azt a pénzmennyiséget, ami így a lakóknál marad, azt más kiadásokra – például megélhetésre – is tudják a lakók fordítani – fejtette ki az alpolgármester.

Alt Norbert kijelentette, hogy ez a rendszer idejétmúlt, az idő és a társadalmi körülmények túlléptek rajta: költséges, nem hatékony, egy átlagos tájékozottságú ember számára átláthatatlan, évek alatt botrányok kísérték működését és a szövetkezetiség legalapvetőbb elveit sem képesek betartani.

- Vannak Gyulán más szolgáltatók is, akikhez lehet menni, vannak közös képviselők, akik komoly sikereket értek el önállóan az elmúlt években. Tehát van élet a lakásszövetkezeten kívül is, de hangsúlyozom, hogy sok múlik a közösségek együttműködésén. Felszólítom a lakásszövetkezet vezetését, hogy a szövetkezetiség alapelveit figyelembe véve ne gátolja a kilépni szándékozókat, hanem segítse őket, és aki menni akar, annak biztosítsák ezt a törvény nyújtotta lehetőséget, természetesen egy tisztességes pénzügyi és gazdasági elszámolás útján. Szemmel fogunk tartani minden kilépési eseményt, és ahol kell, ott jogi és egyéb segítséget nyújtunk a lakóknak, mint tesszük ezt a jelen esetben is – fejezte be beszédét Alt Norbert.

A Gyulai Hírlapnak Galbács Mihály alpolgármester, a körzet, valamint a Honvéd lakótelep képviselője elmondta, az önkormányzat szándéka, hogy azokban a lépcsőházakban, amelyekben önkormányzati tulajdonú ingatlanok is vannak, és ahol a lakók jelezték kilépési szándékukat, ezekben az esetekben a lakókkal tart és szintén a kilépés mellett voksol azokon a lakógyűléseken, amelyeken ezt eldöntik, ugyanis jelenleg a Honvéd lakótelepen 12 db önkormányzati lakás található.

A tájékoztató után a jelenlévő közösségek írásban fejezték ki a lakásszövetkezet felé a lakógyűlés összehívására. Galbács Mihálytól megtudtuk: eddig hat lépcsőház több lakója jelezte, hogy ki szeretnének lépni, illetve az elmúlt hónapban két lépcsőház már ki is lépett.

A tájékoztató keretében az önkormányzat munkatársai jogi tájékoztatást nyújtottak a kilépni készülőknek, valamint a lakásszövetkezeti rendszer iránt érdeklődőknek.

Az alpolgármesterek hozzátették, a probléma nem csupán a Honvéd lakótelepen lelhető fel, hiszen a lakásszövetkezeti lakások ügye mintegy 1300 családot érint Gyulán.

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)