Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Magyar várakat bemutató, archaikus grafikákból nyílt tárlat a gyulai várban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • KULTÚRA • 2014. július 26. 15:00
Magyar várakat bemutató, archaikus grafikákból nyílt tárlat a gyulai várban
A Törökellenes küzdelmek című kiállításon XVII. század korabeli metszeteket láthatnak a várborozóban
Magyar várakról készült, korabeli metszetekből nyílt kiállítás a gyulai várborozóban. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

A Gyulai Végvári Napokhoz illő kiállítást rendezett a gyulai várban a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft. A Törökellenes küzdelmek című tárlaton magyar várakról készült korabeli metszeteket láthatnak az érdeklődők a várborozóban. Az archaikus grafikákon feltűnik többek között Nándorfehérvár, Székesfehérvár, Palota, Pápa, Tata, Komárom, Esztergom, Visegrád, Szolnok, Tokaj, Buda és természetesen Gyula vára is.

Dr. Csikány Tamás hadtörténész, a MTA doktora köszöntőjében a XVI. és XVII. századi korszak katonáskodó emberéről mesélt, akik ezekben a várakban éltek, harcoltak, védték és sokszor visszafoglalták azt. Beszédében kitért a falakon látható, a magyar történelemben jelentős és kevésbé komoly szerepet játszó erődítményekre, amelyekhez kapitányok történetei is kapcsolódnak, úgy mint Kanizsához Thúry Györgyé, Tatához Tasso Hannibalé, vagy Gyulához Kerecsényi Lászlóé.

Prof. dr. König Frigyes a Képzőművészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, festőművész megnyitó beszédében elmondta: egy kevéssé ismert sorozatot bemutató különleges válogatást láthatunk, amelyet egy ismeretlen művész készített Braunschweig választófejedelem felkérésére, aki részt vett az 1664-es törökellenes hadjáratban. Egy nyugat-európai katona számára ez egy próbálkozás volt egy nemes ügy érdekében, amely élményét meg akarta örökíteni, úgy hogy egy sorozatot festet meg a magyarországi várakról. A frontvonalon igencsak kockázatos dolog lett volna festőmappával szaladgálni, így a tehetséges festő, aki ezt a feladatot kapta, nem tehetett mást, mint korabeli forrásokból, úti leírásokból, rajzokból dolgozott, amelyek olykor tökéletesnek, máskor kevésbé hitelesnek bizonyultak. Így történt ez a Gyulát bemutató kép esetében is, amelyekről igen kevés információ szolgált akkoriban, emiatt a metszet kissé „meseszerűen” ábrázolja a téglavárat – tudtuk meg prof. dr. König Frigyes beszédéből.

A megnyitó beszédek előtt s után a Turba Luporum zenekar korhű hangszerekkel és zenével szolgált a metszetekből álló tárlat hangulatos megtekintéséhez, amelyet augusztus 12-ig még bepótolhatnak a gyulai vár borozóban.

 

Prof. dr. König Frigyes, háttérben a gyulai várral. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)