Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Elektromechanikus zenei delikátesz – XXII. századi élmény a XXIII. Gyulai Vár Jazz Fesztiválon

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Oláh Szabolcs • KULTÚRA • 2014. július 23. 23:00
Elektromechanikus zenei delikátesz – XXII. századi élmény a XXIII. Gyulai Vár Jazz Fesztiválon
A gyulai várban a Gyulai Big Band, a Hajdu Klára Quartet, a Dresch Quartet és a portugál Ogre nevezetű formáció lépett fel
Maria Joao az Ogre nevezetű formációjával a gyulai jazzfesztiválon. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

A Gyulai Várszínház idei évadjában rendezte meg a 23. Gyulai Vár Jazz Fesztivált, amely a műfajon belül vitathatatlanul ez egyik legszélesebb spektrumú könnyűzenei felhozatalát hozta a többszáz éves erődítmény falai közzé. Fellépett a nagyzenekari megszólást nyújtó Gyulai Big Band, a populárisabb hangzású Hajdu Klára Quartet, a magyar népzenét a jazz-zel ötvöző Dresch Quartet, valamint a portugál Ogre nevezetű formáció, amely többféle szempontból is meglepetésként szolgált a fesztivál vendégeinek.

Az országosan kiváló minősítéssel elismert Gyulai Big Band nem ismeretlen a jazzfesztivál közönsége előtt, hiszen számos alkalommal kaptak már meghívást a rangos könnyűzenei eseményre. Az 1995-ben alakult formáció Kepenyes Pál klarinétos-szaxofonos vezetésével főleg a swing és a boogie-woogie hangzásvilágába kalauzolta el hallgatóit feldolgozásaival. A banda olyan dalokkal hozta hangulatba a közönséget, mint Louis Prima Oh Marie, Duke Ellington Caravan, Brian Setzer Straight Up című szerzeménye, vagy a Queen Crazy Little Thing Called Love című big bandre hangszerelt változata. A tizenhét fővel fellépő Gyulai Big Band összjátékából több kitűnő zenész is szólót játszott, úgy mint Jurdi Dániel (gitár), Pap Gábor (harsona), Szőke Mihály (ének), Bíró Tamás (trombita), Vicze Gabriella, Kepenyes Pál, Falaty Bence és Belicza Károly (szaxofon).

A Hajdu Klára Quartet lágy, érzelemgazdag melódiákkal folytatta a koncertsorozatot. Hajdu Klára énekesnő tiszta hangját, kellemes személyiségét többek között a stílus kedvelői a Balázs Elemér Groupból ismerhetik, amelyben mintegy nyolc évet énekelt. Munkásságát tavaly is elismerte a nagyközönség, hiszen a szavazatok alapján az év énekesnője lett a JazzMa Online Jazz Zenei Portálon. Professzionális zenészekből álló zenekarával – Neumann Balázs (zongora), Bögöthy Ádám (bőgő) és Hoff Marcell (dob) – saját szerzeményeket, valamint popdalok és sztenderdek feldolgozásait adta elő. Ezen kívül előrukkoltak egy különlegeséggel is, egy magyar népdal átiratával, amelyet egy Gadó Gábor – Hárs Viktor-szerzeménnyel kapcsoltak össze. A jazz könnyen emészthető válfaját képviselő csapat simogató, andalító muzsikájával könnyűszerrel belopta magát a gyulai közönség szívébe.

A Dresch Quartet az elmúlt több mint két évtizedben már több alkalommal adott koncertet a gyulai jazzfesztiválon. Nem véletlenül, hiszen bátran kísérletező, egyedi zenéjük elévülhetetlen. A már említett JazzMa online-on tavaly elnyerték az év jazz albuma és az év jazz együttese címet is, s a négyes fogat két szólistája is első helyen végzett. Hangszere kategóriájában legjobbnak ítélték Lukács Miklós cimbalmost, Dresch Mihályt pedig szopránszaxofonon és a fuhunon is. Az utóbbi hangszer neve nemcsak a laikusoknak, de szakmának is idegenül csenghet, hiszen a Liszt Ferenc-díjas zenész egy masszív fafurulyából és billentyűkből maga alkotta ezt a kicsit fuvola, kicsit kaval hangjára emlékeztető instrumentumot. A fúvós hangszer jelentős szerepet kapott a dalokban, és a kvartett legutóbbi lemeze is róla lett elkeresztelve. A fuhun a Dresch Quartet szimbóluma is lehetne, hiszen – akárcsak zenéjük – egyszerre tükrözi a hagyományok tiszteletét, valamint hirdeti az egyediségből fakadó megújulás lehetőségét és a zene egyetemességét is. A körlégzéses technikával fújó, a népzenét és jazzt ötvöző Dresch Mihály és a pergőkezű cimbalmos, Lukács Miklós is ezt a szellemiséget adja, akárcsak a ritmusszekció: Hock Ernő (nagybőgő) és Baló István (dob). Érdekfeszítő előadásuk talán az est legszínvonalasabb produkciója volt.

Az idei év jazzfesztiváljának legnagyobb meglepetése azonban a műsorváltozásban rejlett, hiszen a meghirdetett amerikai sztárcsapat két nappal korábban visszamondta a gyulai fellépését. Kétségkívül emiatt kerülhetett sor arra a különleges zenei élményre, amelyet a helyette meghívott portugál Ogre trió nyújtott. A hagyományos jazzsztenderdekhez szokott fülekben már az első elektronikus zajok kiverték a biztosítékot, így nem hallhatták a folytatást. Sajnálhatják. Aki ott maradt, az rendkívüli zenei élménynek lehetett részese: ízelítőt kaphatott a jövő század jazz, illetve kortárs zenéjéből.

A trió mozambiki származású portugál énekesnője, Maria Joao olyan neves jazz-muzsikusokkal zenélt már együtt, mint Joe Zawinul, Manu Katche, Trilok Gurtu, vagy Bobby McFerrin. Maria Joao hanghatásai többféle nép dallamvilágát, és számtalan érzelmi kivetülést adtak a szokatlan, pusztán elektronikus hangszerekből álló zenéhez. Erőteljesen kísérletező, újszerű énektechnikái és hihetetlen hangterjedelme egyedülálló hatást keltett. Ezt az atmoszférát fokozta André Nascimento futurisztikus, idegen galaxisokat idéző elektronikus hangjai, zajai és mixe, amely mellett gyönyörű kontrasztként tűnt fel Joao Farinha „retrohangú” Rhodes-zongorájának és szintetizátorának finom zöngéi. Meghökkentő előadásuk elektromechanikus zenei delikátesz volt minden nyitott elmének és léleknek. Koncertjük bizonyára még ütősebb lett volna – szó szerint –, ha kvintett-felállásban érkeznek, és dobosuk és zongoristájuk is részt vesz a közös zenélésben. A fesztivál éjfélt érintő végén némileg megfogyatkozott hallgatóság, de annál erősebb vastaps hálálta meg a hihetetlen produkciót.

 

Dresch Mihály és a fuhun. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2014. július 24. 15:30
A gyulai várban a Gyulai Big Band, a Hajdu Klára Quartet, a Dresch Quartet és a portugál Ogre nevezetű formáció lépett fel
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)