Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A nyári tűzvédelem volt a fő témája a Katasztrófavédelem gyulai konferenciájának

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Cs. É. • HÍREK • 2014. július 20. 15:00
A nyári tűzvédelem volt a fő témája a Katasztrófavédelem gyulai konferenciájának
Gyulán tartotta tűzvédelmi szakmai konferenciasorozatának soron következő állomását a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Békéscsabai Katasztrófavédelmi Kirendeltsége
Bódi Csaba tűzoltó százados. Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva

A nyári időszakban sajnos gyakori, hogy szabadtéri tűzesetekhez riasztják a tűzoltókat. A katasztrófavédelem mindig is nagy hangsúlyt fektetett a megelőzésre, hiszen az sokkal könnyebb, mint eloltani egy tüzet. A megelőzés számos módjának egyike az a konferenciasorozat, melyet a Békés Megyei Tűzmegelőzési Bizottság indított útjára.

A konferencia elsődleges célja a megelőzés, ezzel összhangban a szakhatósági munka megerősítése. Ennek eredménye már most kézzelfogható, hisz az elmúlt évek során fokozatosan csökkent a szabadtéri tűzesetek száma. A konferencia témája a szabadtéri tűzesetek megelőzése, a szabadtéri tűzgyújtásokra vonatkozó követelmények, a mezőgazdasági, betakarítási munkálatokra vonatkozó előírások, veszélyes anyagokkal kapcsolatos szállítási követelmények rendelkezései, szabadtéri rendezvények biztonsági rendeletei, valamint a katasztrófavédelmi veszélyhelyzeti tájékoztató mobilalkalmazása.

A négy járás illetékességi területén működő Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Békéscsabai Katasztrófavédelmi Kirendeltsége Békés, Békéscsaba, Gyula és Sarkad városában lát el szakhatósági feladatokat, továbbá szakmai felügyeletük alá tartozik a békéscsabai és a gyulai tűzoltóság is. A július 17-i konferencián az intézményt a gyulai megbízott, Barát Ilona tűzoltó zászlós, Békéscsabáról Ladányi Zsolt tűzoltó őrnagy, iparbiztonsági felügyelő, valamint Bódi Csaba tűzoltó százados, a Békéscsabai Katasztrófavédelmi Igazgatóság hatósági osztályvezetője képviselte.

Ahogy Bódi Csaba elmondta, konferenciájuk elsődleges célja a lakossággal, illetve a mezőgazdasággal kapcsolatba kerülő személyekkel megismertetni azokat a tűzvédelmi követelményeket, amik a nyári betakarítási munkálatokkal kapcsolatba hozhatók, illetve, hogy az ilyenkor szokásos szabadtéri rendezvényekkel kapcsolatos tűzvédelmi követelmények kicsit előtérbe kerülhessenek, és ez által biztonságosabbá tehessék ezeket a rendezvényeket.

A szabadtéri tüzek jó része emberi gondatlanság következménye. Az eldobott cigaretta csikk, az őrizetlenül hagyott tűzrakó helyek, valamint a szakszerűtlenül eloltott tüzek a leggyakoribb hibák. Az általános tudnivalók mellett a tűzvédelmet számos rendelet is szabályozza, pl. a 28/2011-es belügyminisztériumi rendeleteként kiadott országos tűzvédelmi szabályzat, valamint Magyarország Alaptörvénye és az erdők tűzvédelméről szóló 4/2008-as önkormányzati, minisztériumi rendelet. Fontos tudni, hogy a szabadtéri tűzgyújtásokat nem elegendő az illetékes tűzvédelmi hatóságoknál bejelenteni, hisz ezt már csak más hatóságok engedélyeinek beszerzése után, egy bejelentőlap kitöltésével lehetséges megtenni. A szakember előadásában a szükséges dokumentumok mintapéldányainak bemutatása mellett a műszaki mentés és tűzoltás előírásairól, az erdő- és parlagtűz elleni védelemről is szólt, kiemelve, hogy a belterületi földekre az erdőktől parlag- és szántófölditől eltérő jogszabályok vonatkoznak, bár olykor átfedések is előfordulnak.

A veszélyes anyagok tárolására, szállítására, a mezőgazdasági- és betakarítási munkálatokra, gépszemlék bejelentési követelményére vonatkozóan Ladányi Zsolt tűzoltó őrnagy tartott előadást. A szakember a növényvédő- és fertőtlenítőszerek, üzemanyagok (gázolaj, kerozin) veszélyességi besorolásáról és a szállítási előírásairól beszélt, különös tekintettel a mezőgazdasági gépek és lassú járművek biztonsági előírásaira vonatkozóan.

A konferencia előadói a nyári betakarítási munkák tűzvédelmi jogszabályaira is felhívták a figyelmet, különös gonddal a bálák-kazlak elhelyezési előírásaira, a tarlóégetés, illetve a kerti növények, hulladékok égetésére vonatkozó szabályok betartására.

A szabadtéri programok esetében a katasztrófavédelem látókörébe főként az 5000 m2-nél nagyobb alapterületű rendezvények kerülnek, hiszen ezekről a szervezők a kezdést megelőzően harminc nappal írásban kötelesek bejelentést tenni. A katasztrófavédelem feladata azonban a 20000 m2 alapterületű rendezvények esetében a legszerteágazóbb, ugyanis ott már mentési- és irányítási pontokat kell létrehozniuk, gondoskodni a tűzoltókészülékek megfelelő elhelyezéséről, és ilyenkor már a társszervek, különböző hatóságok (pl. rendőrség, mentők), valamint a főszervező jelenléte is kötelező.

A tájékoztatón az is elhangzott, hogy a Katasztrófavédelmi Igazgatóság a szabályok betartását rendszeresen ellenőrzi. Azokra a területekre, ahol korábban már előfordult szabadtéri tűzeset, a szakemberek úgynevezett célellenőrzésre biztosan visszatérnek, szabálytalanság észlelése esetén először csak figyelmeztetnek, de ha komoly mulasztásról van szó, lehetőségük van bírság kiszabására is.

A tűzvédelmi konferencián a nyári szabadtéri tűzesetek mellett szó esett a katasztrófavédelem új alkalmazásáról, a VÉSZ-ről, vagyis a Veszélyhelyzeti Értesítési Szolgáltatásról is. A mobiltelefonra tölthető hasznos alkalmazás szintén a lakosság tájékoztatását segíti.

 

Barát Ilona tűzoltó zászlós. Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)