Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Kétnapos szakmai konferenciával ünnepelték Gyulán a dupla Shakespeare-évforulót

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Csomós Éva • KULTÚRA • 2014. július 12. 15:00
Kétnapos szakmai konferenciával ünnepelték Gyulán a dupla Shakespeare-évforulót
Kortársunk még Shakespeare? címmel nemzetközi konferenciát rendeztek a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban
Nemzetközi konferenciát rendeztek a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva

Mivel Shakespeare élete, kora és főként művei évszázadokon át folyamatos beszédtémaként szolgálnak, természetes, hogy a gyulai Shakespeare Fesztiválok keretében is rendszeresen szerveznek ezzel kapcsolatos szakmai konferenciákat.

Az idei dupla ünnep apropóján – Shakespeare 450 éve született, a rá épülő gyulai fesztivált 10. alkalommal rendezik meg - ez a szakmai konferencia kétnaposra bővült, témájában pedig a drámaíró zseni örök aktuálisságát boncolgatja Kortársunk még Shakespeare? címmel.

A július 11-én és 12-én lévő nemzetközi konferencia szervezésében és lebonyolításában ezúttal a fesztivállal együttműködő Magyar Anglisztikai Társaság, a Magyar Shakespeare Társaság és a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Ikonológia és Szemiográfia Kutatócsoportja is kivette részét, a rangos eseményhez pedig a Mogyoróssy János Városi Könyvtár Simonyi-olvasóterme szolgálta a méltó helyszínt.

A konferencia díszvendége Stanley Wells (Stratford), plenáris előadói Maria Shvetsova (London), Holger Klein (Salzburg) és Jerzy Limon (Gdansk) rangos nemzetközi szaktekintélyek.

Az igen nagy érdeklődésre számot tartó eseményt a Magyar Shakespeare Társaság nevében Szőnyi György Endre professzor nyitotta meg, aki folyamatosan újjászerveződő társaságuk rövid bemutatása mellett nem csak Shakespeare kortárs létére utalt, hanem arra a XIX-XX. századfordulón lévő hazai irodalmi könyvkiadásban lévő szokásra is, amikor a külföldi szerzők nevét előszeretettel fordították magyarra, amitől különösen magunkénak érezhetjük a Shakespeare Vilmos néven is elhíresült drámaírót.

A professzor röviden ismertette a konferencia szerkezetét, külön üdvözölte a jelenlévő magyartanárokat – mivel ez a rendezvény épp egybe esik a magyartanárok éves konferenciájával -, koordinátorukat, a szintén jelen lévő Schiller Mariannt, aki ebben a témában készült előadásával, és aki a Magyar Shakespeare Bizottság elnökségi tagja is.

A konferencia Pikli Natália vezetésével három előadással indult. Elsőként Miért lett újra kortársunk a ‘Shakespeare és a vallás’ téma? címmel Fabiny Tibor, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem képviseletében beszélt, őt követően Howard Barker hét Learje kapcsán Csupa meggondolatlanság volt címmel Fábián Annamária (ELTE) beszélt, majd az első blokk zárásaként Shakespeare szabadon címmel Gellért Marcell (ELTE) fejtette ki gondolatait.

Az ebédszünet után a plenáris előadások következtek. Almási Zsolt vezetésével a konferencia díszvendége, Stanley Wells fejtette ki „Shakespeare, szex és szerelem” témájában nézeteit, az újabb egy órás előadásban pedig Gedeon József irányításában a Gyulán már többször vendégeskedő, és az itteni Shakespeare Fesztiválokról több ízben is meleg hangon publikáló Maria Shvetsova elmélkedett arról, hogy manapság vajon „Kinek a Shakespeare-je kortárs?”

A konferencia első napjának harmadik blokkjában első előadóként az oktatásban megjelenő Shakespeare-ról beszélt Schiller Mariann, Katedra az egész világ címmel, színpadi megközelítésben pedig Reuss Gabriella elemezte az Örkény Színházban bemutatott Kortárs Shakespeare-eket (Bagossy László és Gáspár Ildikó előadásai tükrében).

A Márkus Zoltán által vezetett harmadik blokkot az “igazi” Shakespeare és a kortárs populáris kultúra ikonjai közti átjárások latolgatásával Pikli Natália (ELTE), majd Kiss Attila (Szegedi Tudományegyetem) izgalmas témája zárta: Kortársaink-e már Shakespeare kortársai? címmel.

A konferencia második napja Bernáth András Örök kortársunk, Hamlet előadásával indult, majd a Shakespeare-fantáziában megjelenő nemiség és az etnikum témáját boncolgatta Bernáth András, a Shakespeare-filmekben fellelhető világháborús utalásokról pedig Sávai-Matuska Ágnes beszélt. A Fabiny Tibor által irányított első blokk mindhárom előadója a Szegedi Tudományegyetemről érkezett.

A második nap plenáris előadását Holger Klein tartotta, témája maga a drámaíró, valamint a rendező és a darab, vagyis ez örökké vitatott háromszög reflexiója. Szőnyi György Endre moderátori teendőit ekkor Schiller Mariann vette át, aki a nap harmadik blokkját irányította. Ekkor Makrancos Kata kortárs-szerepét Almási Zsolt (PPKE, Piliscsaba) vizsgálta az ártatlanság és annak elvesztése felől közelítve. Az aktuálisságnál maradva Kortársaink-e a románcok? címmel Szőnyi György Endre (Szegedi Tudományegyetem) osztja meg nézeteit, végezetül pedig Kortársunk-e még Kott Shakespeare-je? Márkus Zoltán (Vassar College Poughkeepsie, NY, USA) beszélt.

A kétnapos tartalmas konferencia Orosz István képzőművész előadásával zárult, aki az anamorfikus ábrázolás által ragadta meg Shakespeare lényegét. A jelenlévők egy kerekasztal-beszélgetésben vethették fel a hallottak során felmerülő kérdéseiket, s oszthatták meg gondolataikat.

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)