Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Újrakezdések külföldön és Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Csomós Éva • HÍREK • 2014. június 19. 15:00
Újrakezdések külföldön és Gyulán
A kulturális különbségekről beszélgettek a gyulai Német Közösségi Házban
A Németvárosi Klub programján. Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva

Milyennek látszik egy-egy közösség a kívülálló szemével nézve? Milyen nehézségek teszik emlékezetessé a beilleszkedés folyamatát? Milyen lehet egy idegen országban új életet kezdeni, és milyen lehet a szülőföld egy másik, addig teljesen ismeretlen városában? Innen pedig már csak egy lépés eltűnődni azon, hogy vajon mások milyennek látnak bennünket, és mi hogyan viszonyulunk hozzájuk, a mi közösségünkhöz közeledőkhöz? Ezek a kérdések minden bizonnyal foglalkoztatták a június 18-án a gyulai Német Közösségi Házba érkezőket, hogy meghallgassák Botond László és felesége, Zsuzsanna többszörös újrakezdésről szóló élménybeszámolóját.

A fővárosi gyökerekkel rendelkező házaspár 29 évig élt Budapesten, ahonnan 1971-ben disszidáltak Németországba, Stuttgart mellé, ahol 37 eltöltött év után Magyarországra visszatérve, Gyulát választották új lakhelyül.

Tapasztalataik megosztása előtt az egybegyűltek Nagy Mária tanárnőt, a Német Kisebbségi Önkormányzat tagját köszöntötték, akinek hosszú évek óta tartó eredményes munkáját a kör nevében Kovácsné Murvai Zsuzsanna egy szép virágcsokorral köszönte meg.

Ezt követen Botond László és felesége, Zsuzsanna mesélt a személyes benyomásaikon alapuló német szokásokról, hagyományokról, életmódról, melyben Kovácsné Murvai Zsuzsanna volt segítségükre. A Németvárosi Klub által szervezett program során a vendégek elmesélték, hogy annak idején illegálisan keltek át a határon Jugoszláviából Olaszországba, ahonnan csak nagyon bonyolult úton jutottak el Németországba, egy korábbitól teljesen eltérő élet reményében.

- Ma ez már nem érdekes, hisz mostanában eljutni és munkát vállalni is nagyon egyszerűen lehet – jegyezte meg Botond László.

Így közel kétórás élménymegosztása során azokat a mozzanatokat elevenítette fel, miként élték meg a kezdeti nyelvi nehézségeket, a folyamatosan felmerülő kulturális különbségeket, a mentalitásbeli eltéréseket, majd ugyanezeket újra, már Magyarországra érkezve.

Az 1972 tavaszán Münchenbe érkezésük kapcsán az első benyomás fontosságáról beszélt, majd a svábok, bajorok, poroszok közti különbözőségekre is hosszasan kitért, és az erős középosztály értékrendjét is több szemléletes példával illusztrálta.

Hallgatóságukkal azt is megosztották, hogy városunkra a Gyula-Ditzingen testvérvárosi kapcsolódás irányította figyelmüket, és hogy amikor a hazatérés mellett döntöttek, a személytelen, örökös rohanásban álló fővárost mindenképp egy kellemes kisvárosra szerették volna cserélni. Így esett a választásuk Gyulára, és az itt tapasztalt nyugalom számukra azóta is rendkívül fontos.

A kivételes élményeket felsorakoztató beszámoló kötetlen, érdeklődő diskurzussal zárult.

 

Botond László és felesége, Zsuzsanna. Fotó: Gyulai Hírlap - Csomós Éva
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)