Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Húszéves jubileumát ünnepelte Gyulán a Békés Megyei ILCO Egyesület

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. június 10. 22:30
Húszéves jubileumát ünnepelte Gyulán a Békés Megyei ILCO Egyesület
A megyében élő sztómásokat tömörítő szervezet az ország 37. ILCO-klubjaként alakult meg 1994-ben
Fotó: Gyulai Hírlap - Súr Enikő

Alapításának 20. évfordulóját ünnepelte ma délelőtt a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház Árvay-termében a Békés Megyei ILCO Egyesület. A szervezet egyike azoknak a kluboknak, amelyek a sztómások utógondozását látják el. Az 1983-ban megalakult Magyar ILCO Szövetség égisze alatt a Békés megyei klubbal együtt jelenleg 38 önsegítő szervezet működik.

A Gyulai Hírlapnak Huszárné Nagy Zsuzsanna, a Békés Megyei ILCO Egyesület elnöke elmondta: a magyarországi mozgalom a svéd szövetség segítségével mintegy negyven évvel ezelőtt indult útjára Kaposváron. Az elnök kiemelte: a sztómásokat, illetve az egyéb bélbetegségekben szenvedőket tömörítő és segítő megyei szervezet jelenleg 186 tagot számlál, ám a bélkivezetéssel élők száma ennél jóval magasabb a térségben. Az egyesület rendszeresen szervez találkozókat és kirándulásokat, emellett a tagok konferenciákon is részt vehetnek.   

A bélkiültetéssel élők testi, lelki és társadalmi rehabilitációját sebész, sztómaterápiás nővér, pszichológus és dietetikus is segíti – fejtette ki lapunk kérdésére Deák Gyuláné sztómaterápeuta, az egyesület patronáló nővére. Mint megtudtuk, a vastag- és végbélrák az idősebb korosztály körében gyakrabban fordul elő, ugyanakkor a fiatalok és a gyerekek is egyre nagyobb arányban válnak érintetté.  

A szakember elmondta: bár az elmúlt húsz évben a modern segédeszközöknek köszönhetően nagyon sokat fejlődött a sztómaterápia, az azzal kapcsolatos képzés  még mindig megoldatlan probléma Magyarországon.

Dr. Görgényi Ernő köszöntőjében úgy fogalmazott: jó érzés látni, hogy az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók civil szervezeti keretek között, a beavatkozást követően is segítik a betegeket.

– Döbbenetes, hogy milyen sok embert érintő problémáról van szó, mégis kevesen és keveset beszélünk róla. Ma mintegy 15-16 ezer ember él Magyarországon sztómával, az ő életminőségüket jelentősen javítaná, ha a társadalom nem burkolózna hallgatásba a téma kapcsán – hangsúlyozta a polgármester.  

      

Fotó: Gyulai Hírlap - Súr Enikő
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)