Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Továbbra sem dőlt el, hogy ki veszi át a Románvárosi Óvoda fenntartói jogát

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. május 18. 15:00
Továbbra sem dőlt el, hogy ki veszi át a Románvárosi Óvoda fenntartói jogát
Az ügy végére várhatóan a május 29-i képviselő-testületi ülésen kerülhet pont
Képünkön (balról jobbra): dr. Csotye János, Szucsigán Lászlóné és dr. Ruzsa György a gyulai román nemzetiségi önkormányzat sajtótájékoztatóján. Fotó: Gyulai Hírlap - Súr Enikő

Váratlanul érte Gyula Város Román Nemzetiségi Önkormányzatát az a döntés, ami a Románvárosi Óvoda fenntartói jogának átvételével kapcsolatban született a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának (MROÖ) legutóbbi, május 14-i közgyűlésén – mondta dr. Ruzsa György alelnök a települési nemzetiségi önkormányzat sajtótájékoztatóján.

Mint arról korábban több alkalommal is beszámoltunk, az országos, illetve a helyi román nemzetiségi önkormányzat is azzal fordult a gyulai önkormányzathoz, hogy átvenné az óvoda fenntartói jogát. Ahhoz, hogy  a másik fenntartásába kerüljön az intézmény, egyik nemzetiségi önkormányzat sem adta egyetértését. A pénzügyi lehetőségeket, valamint a szakmai és személyi-tárgyi feltételeket megvizsgálva a város úgy döntött, hogy az óvodát az MROÖ-nek adja át, és a bíróságtól kérte az egyetértési nyilatkozat pótlását.

– Május 14-én arról kellett dönteni, hogy megerősíti-e a közgyűlés annak a levélnek a tartalmát, mely szerint az országos román nemzetiségi önkormányzat nem ért egyet azzal, hogy a gyulai román nemzetiségi önkormányzat átvegye a fenntartó jogát – avatott be a részletekbe dr. Ruzsa György.

Kreszta Trajántól, az MROÖ elnöke megkeresésünkre elmondta: a közgyűlés összehívására azért volt szükség, mert az országos román önkormányzat a kormányhivatal kérésére határozatban kívánta megerősíteni az átvételére vonatkozó szándékát. Az ülésen a 25 tagból 21-en voltak jelen, közülük 8-an igennel, 5-en nemmel szavaztak, 6-an tartózkodtak, 2-en pedig nem voltak jelen a szavazásnál.

A települési nemzetiségi önkormányzat álláspontja szerint a szavazás eredménye azt mutatja: az országos román önkormányzat közgyűlése egyet ért azzal, hogy Gyula Város Román Nemzetiségi Önkormányzata vegye át az óvoda fenntartói jogát, ezzel pedig okafogyottá vált a bírósági döntés kezdeményezése. Kreszta Traján mindezt cáfolva hangsúlyozta: továbbra is fenntartják az átvételre vonatkozó kérelmüket, a közgyűlés érvényben lévő határozatát ugyanis nem vonták vissza. Az elnök továbbá kifejtette: a határozati javaslat az egyszerű többséghez szükséges szavazatszámot sem kapta meg, ahhoz ugyanis 10 igen szavazatra lett volna szükség.

A sajtótájékoztatón az is elhangzott: az országos és a helyi nemzetiségi önkormányzat ugyanazt a normatív támogatást tudná biztosítani az intézménynek.

– A Magyar Államkincstár kérésünkre arról tájékoztatott bennünket, hogy ugyanazt a normatív támogatást kapnánk meg, mint bármelyik másik nemzetiségi önkormányzat – jelentette ki dr. Ruzsa György, hozzátéve, hogy az a 30 milliós kiegészítő támogatás, amit egy EMMI-rendelet alapján igényelhetne az országos önkormányzat 2014-ben nem pályázható meg. A gyulai nemzetiségi önkormányzat tagjai hangsúlyozták: biztosítani tudnák az óvoda szakmai és gazdasági irányításához szükséges apparátust, amennyiben megkapnák a fenntartói jogot.

– Az országos önkormányzat rendelkezik azokkal a gazdasági, oktatási feltételekkel, amelyek egy ilyen intézmény átvételéhez szükségesek – szögezte le Kreszta Traján, aki szerint az MROÖ felkészültségét bizonyítja, hogy jelenleg hét oktatási intézmény fenntartói jogát látja el megfelelően. Az elnök egyben nehezményezte, hogy az óvodában nem tartottak olyan szülői értekezletet, ahová minden érdekelt felett elhívtak volna.

Kreszta Traján úgy látja, az oktatás szempontjából is az lenne a legideálisabb, ha a helyi román óvoda, általános iskola és gimnázium egy irányítás alá kerülne, hiszen így az intézmények vezetői napi kapcsolatban lennének egymással, az iskola vezetőinek rálátása lenne az óvodában folyó szakmai munkára.

Az ügyben várhatóan a május 29-i képviselő-testületi ülésen születhet döntés.  

                

Fotó: Gyulai Hírlap - Súr Enikő
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)