Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A baloldali összefogás szerint a hatalom mai urai akár Gyulán, akár másutt két szót sem értenek Petőfiből

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2014. március 14. 22:00
A baloldali összefogás szerint a hatalom mai urai akár Gyulán, akár másutt két szót sem értenek Petőfiből
A baloldali pártszövetség gyulai, alternatív március 15-i ünnepségének szónokai a kormányt bírálták
Petőfi a szabad magyar köztársasággal, a demokratákkal, azaz velünk, a többséggel van – mondta Bod Tamás, Békés megye 3. számú választókerületének országgyűlési képviselőjelöltje a Kormányváltás pártszövetség alternatív március 15-i megemlékezésén a Petőfi téren. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 166. évfordulója alkalmából szervezett rendezvényen mintegy ötvenen vettek részt. A helyszínen a baloldali pártszövetség gyulai országgyűlési képviselőjelöltje mellett beszédet mondott Máthé Zoltán, a DK helyi szervezetének képviselője, Magyar Bálint volt oktatási miniszter és Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója.
Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Máthé Zoltán kifejtette: 2014-ben a sajtó nem szabad, nem kiegyensúlyozott, nem objektív és nem pártatlan, s a közös teherviselés követelménye sem valósul meg. A politikus szerint a jelenlegi politikai hatalom a szélsőjobbal összekacsintó, a közvagyont és a magántulajdont saját hitbizományának tekintő, a jogállamiságot sárba tipró, a fékek és az egyensúlyok rendszerét felszámoló, az egészségügyet és a közoktatást szétverő, az unióval szembenálló és despotikus rendszert kiépítő. Mindezek helyébe egy nyugatos, szociális piacgazdaságra épülő, az állampolgárok és a külföld bizalmát élvező államot kell megalkotni – tette hozzá.

– Legyen béke, szabadság és egyetértés – hangzott a márciusi ifjak követelése, s ma Magyarországon se béke, se szabadság, se egyetértés nincsen – kezdte beszédét Magyar Bálint. Mint mondta: a 2010-ben létrejött új kormány zárójelbe tette és megsemmisítette a rendszerváltás eredményeit, s egyfajta alkotmányos puccsal hozta létre nemzeti együttműködésnek elnevezett rendszerét.

– Az a rendszer, amit a Fidesz létrehozott nem nemzeti, mert szabadságharcát saját polgárainak szolgaságba döntéséért, függelmi helyzetbe hozásáért vívja, s nem egyetértés, mert semmilyen társadalmi erővel nem folytat érdemi párbeszédet, nem teremt konszenzust. De rendszer ez, a kiépülő maffiaállam rendszere – jelentette ki az egykori oktatási miniszter.

A szónok szerint az országban a törvény előtti egyenlőséget felváltotta a törvény utáni egyenlőtlenség, megszűnt a tulajdon biztonsága, valamint felszámolták a polgári jogegyenlőségre alapozott társadalom viszonyait, s új jobbágyságot hoztak létre.  

– A ’48-as forradalom tanulsága, hogy bennünket kívülről nem vált meg senki, csak magunkra számíthatunk. Ezt a rendszert vagy mi rázzuk le magunkról, vagy a nyakunkon marad – hangsúlyozta Magyar Bálint.

Bod Tamás úgy fogalmazott: a hatalmat birtokló kétharmad a földek, a trafikok, a jogállam, a törvényesség, a szabadság, a remény és a jobb országba vetett hit mellett a köztársaságot is ellopta.

– Szinte bizonyos vagyok abban, hogy a holnapi hivatalos gyulai ünnepségen csak a vak megszokás és a süket hivatal fogja a koszorúit hozni. A hatalom mai urai akár Gyulán, akár másutt két szót sem értenek Petőfiből – vélelmezte a politikus.

Az országgyűlési képviselőjelölt Pulitzer szavait idézve kijelentette: a közszolgálati média pártpropagandává silányult, és a sajtómunkások egy része elfelejtette, hogy mi a feladata.

– Nincs sorsközösség, ha a nagy eszmeáramlatok, ideológiák bármelyikét kiszorítják vagy ki akarják szorítani a nemzetből – mondta Földes György, majd hozzátette: az ideológiák versenye segíti a nemzetet abban, hogy megtalálja a választ a kihívásokra. A történész kifejtette: az országban a nemzeti díszletek között osztályuralom épül a nacionalizmus jegyében.

– A mi nemzeti stratégiánk támogatja a határon túli magyarok autonómiatörekvéseit, mi a cigánykérdést nemzeti kérdésnek tekintjük, mi nem Európával szemben, hanem egy igazságosabb Európán belül akarjuk nemzeti céljainkat megvalósítani – ecsetelte a Politikatörténeti Intézet főigazgatója.

       

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)