Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Égi ajándékok karácsonyra

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2013. december 15. 18:00
Égi ajándékok karácsonyra
Idén jó körülmények között láthatjuk a Geminida meteorrajt
A Geminida meteorraj egyik tűzgömbje. Forrás: bootesvoid.com

Most hétvégén éri el maximumát az év legaktívabb meteorraja, a Geminidák. Ez az egyik legszebb és legaktívabb áramlat, amit csak azért nem tartanak számon a hétköznapokban, mert érkezése a fagyos decemberi éjszakákra esik. A meteorraj december 7 és 17-e között jelentkezik, és idei maximuma december 14-ére várható, amikor óránként akár 120 hullócsillag is észlelhető. Aki van olyan elszánt, hogy a hajnali órákban szeretné megfigyelni őket, akkor azokat segíti, hogy az első negyedben lévő Hold éjfélkor már lenyugszik. Viszont aki nem annyira elszánt, és csak a késő esti órákban is próbálkozik, a Holddal ellentétes irányba, mintegy 50 fokos horizont feletti magasságba tekintsen. Mint mindig, fényszennyezéstől mentes égbolton láthatjuk a legtöbb meteort, úgyhogy a hideg miatt öltözzünk melegen.

A meteorrajt 1862-ben fedezték fel először. A Jupiter perturbációs hatása miatt fordult be a raj bolygónk útjába, és a nem is oly távoli jövőben meg is szűnik ez a szerencsés együttállás. Addig azonban még sok szép Geminida maximumot láthatunk, hiszen felfedezése óta folyamatosan erősödik az aktivitás. A Geminidák egyébként egy rendkívül érdekes meteorraj, míg a legtöbb meteoráram valamelyik üstökösből származik, addig a decemberben hozzánk érkező raj szülőanyja egy kisbolygó, a 3200 Phaethon nevű aszteroida. Bár azóta  számos hasonló rajt ismerünk, hiszen ezen esetekben feltételezhető, hogy valamikor régen még aktív üstökös volt, mára viszont csak a kiszáradt üstökösmagot látjuk, mint kisbolygó. Amikor egy üstökös a Nap közelébe érkezik, a benne levő jég és az abba belefagyott porszemcsék felmelegszenek, majd a szublimáció hatására kiszabadulnak, és a szülő égitestéhez hasonló pályára kerülnek. A szülőüstökös a Naprendszerben töltött több ezer éve alatt rengeteg törmeléket hagy maga után, és szór szét a teljes pályája mentén. Amikor ezek a kis porszemcsék bekerülnek a Föld atmoszférájába, a felszín felé haladva egyre sűrűsödő levegőrétegekben erős fékező hatás éri őket. Ekkor a levegő és maga a porszem is erősen felizzik, ezért az égen gyorsan áthaladó meteoroid zöldes-kékes fénycsíkot húz. A jelenség csak néhány tizedmásodpercig lehet látni. Nagyon ritkán lényegesen nagyobbak is előfordulnak, amelyek igen fényesek, s akár a teliholdnál is fényesebb tűzgömbökként haladnak át a légkörön.

 

A tavalyi Geminida meteorrajról készült legszebb képek

 

A december még tartogat számunkra egy meglepetést, méghozzá a  Lovejoy-üstököst, amelyet idén szeptemberben fedezett fel Terry Lovejoy ausztrál amatőr csillagász. Az üstökös felfedezése óta gyorsan fényesedik. Az elliptikus pályáján 346 évenként egyszer megy el a Nap mellett, amelyre legközelebb december 22-én kerül sor. Az ISON-nal szemben viszont a Lovejoy csak mintegy 120 millió kilométerre közelíti meg a csillagot. Igaz nem ígérnek olyan mértékű fényesedést, mint az ISON esetében, ennek ellenére az égi vándor megfigyelhető lesz szabad szemmel is, de csak fényszennyezéstől mentes helyen, ám egy kis kézi binokulárral szinte városból is látható. A hajnali órákban jobban meg lehet figyelni a keleti égbolton, mint az esti időszakban. A Nagy Medve (Ursa Major) csillagkép alatt látható Vadászebektől (Canes Venatici) az Ökörhajcsár (Bootes) felé tart. Akinek van okostelefonja, az az új Google Sky Map alkalmazás segítségével könnyen megtudja találni ezeket a csillagképeket, mert hasonlóan működik, mint a telefonos Google Maps alkalmazás.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)