Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A technika látványos "csodái": a tűzijáték és a világítócsövek

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2013. december 08. 18:00
A technika látványos "csodái": a tűzijáték és a világítócsövek
A tűzijáték esetében a hő révén a fémsók egyes elektronjai magasabb szintre lépnek, vagyis gerjesztődnek
Képünk egy korábbi tűzijátékon készült. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Tanulmányaink során már hallottunk több olyan fizikai és kémiai folyamatról, amelyeket a szórakoztatóiparban, illetve a hétköznapi technikában is sikerrel alkalmaznak. Így működik például a tűzijáték és a világítócsövek.

Amikor szemünket az égre szegezve nézzük és csodáljuk a tűzijátékot, akkor vajon eszünkbe jut, hogy mik a valódi „szereplői” a látványos égi jelenségnek?

A tűzijáték a következő fémsók elektronjai játszanak szerepet: nátrium (aranysárga), réz (zöld), rubídium (sötétvörös), cézium (kék), stroncium (kárminvörös), kalcium (téglavörös).

A tűzijáték esetében a hő révén a fémsók egyes elektronjai magasabb szintre lépnek, vagyis gerjesztődnek. A gerjesztett elektronok viszont instabilak és a magasabb energiaszintről vissza akarnak térni az alapállapotukra, amelyet a felvett energia kisugárzásával tehetnek meg. Egyes fémsók elektronjai más gerjesztési energiával rendelkeznek, és más hullámhosszú sugárzást bocsátanak ki, amikor visszatérnek az alapállapotába. Ezen különbségeket alkalmazzák a színes tűzijátékok esetében is. A gerjesztési folyamat nem csak a fémsók esetében működik, hanem a gázatomok és a gázmolekulák esetében is. A természetben például ilyen a sarki fény, ekkor a levegőt alkotó gázmolekulák elektronjai gerjesztődnek magasabb szintre a nagy energiájú részecskékkel való ütközéseik révén és bocsájtanak ki rájuk jellemző színű fényt.

 

 A nagy energiájú sugárzás, vagy részecske , hogyan gerjeszti az atomot és kerül vissza alap állapotba



A világítócsövek esetében a gázok ionizációs képességét használják ki. A világítócső nagyon leegyszerűsítve nem más, mint egy kb. 1-2 cm átmérőjű üvegcső, amelynek két végére áramvezető elektródákat forrasztanak, a levegőt kiszivattyúzzák a belsejéből, majd neon- illetve argongázzal feltöltik. A köztudatban tévesen neoncsőnek hívják, pedig a világítására használt világítócsövek nem tartalmaznak neont, javarészt inkább higanygőzt. Elvileg minden neoncső fénycső, de nem minden fénycső neon.

Viszont minden világítócsőnek a működése azonos fizikai folyamatokon alapul. A magasfeszültség felgyorsítja a szabadon levő elektronokat és emiatt az adott gázmolekula elektronjaival kölcsönhatásba lépnek, ütköznek és a semleges gázmolekulából elektronokat szakítanak le. Így a gázrészecske pozitívionná alakul, és a  negatív polaritás irányába vándorolnak az ionok. Útjuk során az ionok az ott lévő szabad elektronok újra semleges állapotba kerülnek, mely során látható tartományba eső fényt bocsátanak ki. A látható fény a neongáznál piros, az argonnál halvány ibolyakék színű, a hélium esetében pedig fehéres. Az otthonunkban található fénycsövekben higanygőz található, amely UV-fényt bocsát ki magából az előbb említett mechanizmus miatt. Az UV-fény viszont gerjeszti a fénycső belső falán lévő port, ami a látható fényt adja. Az embernek a világosságot az éjszakában.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)