Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A vöröshagyma

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2011. május 07. 13:00
A vöröshagyma
Paracelsus: A hagyma olyan értékes, mint egy egész patika
Képünk illusztráció

A vöröshagyma botanikailag a liliomfélék családjába tartozik. Az ókori Egyiptomban Ízisz szent növénye volt, de a görög és római történetírók is feljegyezték használatát, és a vikingek körében is igen kedvelt konyhakerti növénynek számított. Paracelsus azt mondta róla: "A hagyma olyan értékes, mint egy egész patika".

Igen sok értékes ásványi anyagot és vitamint tartalmaz: a kalcium, foszfor, kálium, szelén, nátrium, magnézium, vas, réz, cink mellett megtalálható benne a B1, B2. C vitamin valamint folsav, biotin és nikotinsav.

A hagyma, főleg nyersen fogyasztva serkenti a mirigyeket, erősíti az immunrendszert és antibakteriális hatású. Segíti a fehérjék, szénhidrátok, zsírok lebontását, csökkenti a vérnyomást. Vizelethajtó és vérképző hatása is van, csillapítja a köhögést és enyhíti a meghűlés panaszait. A hagyma tartalmaz bizonyos fitovegyületeket (allicinokat, izotiocianátokat és bioflavionokat), amelyek az eddigi vizsgálati eredmények alapján olyan enzimek termelésére késztetik a májat, amelyek ártalmatlanná tesznek egyes rákkeltő anyagokat.

A nyers hagyma hatóanyagai hatásosak lehetnek a szemölcs, tyúkszem, a hajhullás gyógyításában, valamint a bélflóra zavaraival, és emésztési problémákkal szemben is.

A régi gyógymódokat ma is eredményesen alkalmazhatjuk. Ha a panaszok néhány nap alatt nem javulnak, forduljanak orvoshoz!

Házilag elkészíthetjük a következőket:

Nyákoldó hagymaszirup: Két-három hagymát felaprítunk majd három evőkanál mézzel édesítünk. Ehhez 1,5 dl vizet adva öt percig főzzük. A keletkező szirupot leszűrjük, lehűtjük. Naponta 3-5 evőkanállal fogyasszuk.

Nátha esetén helyezzünk el egy felszeletelt hagymát éjszakára az ágyunk mellé, fejmagasságban. A hagyma eltávozó illóolajai kedvező hatással bírnak egészségünkre.

Megfázáskor: Egy hagymát apróra vágva két percig vízben felfőzünk. A főzetet lehűtjük, majd amikor langyos 5 percig a lábas fölé hajolva inhaláljunk.

Torokfájás enyhítésére: Egy nagy friss hagymát nagy szeletekre darabolunk. Befedjük cukorral és egy tálkában a hűtőszekrénybe helyezzük. Egy fél nap múlva édes levet ereszt. Ebből naponta több alkalommal egy-egy teáskanálnyit fogyasszunk.

Izületi fájdalom és reuma gyógyítására: A friss hagymalé fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. A hagymapakolás elkészítéséhez aprítsunk fel két-három hagymát és helyezzük egy vékony, tiszta gyapjúkendőbe. A pakolást melegítsük föl vízgőz felett egy megfordított fedőn, majd nyomjuk ki belőle a hagymalevet. A nyert borogatást kissé lehűtve a beteg testrészre helyezve enyhítheti az ízületi fájdalmakat és reumát.

Álmatlanság ellen: Két hagymafelet egy kevés mézzel és ízlés szerinti mennyiségű tejjel felfőzünk. Este lefekvés előtt, langyosan fogyasszuk.

Migrén esetén: Közeledő migrént megelőzhet a homlokra helyezett hagymapakolás.

Hajhullás: Néhány szem hagymát igen apróra vágunk, vagy lereszelünk. Egy kevés langyos vízzel elkeverjük, majd a pakolással hajunkat, fejbőrünket befedjük. Pár percig rajta hagyjuk, ezután alaposan megmossuk a hajat.

A friss hagyma kiváló és olcsó vitaminforrás, bár kevesen szeretik a nyers hagymát. A következő receptek segíthetnek abban, hogyan rejthetjük el ezt az egészséges zöldséget ételeinkben.

 

Májkrémes hagymasaláta

2db keményre főtt tojás
1 fej vöröshagyma
2dkg vaj
Egy doboz jó minőségű májkrém

bors

Egy fej hagymát apróra felkockázunk. Egy doboz jó minőségű májkrémet elkeverünk diónyi vajjal, majd hozzáadjuk a hagymát és a kockára vágott  2 db főtt tojást, majd ezt is elkeverjük. Amennyiben szükséges sózzuk, borsozzuk. Pirítóssal, uborkaszeletekkel kiváló vacsora.

Energia:            693 kcal
Fehérje:           33,2 g
Zsír:              50,8 g
Szénhidrát:        19,6 g

 

Hagymás töltött tojás

10db keményre főtt tojás
1db zsemle
1dl tej
2dkg vaj
2dl tejföl
Egy kis fej hagyma

bors
fűszerpaprika
majonéz

A tojásokat kettévágjuk, a sárgájukat óvatosan kiszedjük, a tojásfehérjéket félretesszük. A sárgáját villával összetörjük, majd hozzá adunk egy tejbe áztatott zsemlét, jól kinyomkodva, igen apróra vágott hagymát, diónyi vajat, kevés sót, borsot, pirospaprikát, egy evőkanál tejfölt és annyi majonézt, hogy jól kenhető sűrű masszát kapjunk. A keveréket simára keverjük, majd visszatöltjük a tojásfehérjékbe. Egy tálon elhelyezzük a tojásokat. A maradék sárga tölteléket a maradék tejföllel elkeverjük, és díszítésképpen a töltött tojásokra öntjük. Hűtőben jól lehűtjük, hidegen tálaljuk.

Energia:           2326 kcal
Fehérje:           76,5 g
Zsír:             190,4 g
Szénhidrát:        60,4 g

 

Rántott hagyma

Egy nagy hagymát két-három karikára vágunk. Lényeges, hogy a szeletek vastagok legyenek. Ezt lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába forgatva bebundázzuk, majd forró olajban néhány perc alatt arany-barnára sütjük. Tejföllel, friss kenyérrel tálaljuk.

Energia:            681 kcal
Fehérje:           17,6 g
Zsír:                26 g
Szénhidrát:        87,2 g

Jó étvágyat!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)