Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - 36 876 méhcsalád van a megyében

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Csomós Éva • HÍREK • 2016. március 22. 19:30
36 876 méhcsalád van a megyében
Gyulán tartotta közgyűlését a Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület
Az elmúlt időszak eseményeire vonatkozó beszámolóval, valamint a hamarosan megkezdődő szezon terveinek megbeszélésével tartotta meg hagyományos éves közgyűlését a Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület. A gyulai Vigadó épületében lévő eseményen a megye valamennyi településén működő mézkészítő szervezet képviseltette magát.
____Eredeti-SAM_4990_2.jpg

A méhészegyesület közgyűlése a gyulai Vigadóban 

Fotó: Gyulai Hírlap – Csomós Éva 

A szakmabeliek számára március 20-án szervezett programon 9 órakor Árgyelán János, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) megyei szaktanácsadója köszöntötte a megjelenteket, majd Haász Ferenc, a Békés Megyei Göndöcs Benedek Méhész Egyesület elnöke számolt be a szervezet elmúlt évi munkájáról.

Haász Ferenc

A vezető elmondta, hogy 2015 során szakmai előadásokkal egybekötött méhészeti rendezvényeket tartottak Tótkomlóson, Gyomaendrődön, Békéscsabán és Gyulán. Ezeken az alkalmakon beszéltek a méhészetben lévő biztonsági kérdésekről, az utánfutós és a konténeres vándorlás módjairól, a méhészjármű forgalomba helyezéséről és forgalomban tartásáról, valamint az ezzel járó teendők elvégzéséről, de az adózás módosulásairól és a hatékony értékesítés lehetőségeiről is tájékoztatták az érintetteket. Az egyesületi tagok 2015-ben tanulmányutakon és mintaméhészetek látogatásával is bővíthették ismereteiket.

A méhész munkásság szélesebb körű megismertetése, valamint a méhészközösség összekovácsolása érdekében létrehozott mézlovagrend működésével kapcsolatban Haász Ferenc kifejtette, hogy a jelenleg 20 fős lovagrendbe folyamatosan érkeznek a felvételi kérelmek, de annak tagsága évente legfeljebb 2 fővel bővíthető.

A szintén egyre népszerűbbé váló Mézes reggeli programhoz a megyéből eddig 12 település csatlakozott, ennek elsődleges szerepe a termelői méz megkedveltetése és a magyar mézfogyasztás növelése. Szintén ennek érdekében szervezték meg tavaly már nyolcadik alkalommal a Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztivált is, melynek lebonyolításában már jelentős gyakorlattal és tapasztalattal rendelkeznek.

– Megfigyelhető, hogy egy-egy mézes rendezvény után megnő a termelők forgalma. A célunk továbbra is az, hogy a kereskedelmi forgalom egy részét a termelői mézértékesítésre irányítsuk át – fogalmazott Haász Ferenc. Az elnök évértékelése során megállapította, hogy a helyi egyesületekben nagyon aktív és színvonalas munka folyik, ez képezi a megyei közösség gördülékeny munkavégzésének alapját.

A pénzügyi beszámoló során a sikeres pályázatok és a támogatási igénylések feltételei mellett a kiadások részleteit is ismertette, ugyanakkor az egyesületi tagság feltételeiről és a tisztségválasztások idejéről is beszámolt. A gyakorlati adatok ismertetéséből kiderült, hogy az egyesület tagjainak tulajdonában lévő méhcsaládok száma 36 876, tulajdonosokra bontva egy-egy méhészre 64,5 méhcsalád jut. Az elmúlt 4 évben méhészetenként 4 méhcsaláddal növekedett az állományok száma, így a jelenlegi megyei átlag 14 méhcsalád/km2, ami országos viszonylatban közepes átlagnak felel meg.

Méhészeti vásár a Vigadóban 

A méhészeti szezon "pillanatokon belül" megkezdődik, mivel a repce virágzása is előrehaladott. Ennek kezdete ugyan területenként eltérő, de 3 héten belül mindenkit érint. Az akác virágzása most még fagyásnak van kitéve, de hamarosan arra is sor kerül. Emellett az elnök a méhpusztulások okaira és következményeire is kitért, valamint az atka okozta megbetegedés méhközösségre kifejtett hatásaira is felhívta a figyelmet. A méhészet és környezetvédelem vizsgálata kapcsán kiderült, hogy a méhmérgezések mértéke a megyében alacsonyabb volt az országos érintettségnél.

Miután a jelenlévők egyhangú szavazattal fogadták el az elhangzottakat, az idei munka- és pénzügyi tervek ismertetése következett. Az egyesület a sok elfoglaltsággal járó szezontól függetlenül is megszervezi rendszeres programjait, így a tagság számára szakmai tanulmányutakat és méhegészségügyi továbbképzést is biztosít, és minden hónap első hétfőjén az előadásokkal bővített összejöveteleiket is megtartják. Év végén szintén lesz a már több naposra bővült fesztivál, a terveik között pedig a Mézes reggeli megyei programjának kiterjesztése is szerepel.

A közgyűlést követő szakmai előadáson Feiler József klímapolitikai szakértő beszélt a klímaváltozás méhekre gyakorolt hatásáról.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)