Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ezentúl emléktábla jelzi Gyulán, hogy itt egykoron gőz- és kádfürdő üzemelt

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szabó EszterHÍREK • 2016. március 20. 10:30
Ezentúl emléktábla jelzi Gyulán, hogy itt egykoron gőz- és kádfürdő üzemelt
Mézeskalács-készítő család sarja nyitott elsőként gőz- és kádfürdőt Gyulán
Emléktáblát avattak a gyulai Tájvízház homlokzatán a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság szervezésében március 19-én. A kezdeményezés célja az volt, hogy emléket állítsanak az épületben 1887-től 1965-ig működő gőz- és kádfürdőnek. A Városház utcai épület előtt Bak Sándor, a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója mondott avatóbeszédet.
____Eredeti-GYHRCSD_008.JPG

dr. Görgényi Ernő és dr. Vasas Ferencné leplezte le az emléktáblát

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Az épületben Popp Alajos nevű vállalkozó nyitott elsőként gőz- és kádfürdőt. Mézeskalács-készítő család sarja volt Popp Alajos, aki a családi hagyományokat megszakítva indította el új vállalkozását 1887-ben.

– A korabeli dokumentumokból tudjuk, hogy a gőz- és kádfürdő naponta reggel 7 órától 12 óráig az urak, délután 2 és 6 óra között a hölgyek számára kínálta szolgáltatásait. Vasárnap és ünnepnapokon csak délelőtt tartott nyitva, ezzel egy kicsit nagyobb mértékben az urak kedvében igyekezett járni az akkori szolgáltató. A teljes gőzfürdő ára gőzzel 60, gőz nélkül 50 krajcár volt – mondta el az igazgató.

____Eredeti-GYHRCSD_002.JPG

Bak Sándor mondott avatóbeszédet

Popp Alajos 1901-ben – betegsége miatt – kénytelen volt eladni a fürdőt. A vállalkozó Gyuláról is elköltözött, egy év múltán Nagyváradon halt meg. A közfürdőt Mandorf Gyula vásárolta meg, aki szintén nem volt szakmabeli, hiszen kocsigyártó iparosként dolgozott.

– Mandorf bővítette a fürdő szolgáltatásait, és új konstrukciókat vezetett be. Például megjelent a gyermek- és diákjegy, valamint a 10 alkalomra szóló bérletjegy. A fürdőfejlesztés keretében egy 430 méter mély kutat is fúrtak az épület udvarában, amelynek a közkifolyója még a 70-es években is működött – tette hozzá Bak Sándor.

Ahogy a különleges avatóbeszédből kiderült: a fürdőt 1952-ben államosították, ezt követően a város üzemeltette egészen 1965. március 20-ig, amikor is a várfürdő fedett részlegének átadásával egyidejűleg a gőz- és kádfürdő végleg bezárt.

Az épület falán elhelyezett emléktáblát dr. Vasas Ferencné, a Bodoki Károly Vízügyi Múzeum elnökségnek tagja és dr. Görgényi Ernő polgármester leplezte le.

____Eredeti-GYHRCSD_011.JPG

az emléktábla

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)