Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ne betegedjünk bele az életbe!

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Cs. É. • MAGAZIN • 2016. március 16. 14:00
Ne betegedjünk bele az életbe!
Bagdy Emőke a stresszkezelésről és az egészséggondozásról beszélt Gyulán
Mit teszünk az egészségünkért? Mennyi időt fordítunk magunkra? Mit üzen mások felé a testünk rólunk? Milyen a biológiai, a pszichológiai, a társas kapcsolati és a spirituális egészségünk? E kérdések megválaszolása mellett a stressz kezelésének és a feszültségek eredményes levezetésének módjaiban is segítséget adott prof. dr. Bagdy Emőke péntek esti előadása.
____Eredeti-GYHRCSD_018.JPG

Bagdy Emőke a gyulai művelődési központban tatott előadást 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft. színpadán rendszeresen előadó klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta ezúttal a stresszkezelés és az egészséggondozás szerepéről beszélt. A március 11-én 18 órakor kezdődő előadásában a szakember elsőként arra mutatott rá, hogy általában negatív előjellel tekintünk a stresszre, pedig általa kapunk kihívást az élettől, mivel az ilyen jellegű impulzus kondicionálja agysejtjeinket, és a test számára is tréninget jelentenek, mivel kimozdítják komfortzónájából. Jelentősége a mértékben áll, hogy a ránk zúduló rengeteg inger közül mennyi okoz megpróbáltatást, és van-e eszközünk a feldolgozáshoz.

„Ha nem akarnánk stresszt, nem járnánk dolgozni, és kerülnénk a családtagjainkkal való találkozásokat” – mondta viccesen, majd levezette, hogy a stressz kezelésének eszköze híján a problémaként kezelt inger tagadását a hárítás, a halogatás, majd az elfojtás követi.

„A vádaskodások, a magunkban hordozott sérelmek, illetve ha valakivel mi nem voltunk tisztességesek, lelkiismeret formájában sokáig nem hagynak nyugalmat, majd ez a feszültség az időtlen érzelmi tudatba kerül. Érzelmi mintáink alapján dől el, hogy melyik elfojtás testünk melyik szervénél raktározódik, a sokszoros ismétlés eredményeként pedig előbb-utóbb a betegségek is kialakulnak.”

Bagdy Emőke emellett azonban a stressz jótékony fajtájáról is beszélt, amikor nem baj, ha hevesebben dobog a szív és megnő a vérnyomás, mivel ez életerő-serkentő. „Ha háromszor annyi jó stresszt tudnánk szervezetünkre engedni, mint rosszat, soha nem lennénk betegek” – hangsúlyozta.

A szakember az életmód javítását a szemléletmód megváltoztatásában látja, mivel a pszichológiai, érzelmi tényezők egészségi állapotunkban és életminőségünkben egyaránt döntő szerepet játszanak. Ezért a stresszt már a hatása pillanatában lenne fontos elcsípni és megfelelően levezetni, még mielőtt a szervezetben elraktározódna.

Ebben kiemelte a testmozgás (futás, séta, villámrelaxáció) jelentőségét, szerepét, valamint a lelki terhek „kiszellőztetését”, mivel a fennmaradó mennyiség már nem okoz megbetegedést. Szavai igazolásaként a hallgatóságot a helyszínen, a gyakorlatban is megtanította a feszültség levezetésének néhány hatékony formájára, hogy „ne betegedjünk bele az életbe”.

A népszerű előadó szerint fontos a kapcsolatok minőségére helyezni a hangsúlyt, mivel a szeretet egy olyan energiarendszer, amely a szemen keresztül lendül mozgásba, és ez a cselekvő szeretet a szív működésére is pozitív hatást gyakorol. Emellett az energikus, pozitív szemléletű életmód kialakításában a teremtő elképzelést, a célok kitűzését is elhanyagolhatatlannak tartja, példákkal alátámasztott megállapítása szerint pedig az emberi szervezet ezek közül arra reagál a legintenzívebben, amely mások javára válik. „Annyit ad számunkra az élet, amennyit mi is beleadunk magunkból” – nyomatékosította.

A minőségi élet és a minőségi kapcsolatok kialakítását pedig csak a rendszeres és szeretetteljes gondoskodás megteremtésében látja. „Ettől függ, hogy meddig élünk és mennyire maradunk egészségesek” – zára közel kétórás időtartamú előadását prof. dr. Bagdy Emőke.

 

____Eredeti-GYHRCSD_007.JPG

A közönség 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)