Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Korabeli hangulatban telt a Bálint-nap a gyulai várban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Cs. É. • MAGAZIN • 2016. február 15. 17:00
Korabeli hangulatban telt a Bálint-nap a gyulai várban
Sok család és pár látogatott el az erődítménybe a szerelmesek ünnepén
Bájitalkóstolás, jóslás, lanton játszott korabeli énekek, szerelmi babonák megismerése és számos érdekes program jegyében telt a gyulai várban a szerelmesek ünnepe, Valentin és Bálint napja alkalmából. Még az eső is elállt és a nap is egyre inkább kikandikált a felhők mögül vasárnap délelőtt, ezért a 10 órai kapunyitásra sok család és szerelmespár érkezett a helyszínre, hogy stílusos környezetben és romantikus hangulatban kezdjék az őket ünneplő napot.
____Eredeti-balint_nap_cse_20.jpg

Bálint-nap a gyulai várban 

Fotó: Gyulai Hírlap – Csomós Éva 

A Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft. ugyanis a nálunk is egyre inkább elterjedő romantikus nap alkalmából szervezte meg idén Bálint-nap a várban elnevezésű programját, melyen a látogatók a hagyományos belépőjegyhez társuló plusz szolgáltatásként vehettek részt.

Béke Csaba lantművész

„Hogy Júliára talála, így köszöne neki…” – hallatszott 11 órától a várudvaron, ahol Béke Csaba lantművész korabeli hangszereken játszott Balassi Bálint szerelmes énekeiből, valamint a kor más témába illő szerzeményeiből is bemutatott néhányat. A lantművészt körbeálló közönség szívesen fogadta a témáiban a nap aktualitását erősítő dallamokat, egyesek vele énekeltek, miközben mások még táncra is penderültek közben. 

Pár lépéssel arrébb, egy földszinti teremben Veres „Reményke” Eszter jósnő tárta fel a hozzá fordulók jövőbeli lehetőségeit, Árgyelán János kovácsmester pedig a kovácsműhelyben vésett kérésre patkószívekbe monogramokat, idézeteket, szerelmi zálogajándékként a szeretett kedves nevét vagy épp egy alaposan átgondolt szerelmi vallomást.

Az udvarról nyíló sütőházban azonban már mindenki maga erősíthette személyes varázsát a bájitalkóstolás során, akinek pedig már a szerelem gyümölcse is a lába mellett szaladgált, a Bálint-napi alkotóházban gyakorolhatta gyermekével közösen a lúdtollal írt középkori betűvetést, vagy készíthette el kicsiben a régi szerzetesek nagykönyvét. A szerelmesek pedig ugyanott saját készítésű, egyedi ajándékkal lephették meg egymást.

A bátrabbak a röptetést is kipróbálhatták 

– A vár hangulatához igyekeztünk a programokat illeszteni – magyarázta érdeklődésünkre Illikné Kukla Ildikó rendezvényszervező, hozzátéve, hogy az ötlet gondolatát a vasárnap csak erősítette, a kedvező időjárás pedig igazán szerencséssé tette.

A korabeli hangulatot a várúrnői szalonnál lévő ruhaválaszték erősítette. Valamennyi látogató számára lehetőség nyílt egy kis időutazásra azzal, hogy korhű reneszánsz ruhákba bújva egy-egy fotó erejéig felvillantsa néhány évszázaddal ezelőtti stílusát.

Czene Ferenc a lovagteremben tartott ismeretterjesztő előadást a solymászatról, majd a látogatók örömére két ölyv főszereplésével mutatta be a madarak ügyességét és engedelmességét. A legbátrabbak – természetesen a gyerekek – még saját karjukra is röptethették a figyelmes és emberbarát madarakat.

Szintén a lovagteremben Rokszin Renáta néprajzkutató avatta be a szerelmi babonák világába az érdeklődőket, miközben a résztvevők a várépület valamennyi zegzugát bejárhatták, a toronyba felkapaszkodva pedig az egész város látképét megcsodálhatták.

Így a várba ellátogató szerelmespárok és a hétvégi közös programot szervező családok számára a romantika és a kellemesen játékos időutazás egyaránt megvalósulhatott ezen a vasárnap délelőttön.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)