Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Disznókopasztással és maszkázással ünnepelték hagyományaikat a svábok Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Sz. E.MAGAZIN • 2016. január 30. 17:55
Disznókopasztással és maszkázással ünnepelték hagyományaikat a svábok Gyulán
Elkészült az igazi sváb savanyú leves: belsőségekből, sovány hússal, ecettel és a hozzá való fűszerekkel
Sváb hangulatú disznóvágásra várta a gyulaiakat Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzata január 30-án. A németvárosi „Máriás” ház udvarán megrendezett eseményen a disznóvágás mellett a régi maszkázás hagyományát is felelevenítették, a gyerekek barkácsolhattak és a programok mellé tangóharmonikáján hangulatos német dallamokat játszott Cseke István.
____Eredeti-diszno_115.jpg

A "Máriás" ház udvarán gyűltek egybe a böllérkedő népek

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor

Az esemény reggelén Gajda Róbert, Békés megye kormánymegbízottja pálinkával üdvözölte a megjelenteket egykori választókerületében.

– Jó érzés látni a német nemzetiség hagyományainak megjelenését, azt, hogy ezeket a tradíciókat ápolja a közösség. Mindenkinek nagyon jó szórakozást kívánok! – indította el az eseményt Gajda Róbert.

Köszöntő szavaihoz dr. Görgényi Ernő polgármester annyit fűzött hozzá, hogy fontosak az ilyen alkalmak, hiszen ezek a német identitású gyulai polgárok összetartozását erősítik.

A nap a hagyományos sváb disznókopasztással folytatódott. Kádár László, az állatot feldolgozók egyike munka közben elárulta, hogy a nap hagyományosan sváb eleme leginkább az, hogy a disznót forrázás után, az arra szolgáló kaparóeszközökkel tisztítják meg, és nem perzselik a szőrét, szemben a magyar szokással.

– Vannak régi, hagyományos eszközeink is, mint például a rémfa, amire a megtisztítás után fellógatjuk az állatot és azon dolgozzuk fel. Az ételek sem teljesen magyarosak ezen a napon, egy valódi német savanyú levest is készítünk majd belsőségekből, sovány hússal, ecettel és a hozzá való fűszerekkel – részletezte Kádár László.

Az egész napos disznóvágáson a vendégek meg is kóstolhatták a helyben készült finomságokat. A szervezők egyéb érdekes programokkal is készültek. Mittag Mónika, a német önkormányzat elnöke lapunknak elárulta, azzal a céllal indították el a programsorozatot 2011-ben, hogy a hagyományokat ápolva, szórakoztató módon mutassák be a régi tradíciókat az összes érdeklődőnek.

____Eredeti-diszno_126.jpg

Mittag Mónika

– Szeretnénk teljes egészében visszaadni a régi hangulatot azzal, hogy ugyanúgy vágjuk le a disznót, mint elődeink és ilyenkor előkerülhetnek az olyan régi eszközök is, mint a kopasztóteknő és természetesen a régi recepteket is elővesszük, hogy a program minél autentikusabb és különlegesebb legyen – fejtette ki a nap egyik szervezője.  

Mittag Mónika hozzátette: egy ilyen esemény - ahogy annak idején - napjainkban sem lehetne teljes a maszkázás szokásának felelevenítése nélkül.

– A régi sváb disznóvágásokon az volt a szokás, hogy akiket elfelejtettek meghívni, rémisztő ruhákat öltöttek és tréfásan, hangulatosan igyekeztek megzavarni az eseményeket. Jellemző szokás volt a disznó fejének elcsenése, amit aztán bepólyáztak és visszavittek a szórakozók közé, de gyakran előfordult azt is, hogy a maszkázók az asszonyok fenekére csaptak és megpróbáltak elcsenni valamennyit az éppen készülő ételek közül – részletezte Mittag Mónika.

Az egész napos programon a vendégek hagymás vért, sült húst, savanyú levest, hurkát, kolbászt és forralt bort kóstolhattak. A kisebbek az ajándék lufik mellé kalácstésztából malacfejet süthettek, és az így barkácsolt csemegét a helyszínen el is fogyasztották. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)