Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Erkel Ferencre emlékeztek szülőházánál a gyulaiak

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2015. november 06. 23:00
Erkel Ferencre emlékeztek szülőházánál a gyulaiak
Kónya István: a város szülöttének zenei hagyatékát a fiataloknak kell tovább örökítenie
Erkel Ferenc születésének évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést november 6-án a zeneszerző Apor téri szülőházánál. A gyulai önkormányzat és a Gyulai Civil Szervezetek Szövetsége által szervezett ünnepségen Kónya István alpolgármester hangsúlyozta: a város szülöttének zenei hagyatékát a fiataloknak kell tovább örökítenie.
____Eredeti-GYHRCSD_0023.JPG

 Somogyváry Ákos, a zeneszerző leszármazottja is részt vett a gyulai ünnepségen 

Fotó: Gyulai Hírlap 

– Kétszázöt esztendővel ezelőtt, 1810. november 7-én e falak között született meg a magyar opera megteremtője, nemzeti imádságunk megzenésítője – emlékeztetett köszöntőjében Kónya István.

Az alpolgármester Gárdonyi Géza emlékkönyvét idézve elevenítette fel a Himnusz megzenésítésének pillanatait: „Csend van. Ülök és gondolkodok: hát hogy is kellene azt a himnuszt megcsinálni? Elém teszem a szöveget. Olvasom. Megint gondolkodok. És amint így elgondolkozom, eszembe jut az én első mesteremnek a szava, aki Pozsonyban tanított. Azt mondta: fiam, mikor valami szent zenét komponálsz, mindig a harangok szava jusson először eszedbe. És ott a szoba csöndességében megzendülnek az én fülemben a pozsonyi harangok. Áhítat száll meg. A kezemet a zongorára teszem és hang-hang után olvad. Egy óra sem telik belé, megvan a himnusz…”

Bagyinszki Zoltán vezető főtanácsos kiemelte: Erkel Ferenc szülőháza és életműve a gyulai értéktárba már bekerült, és reményeik szerint hungarikummá válhat.

A rendezvényen az Erkel gimnázium diákjai és az Erkel Ferenc Vegyes Kar működött közre, műsoruk a gyulai zeneszerző által komponált Szózattal zárult.

Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, a zeneszerző leszármazottja lapunknak elmondta: hagyománnyá vált, hogy a két Erkel-településen, Gyulán és Budakeszin ez a változat hangzik el. Mint megtudtuk, a komponista 1843-ban tagja volt annak a bizottságnak, amely elbírálta a beérkező pályaműveket. A zeneszerzőt annyira megragadta a téma, hogy három héttel az eredményhirdetés után maga is megzenésítette Vörösmarty Mihály versét.

Az ünnepség végén a résztevők koszorúkat és virágokat helyeztek el a szülőház falánál. A városi emléknapon az érdeklődők ingyen tekinthették meg az épületben kialakított múzeumot.

GYULAI HÍRLAP • 2015. november 11. 20:00
Kónya István: a város szülöttének zenei hagyatékát a fiataloknak kell tovább örökítenie
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)