Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Felavatták az új hulladékudvart Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2015. szeptember 09. 21:30
Felavatták az új hulladékudvart Gyulán
A hulladékudvar a zöldhulladék, az építési és lombtalanítási, valamint a veszélyes és elektronikai hulladék díjtalan elhelyezését biztosítja
A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer (DAREH) Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás uniós források felhasználásával, több mint tizenöt milliárd forintból fejleszti hulladékgazdálkodási rendszerét 86 településen. Ennek keretében épült meg az új hulladékudvar Gyulán, a Kígyósi úton, amely biztosítja a város és a környezetében lévő települések számára a zöldhulladék, az inert (építési) és lombtalanítási hulladék, valamint a veszélyes és elektronikai hulladék díjtalan elhelyezését. A hulladékudvart szeptember 9-én Kónya István, Gyula város alpolgármestere és a DAREH képviseletében Sütő Mária Márta avatta fel.
____Eredeti-_DSC9513.JPG

Sütő Mária Márta és Kónya István az új gyulai hulladékudvar avatási ünnepségén

Fotó: Gyulai Hírlap – Oláh Szabolcs

Kónya István köszöntőjében a város hulladékgazdálkodási fejlődését mutatta be. Gyula már 2002-ben indított fontos eszközbeszerzéseket ezen a téren, és ugyanabban az évben indult el a háztól való zöldhulladék szállítása is. Városunk – a hulladékgazdálkodási rendszer és az eszközök, berendezések korszerűsítése érdekében – 2006-ban lépett be DAREH-be. Azóta üzemel a hulladéklerakó állomás Gyulán, majd 2011-ben megvalósult a régi szeméttelep rekultivációja is. Mindemellett egy évtizede aktívan zajlik a környezettudatos nevelés a városban.

– A szelektív hulladékgyűjtés fontossága a XXI. században még inkább aktuális probléma, és költséghatékonyságból sem mellékes a veszélyes hulladékok elhelyezése és ártalmatlanítása – fogalmazott az alpolgármester.

Sütő Mária Márta beszédében először a projekt történetét elevenítette föl. Mint elmondta, a DAREH 2006-ban alakult meg, a tagok a település szilárdhulladék begyűjtésére, elhelyezésére, ártalmatlanítására szolgáló létesítmények létrehozására és üzemeltetésére kötöttek szerződést. A 2011-ben indult települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztését megcélzó projekt 2. fordulója zajlik napjainkban. A projekt legfőbb eleme a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés teljes körű bevezetése, aminek keretében minden kertes és társasházhoz új hulladékgyűjtő edények kerülnek, amelybe a tiszta csomagolási hulladék, papír, műanyagpalack stb. elkülönített gyűjtése történik majd az otthonokban és a közületeknél.

____Eredeti-_DSC9506.JPG

Sütő Mária Márta: A projekt zárásakor az anyagában hasznosítható hulladék mennyisége mintegy 300%-al nő, míg a lerakással ártalmatlanított szemét mennyisége pedig 73%-al csökken

A DAREH munkatársa kifejtette: az új rendszer kiszolgálására új létesítmények is szükségesek, ezért új hulladékudvar épült Gyulán, Dévaványán, Kunágotán, Makón, Mezőhegyesen, Orosházán, Szeghalmon, Vésztőn és Szentesen, amelyek biztosítja a városok és a környezetükben lévő települések számára a zöldhulladék, az inert (építési) és lombtalanítási hulladék, valamint a veszélyes és elektronikai hulladék díjtalan elhelyezését. Ezen kívül a létesítmények egy újrahasználati funkcióval is el lesznek látva, amely lehetővé teszi a használt ruhák vagy használt, de működőképes elektronikai eszközök átadását a rászorulóknak. A pályázati forrásból új kukák, 35 új kukásautó és más szükséges járműveket is beszereztek. A hulladékok további válogatására egy válogatómű és egy komposztálóüzem épül Békéscsabán. A hulladékudvarokból ide kerül majd a hulladék.

Sütő Mária Márta hangsúlyozta, a projekt elsődleges célkitűzése, hogy kevesebb hulladék képződjön, és emelkedjen az újrahasznosítás aránya a Dél-alföldi régióban, úgy, hogy közben csökkentik a térség környezetterhelését, és jobb körülményeket, magasabb életminőséget biztosítanak a régióban élő mintegy 390 ezer embernek. Végül hozzátette, a projekt zárásakor az anyagában hasznosítható hulladék mennyisége mintegy 300%-al nő, míg a lerakással ártalmatlanított szemét mennyisége pedig 73%-al csökken, emellett új munkahelyek is létrejönnek a térségben.

– Gyermekeink már értik a környezetvédelmet, a mi feladatunk, hogy lehetőséget adjunk nekik rá – zárta beszédét a DAREH munkatársa.

Az átadási ünnepségen, a nemzeti színű szalag átvágása után Kónya István fel is avatta a hulladéklerakót, és elsőként egy nagy doboz veszélyes hulladékot helyezett el a hulladékudvaron.  

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)