Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gasztroenterológiai műszerekkel bővült a gyulai és a békéscsabai kórház

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2015. szeptember 03. 18:00
Gasztroenterológiai műszerekkel bővült a gyulai és a békéscsabai kórház
Dr. Kövesdi József: Ezentúl Békés megyei betegek is hozzájuthatnak világszínvonalú diagnosztikai lehetőségekhez
Gasztroenterológiai műszerekkel bővült a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház és a dr. Réthy Pál Kórház-Rendelőintézet eszközparkja. A Funkcionális integrációt támogató fejlesztés a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház és a Dr. Réthy Pál Kórház – Rendelőintézet együttműködésében című projekt során mindkét intézmény egy-egy korszerű MRI készülékkel, a gyulai kórház továbbá egy új mammográffal, ultrahang-berendezésekkel és patológiai műszerekkel is gazdagodik – számolt be sajtótájékoztató keretében szeptember 3-án dr. Kövesdi József, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház megbízott főigazgató főorvosa az intézmény Berkes-termében.
____Eredeti-GYHRCSD_0021.JPG

Dr. Gurzó Zoltán: Az endoszkópos videotorony egy nagyon jó minőségű, jól nagyítható képet készít

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

– Ez egy nagyon komoly előrelépés a kórház diagnosztikai palettáján. A 3-as belgyógyászati osztály és az endoszkópos laboratórium eddig is az ország egyik vezető intézményének számított, a TIOP-os pályázatnak köszönhető beszerzésekkel azonban világszínvonalúra emelkedett a műszerezettsége. Ezentúl a Békés megyei betegek is hozzájuthatnak ezekhez a korszerű diagnosztikai lehetőségekhez – mondta dr. Kövesdi József.

A pályázat révén a két intézmény 1,95 milliárd forintos, 100%-os európai uniós támogatás segítségével fejleszti műszerparkját. A gyulai kórház ebből 1,185 milliárd Ft-os, a békéscsabai csaknem 800 millió forintos fejlesztéseket hajthat végre.

____Eredeti-GYHRCSD_0002.JPG

Dr. Kövesdi József: Ez egy nagyon komoly előrelépés a kórház diagnosztikai palettáján

A főigazgató főorvos kifejtette: a projekt jóvoltából a kórházak műszerparkjába került egy komplett videoendoszkópos torony, egy orron keresztül is használható endoszkóp, egy endoszkópos ultrahang-berendezés, a vékonybél vizsgálatára alkalmas enteroszkóp, amellyel Gyulán teljessé vált a tápcsatorna kivizsgálása.

Dr. Gurzó Zoltán endoszkópos laborvezető főorvos részletesen bemutatta a gasztroenterológiai műszereket. A radiális és lineáris műszerekkel rendelkező endoszkópos ultrahang egy viszonylag új vizsgálati eljárás hazánkban, segítségével nemcsak magas szinten diagnosztizálni, de mintát venni és például polipokat, cisztákat eltávolítani is tudnak a szakemberek, amivel akár nehéz műtétek is elkerülhetők. A laborvezető főorvos hangsúlyozta, igen bonyolult a készülék használata, két-három évbe is beletelik, míg a gyulai szakemberek megtanulják, ám a betegeknek nem kell félni, mert addig is meghívott szakértők tanítják kollégáikat.

A korszerű endoszkópos videotorony speciális fénytechnikája révén egy nagyon jó minőségű, jól nagyítható képet készít, amelyen könnyen elkülöníthetők a kóros nyálkahártya-rajzolatok, és hatékonyabban eltávolíthatók például a polipok. A vastagbél vizsgálatára szolgáló kolonoszkóp egyébként sokkal jobban tud kanyarodni a tápcsatornában, mint elődei.

Az orron keresztül is használható nasogasztroszkópot nagyrészt akkor alkalmazzák, amikor a betegnek valami miatt nyelőcsőszűkülete van, ezen kívül gyermekek gasztroentorológiai vizsgálatakor is célszerű. Szintén a projekt keretében sikerült beszerezni egy szívócsatornával rendelkező ún. terápiás endoszkópot, amelyet elsősorban vérző betegek vizsgálatánál használnak – tudtuk meg a szakembertől.

Dr. Gurzó Zoltán a vékonybél vizsgálatára alkalmas ballonos enteroszkópot is bemutatta, amely – immáron a gyulai kórházat is beleértve – két-három helyen található csupán az országban. Használata igen bonyolult és hosszadalmas, a vele való vizsgálat átlagosan 1-1,5 óráig tart, vékonybélvérzés gyanúja esetén alkalmazzák. A pályázat keretében beszereztek még egy argon-plazma koagulátort is, amely a tápcsatornában található kisebb fejlődési rendellenességek, daganatos vérzések argon gázzal való megsütésére szolgál.

A projekt következő mérföldköve a korszerű MRI berendezés beszerzése, amelyet várhatóan szeptember közepén állítanak a betegek szolgálatába.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)