Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - IV. Gyulai Végvári Napok - Megkezdődött a háromnapos középkori időutazás

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. július 25. 01:00
IV. Gyulai Végvári Napok - Megkezdődött a háromnapos középkori időutazás
A rendezvény hagyományőrző programjai az 1566-os gyulai ostromot is felelevenítik
Középkori muzsika, fáklyás felvonulás, csatakiáltások és puskadörgés adta hírül: kezdetét vette a IV. Gyulai Végvári Napok. A három napig tartó középkori időutazás keretében idén is végvári vitézek és török csapatok hada vert sátrat a gyulai várkertben, ahol a harci díszbe öltözött katonák mellett számtalan kézműves terméket és vásári portékát is megcsodálhattak a látogatók. A téren táborozó seregek az ünnepélyes megnyitó után a belvároson meneteltek végig, zajos felvonulásuk idén is nagy sikert aratott.
____Eredeti-_DSF5434.JPG

Muskétás támadás a gyulai városház utcán

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft. által szervezett Gyulai Végvári Napok fővédnöke prof. dr. Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora levélben küldte meg üdvözletét a megnyitó résztvevőinek. Mint írta, Gyuláról elszármazott emberként mindig büszke a városra, ahol felnőtt. Úgy véli, hogy a Gyulát körülvevő történelmi levegő azokra is rendkívüli hatással van, akik csupán egyszer jártak a városban. A fővédnök később ekképpen fogalmazott: „Minden pillanat, melyet a múlt tanulmányozásával töltünk a jövőnket teszi érthetőbbé.”

A háromnapos rendezvényt dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy a gyulai vár nemcsak a szívünkben foglal el különleges helyet, de mindig meghatározó szerepet töltött be a város történetében is.

- Városunk nemcsak legvirágzóbb korszakait, de létét is a várnak köszönheti. Hiszen ennek az erődítménynek köszönhetően lett Gyula a késő középkor egyik legvirágzóbb magyar mezővárosa. Ennek az erősségnek köszönhetően lett 1566-ban európai hírű, hiszen a kilenc héten át tartó ostrom egész Nyugat-Európa figyelmét felkeltette. A török korban is a várnak köszönhetően lett fontos török központ ez a város, majd az 1700-as évek elején – midőn is elnéptelenedett Békés megye – a várnak köszönhetően lett az uradalom újraszervezésének központja – fejtette ki a városvezető.

____Eredeti-_DSF4969.JPG

Magyar István főkapitány megkapta a parancsnokságot

Dr. Görgényi Ernő hozzátette, a városi turizmus is java részt a vár adottságain, valamint az általa meghatározott történelmi környezeten nyugszik.

- Nekünk kötelességünk mindent megtenni azért, hogy ezt az épített örökséget megóvjuk, és azokat a valódi értékeket is megmutassuk a világnak, amiket még a föld magában rejt. Legfőbb célunk, hogy az egykori teljes szigeterődöt, a vizes árkokat és a palánkvárat helyreállítsuk, és a kor követelményeinek megfelelő formában önök elé tárjuk – fogalmazott a polgármester.

Dr. Kedves Gyula ezredes, hadtörténész, az Országgyűlési Múzeum igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, a Gyulai Végvári Napok kiváló lehetőséget kínál arra, hogy élménydús programok keretében emlékezzünk meg nemzetünk történelméről.

- Történelmi tanulmányokat olvasni nem szakemberek számára nem kifejezetten örömteli mulatság. Hogyha olyan programot tárnak a nagyközönség elé, ami megmutatja régmúlt korok történelmét, nem a száraz tényeket, hanem azt, hogy hogyan élt az ember, hogy evett, ivott, hogyan vonta ki a kardját, hogyan ölelte meg a babáját, az egy egészen érdekes dolog – fejtette ki a hadtörténész.

Dr. Kedves Gyula  hangsúlyozta, a hagyományőrzők nem egyszerűen beleássák magukat a történelembe, hanem át is élik azt, ami sokkal többet nyújt a nagyközönség számára, mint bármilyen tanulmány. A végvári napok hagyományőrzői a következő két napban ekképpen tárják majd elénk az 1566-os ostrom eseményeit.

____Eredeti-_DSF4987.JPG

Dr. Görgényi Ernő a város nevében zászlószalagokat kötött a csapatok lobogóira

A beszédek után dr. Görgényi Ernő megbízta Magyar István főkapitányt, hogy a rendezvény idejére vegye át a gyulai vár parancsnokságát, és irányítsa a Gyulai Végvári Napok „seregét”. A polgármester ezután a város nevében zászlószalagokat kötött a csapatok lobogóira. A belvárosban tett fáklyás felvonulás után a katonák puskalövésekkel tisztelegtek a végvári hősök előtt a Kossuth téren, a Városház utcán és a gyulai várnál.

A hagyományőrzők táborát gyarapította a Hungari Dzsebedzsi Kulturális Hagyományőrző és Sportegyesület is, amely idén második alkalommal vesz részt a fesztiválon. Papp Gergely, az egyesület elnöke lapunknak úgy fogalmazott, egy átlagember számára a hagyományőrzés hozza igazán testközelbe a történelmet.

- A történelemkönyvek túl szárazak, míg egy ilyen rendezvény, ahol korabeli ruhákba öltözött emberekkel találkozhat a közönség, sokkal inkább felkelti az érdeklődést. Én különösen fontosnak tartom azt is, hogy ne csak a katonai részt, hanem a kulturális részt is hangsúlyozzuk. Éppen ezért, én most egy bektasi dervis ruházatában vagyok és egy vallási karaktert alakítok – mondta el lapunknak Papp Gergely.

____Eredeti-_DSF5284.JPG

A gyulai Kossuth téren is megszólaltak a fegyverek

A fáklyás felvonulásra Csokán László és családja is kíváncsi volt, akik a Dunántúlról érkeztek városunkba. A családfő lapunknak elmondta, igazán örülnek annak, hogy nyaralásuk idején épp egy ilyen színes rendezvény zajlik a városban. A nyitónapon számukra a fáklyás felvonulás, a hagyományőrzők táborai, valamint a hangos és látványos puskadurrogások tetszettek leginkább. Csokán László hozzátette, mindezek után biztosan kilátogatnak majd a rendezvény második és harmadik napjára is.

A IV. Gyulai Végvári Napok további programjairól itt tájékozódhatnak.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)