Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Japán varázslatos kultúrájáról szólt minden a gyulai Göndöcs-kertben

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. július 08. 14:00
Japán varázslatos kultúrájáról szólt minden a gyulai Göndöcs-kertben
A gyulai japán napot épp a tanabata nevű japán csillagfesztivál ünnepén rendezték meg
____Eredeti-IMG_0822.JPG

a Gyulai Karate Egyesület bemutatóján

Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia

Talán még a tavalyinál is népszerűbbnek bizonyult idén Japán gyulai ünnepe, melyet július 7-én, épp a tanabata nevű japán csillagfesztivál idején rendeztek meg városunkban. A Gyula Város Önkormányzata, a Magyar–Japán Baráti Társaság és a MAPON Gyulai Magyar–Japán Kulturális Egyesület szervezésében megvalósuló japán napnak a Vigadó és a Göndöcs-kert adott otthont, ahol egy egész délutánon át minden a kelet-ázsiai szigetországról szólt.

- A célunkat kétszer tizenkét pontban fogalmaztuk meg annak idején. Ennek lényege az, hogy a japán kultúrát megismertessük a gyulaiakkal, a gyulai értékeket és hungaricumokat pedig elvigyük a japánokhoz. Ebből az alkalomból sikerült elhívnunk néhány neves személyiséget, délelőtt pedig Japán magyarországi, rendkívüli és meghatalmazott nagykövetét, Kosuge Junichit és küldöttségét fogadhattuk. A nagykövet Scholtz Endre békéscsabai festőművész egy alkotását kapta ajándékba – tájékoztatta lapunkat Fodor György, a MAPON Gyulai Magyar–Japán Kulturális Egyesület elnöke, aki később hozzátette Scholtz Endre korábban Bill Clinton amerikai elnök felé is hasonló gesztust gyakorolt.

____Eredeti-IMG_0673.JPG

Kónya István: Az a fajta kulturális közeledés, ami a két ország között immáron második éve megtörtént, példaértékű

A Vigadó épületét megtöltő több mint száz fős vendégsereget Kónya István alpolgármester köszöntötte, aki a japán napot történelmi jelentőségű eseménynek nevezte. Mint mondta, ennek a rendezvénynek a jövőre vonatkozóan is óriási jelentősége és üzenetértéke van. Kónya István azt is megjegyezte, hogy noha Japán és Magyarország nem szomszédos országok, a japán és a magyar folklór között sok hasonlóság van, így például a népzenei motívumokat illetően is. Az alpolgármester végül úgy fogalmazott, az a fajta kulturális közeledés, ami a két ország között immáron második éve megtörtént, példaértékű.

A japán napon – mint ahogyan azt Fodor György is ígérte – neves személyek sorával találkozhattak az érdeklődők. Elsőként dr. Vihar Judittal, a Magyar–Japán Baráti Társaság elnökével, aki a japán ünnepekről és kiemelten a tanabata nevű japán csillagfesztiválról mesélt, mely épp július 7-re esik. A szerelmesek ünnepe alkalmából egy tanabata fa is álldogált a Vigadó előterében, amelyre papírra vetett vágyaikat aggathatták fel a jelenlévők.

A rendezvény vendége volt Uchikawa Kazumi PhD hallgató is, aki Magyar gyermekkönyvek Japánban címmel tartott beszámolót, mivel gyermekkönyvek fordításával is foglalkozik. Prezentációjában egyéb érdekességekről így, például a japán karaktereket ábrázoló tetoválásokról is említést tett, melyeknek valódi jelentését gazdáik sokszor nem is ismerik. A téma kapcsán egy fényképet is láthattunk egy férfi karján lévő varratról, rajta a japán felirat: oktatás.

____Eredeti-IMG_0747.JPG

Az origamikészítés fortélyaival ismerkedhettek, és sushit is kóstolhattak a résztvevők

Az előadások után Trom András sajtótörténeti kiállításának megnyitója következett. Az MTI egykori tokiói tudósítójának tárlatnyitóján Kertész Zsuzsa, a sokak által ismert televíziós bemondónő is közreműködött. Mindeközben a terem végében az origamikészítés fortélyaival ismerkedhettek, és sushit is kóstolhattak a résztvevők.

Még be sem fejeződött a megnyitó, a Göndöcs-kertben már japán harci kiáltásokra lehettünk figyelmesek. Előbb sensei Torma György és a Gyulai Karate Egyesület, majd az Uhrin Béla mester által irányított Gyulai Aikido Klub sportbemutatóját láthattuk.

A Laár Dávid vezette Kiyo-Kito Taiko együttes idén sem okozott csalódást. A japán dobok hangjától visszhangzó téren szépszámú tömeg figyelte a zenészeket, akik a különféle ritmusvariációk közepette jócskán meg is tapsoltatták a népet.

A felkelő nap országának gyulai ünnepét a Pernahajder Campbell koncertje zárta. Baracsi István (gitár, hegedű, kazu), Menyhért Csiga Csaba (basszusgitár, gitár) és Hőgyes Elek (cajon) ezúttal akusztikus felállásban lépett színpadra. A Tokiói éjszakák című perna-nóta ezen a napon még véletlenül sem maradhatott el a repertoárból, de nagy sikert aratott a Szomorú Szamuráj című dal megmosolyogtató átirata is.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)