Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A zöldborsó

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2015. június 28. 13:00
A zöldborsó
Nagyon sok esszenciális aminosavat tartalmaz
____Eredeti-borso_foodnavigator-usa.com.jpg

képünk illusztráció

Forrás: foodnavigator-usa.com

Borsó vagy zöldborsó néven minden ember egész kicsi korától ismeri. Piacokon még frissen szedett, hüvelyes állapotban is kapni. A borsószemek a hüvelyből frissen kiszedve a legfinomabbak, aztán gyorsan kiszáradnak, megöregednek. A tavaszi ültetésű zsenge zöldborsó igazi szezonja júniusra esik, másodvetésből pedig szeptemberben kerül piacra az áru.

A zöldborsó értékes táplálék, magját voltaképpen éretlenül esszük. Sárgán és szárazon volna érett, de így már kevésbé szeretjük.
A zöldborsó kalóriaértéke nagyjából a burgonyáéval azonos. Fehérjetartalma nagy, ezért nagy becsű takarmánynövény. Nagyon sok esszenciális aminosavat tartalmaz.

A száraz sárgaborsóban kevesebb a víz, így koncentráltabb a tápanyagtartalma. További értékes tápanyagai a karotin, a B1-, B2-, és C-vitamin. Ásványi anyagai közül a foszfor és a kálium van nagyobb, 1 mg fölötti mennyiségben, a mikroelemek közül a vas, cink, mangán és a réz említésre méltó. A hüvelyesekre jellemzően a borsó is sok növényi ösztrogént, úgynevezett fitoösztrogént tartalmaz.

A tavaszi ültetésű zsenge zöldborsó igazi szezonja júniusra esik, másodvetésből pedig szeptemberben ehetünk friss borsót. A zöldborsó remekül tartósítható házilag is előfőzéssel, majd mélyhűtéssel vagy sós lében hőkezeléssel.

Ma főként főzve levesként, főzelékként, köretnek, rizzsel, vagy saláta alapként fogyasztjuk. A zöldborsó frissen fejtve hűtőben 0 °C körül nagyjából egy hétig jól tárolható, csak arra kell figyelni, hogy ne fülledjen be, ezért inkább megfelelő edényben tartsuk, ne pedig zacskóban. Remekül tartósítható házilag is előfőzéssel, majd mélyhűtéssel vagy sós lében hőkezeléssel.


Pásztorpite (4 adag)

A raguhoz:
6 db lilahagyma
1 db sárgarépa
50 g vaj
2 db babérlevél
kakukkfű ízlés szerint
bors ízlés szerint
só ízlés szerint
50 dkg darált sertéshús
20 g sűrített paradicsom
0.5 l csirke-alaplé
25 dkg zöldborsó

A tetejére:
50 dkg burgonya
1 dl tej
12 dkg vaj
2 db tojássárgája

A hagymát és a sárgarépát kis kockákra vágjuk, hozzáadjuk a babérlevelet, kakukkfüvet és a vajon kb. öt percig sütjük, majd hozzáadjuk a darált húst, a paradicsompürét, és az egészet jól átpároljuk. Ezután sózzuk, borsozzuk, hozzáöntjük a csirke alaplevet és mártás sűrűségűre főzzük. Ezután adjuk hozzá a zöldborsót, amivel együtt még öt percet pároljuk. A burgonyát megfőzzük, áttörjük és pürét készítünk belőle. A húsos mártást egy hőálló tálba átmerjük, majd a burgonyapürével bevonjuk a tetejét. 190 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Tálalás előtt érdemes 10-15 percet várni, úgy szebben lehet tálalni.

Energia:         3103 kcal                     
Fehérje:        143,9 g
Zsír:             179 g
Szénhidrát:       200 g

Jó étvágyat kívánok!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)