Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Az allergia a felnőtt lakosság 20-30 százalékát érinti

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. június 18. 21:00
Az allergia a felnőtt lakosság 20-30 százalékát érinti
Dr. Kövesdi József: Az allergia kialakulásának okai a genetikában keresendők
____Eredeti-IMG_9269.JPG

képünkön (balról) dr. Kövesdi József

Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia

Allergiafelismerés, gondozás címmel hirdetett előadást az Egészséges Városért Közalapítvány és az Egészségügyi Alapellátási Intézmény június 18-án, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház Árvay-termében. A Tégy az egészségedért! – Szemléletformáló életmódprogram a gyulai kistérségben című projekt kampányszűrő hetének programján dr. Kövesdi József pulmonológus szakorvos, a klinika mb. főigazgatója várta az érdeklődőket.

A főorvos lapunknak elmondta, az allergia nem egy betegség, hanem egy állapot, amikor bizonyos anyagok – a szervezetünkbe kerülve – érzékenységi reakciót váltanak ki. Ez különféle tünetekkel járhat, attól függően, hogy a folyamat mely szervünket érinti. A leggyakoribb tünetek az orrfolyás, tüsszögés, kiütés, szemviszketés, illetve könnyezés, súlyosabb esetekben asztma, esetleg bélrendszeri problémák.

____Eredeti-IMG_9242.JPG

Dr. Kövesdi József: Az allergiás hajlam örökölhető

- Az immunrendszer normál működése során a szervezetbe bekerülő idegen anyagokkal, baktériumokkal, vírusokkal, mérgekkel szemben ellenanyagok képződnek. Ezek lépnek reakcióba a bekerülő anyagokkal. Alapvetően négy fajta allergiás reakció létezik. A leggyakoribb az egyes típusú, az úgynevezett igE-mediata, vagyis az azonnali típusú reakció. Ezt olyan környezeti anyagok válthatják ki, mint az ételek, pollenek, állati szőr, házi poratka, vagy a parlagfű – fejtette ki lapunknak dr. Kövesdi József.

A főorvos arról is szót ejtett, hogy az allergiás hajlam örökölhető, így kialakulása mögött leginkább a genetika áll.

- Tegyük fel, hogy genetikailag kódolva vagyok arra, hogy a szervezetemben allergiás reakciót váltson ki a teveszőr. Amikor először találkozom ezzel az anyaggal, akkor még nem történik semmi, de másodjára már ellenanyagok képződnek a szervezetemben, melyek reakcióba lépnek ezzel az antigénnel, illetve allergénnel. Ezután bizonyos sejtekből hisztamin szabadul fel, ami gyulladásszerű reakciót vált ki, tehát áteresztővé válnak a vérerek, megnő a véráramlás, bepirosodik az adott terület. Ha a hisztamin az orrban szabadul fel, akkor bedugul az orrunk, ha pedig a szemben, akkor viszket és bepirosodik a szemünk – részletezte a főorvos.

Dr. Kövesdi József kiemelte, az allergia a felnőtt lakosság 20-30 százalékát érinti. A megelőzéssel kapcsolatban a főorvos kifejtette, diagnosztikai úton kimutatható, hogy a páciens milyen anyagokra allergiás. A tünetek elkerülése érdekében javasolt távol tartani magunkat ezen allergénektől, az esetleges öröklődés miatt pedig újszülött babánkat is óvnunk kell az olyan anyagoktól, melyek érzékenységi reakciót válthatnak ki a csecsemő szervezetében.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)